Sports
Futbols

Ilmārs Stūriška: Katram kredītam savu galvotāju0


Slaviša Stojanovičs
Slaviša Stojanovičs
Foto: LETA

Ir atkal pienākuši jauni laiki Latvijas futbola izlasē – šoreiz pie diriģenta pults ķēries Slovēnijas serbs Slaviša Stojanovičs. Viņa pirmais uzdevums ir sastāva izvēlē atrast pareizāko balansu starp pieredzējušajiem bukiem un jaunajiem talantiem.

Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīru Latvijas izlase uzsāks šovakar Skopjē pret Ziemeļmaķedoniju. Vēl grupā pretiniekos Polija, Austrija, Slovēnija un Izraēla. Milžu nav, visi sāncenši cer pacīnīties par ceļazīmi uz finālturnīru, kurā iekļūs desmit grupu pirmo divu vietu ieguvējas (vēl četras vietas tiks izspēlētas Nāciju līgā nākamgad).

Ne tik senā pagātnē – pirms gadiem pieciem arī Latvija šādā kompānijā varētu parādīt zobus, taču pēdējie gadi un īpaši pliekanās sekmes Nāciju līgas vājākajā D divīzijā, kur mūsējie sešos mačos neprata izcīnīt nevienu uzvaru (četri neizšķirti), apliecina pieticīgās iespējas.

Pat Latvijas futbola leģenda, šobrīd federācijas valdes loceklis Māris Verpakovskis atklāti atzinis, ka nelolo veltas ilūzijas. Šādai izpratnei tikai vajadzētu vairot motivāciju norakstīt šo ciklu un veidot jaunu komandas kodolu, kas nākotnē spēs tiekties pēc augstākiem rezultātiem.

Taču Latvijas izlases jaunais galvenais treneris Slaviša Stojanovičs pirmajās kaujās, visticamākais, dosies ar pārbaudītām vērtībām. Par to liecina gan kandidātu saraksts, gan viņnedēļ pēc preses konferences oficiālās daļas paustā atziņa, ka viņam

neviens nav devis skaidru un gaišu signālu šajā ciklā rezultātu atstāt otrajā plānā un koncentrēties uz nākotni.

Teorētiski visi iesaistītie apzinās, ka jāiespēlē svaigas asinis, taču praktiski var just, ka Slovēnijas serbs patur prātā aksiomu – treneris visupirms ir atbildīgs par cipariem uz tablo.

Taisnība gan ir arī argumentam, ka nevar pusi vai vairāk sastāva veidot no junioriem un domāt, ka, ciešot smagas sagrāves, augs spēlētāju meistarība un pārliecība. “Katram jaunajam klāt vajag pieredzējušo, bez tam jaunajam ir jābūt gatavam spēlēt,” Stojanovičs runā gandrīz kā baņķieri par kredītiem un galvotājiem.

Saistītie raksti

Jācer tomēr, ka tik strikts viņš nebūs un ka atradīs savu “Verpakovski”, kā to pirms 20 gadiem paveica gruzīns Revazs Dzodzuašvili. Kā pirmais kandidāts ir cits liepājnieks, pussargs Kristers Tobers, kurš pērn jau 17 gadu vecumā piemērīja “Liepājas” vienības kapteiņa apsēju.

Stojanovičs savā karjerā pierādījis, ka māk atklāt jaunos talantus, tieši viņš savulaik Slovēnijas izlases vārtus uzticēja 18 gadus vecajam Janam Oblakam, kurš nu jau ilgu laiku spēlē slavenajā Spānijas vienībā Madrides “Atletico”.

LA.lv