×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
3. augusts, 2015
Drukāt

Baznīca aizstāv vērtības un tikumu. Saruna ar priesteri Ilmāru Tolstovu (17)

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

Valmierā kalpojošais Romas katoļu baznīcas priesteris Ilmārs Tolstovs ir aktīvs sociālajos tīklos, paužot savu viedokli ne vien par kristīgo tematiku, bet arī sabiedriski politiskiem jautājumiem. Kad aicināju viņu uz sarunu redakcijā, priesteris Ilmārs teica, ka tai ir jāsaņem arhibīskapa atļauja: “Viss, kas ir manā blogā un tviterkontā, ir mans personiskais viedoklis. Baznīcā ir hierarhija, un, neprasot atļauju, es varu izteikties draudzes avīzē, bet, lai paustu viedokli lielajai avīzei, ir vajadzīgs bīskapa akcepts.” I. Tolstovu izvaicāja Māris Antonevičs un Dace Kokareviča. Uz jautājumu, kuras personas ir tiesīgas izteikties baznīcas vārdā, priesteris atbildēja:

– Baznīcas vārdā var izteikties pāvests un bīskaps vienotībā ar citiem bīskapiem. Jo arī bīskaps, kad runā viens pats, cilvēciskā faktora dēļ var kļūdīties. Man ļoti patika čehu katoļu priestera teologa Tomāša Havīka teiktais intervijā “Rīgas Laikā”: jāņem vērā, ka baznīcā vienmēr klātesošs ir gan dievišķais, gan cilvēciskais elements. Cilvēciskajā vienmēr ir klātesošas arī nepilnības.

M. Antonevičs: – Tuvojas Aglonas svētki. Pērn plašu uzmanību piesaistīja bīskapa Jāņa Buļa lūgšana Krusta ceļa laikā – tajā bija ļoti daudz runāts par politiku, Ukrainu un Krieviju. Tie bija tieši un spēcīgi izteikumi. Vai šos jautājumus Aglonā vajadzētu pieminēt arī šogad?

– Es rakstu doktora disertāciju, aplūkojot baznīcas un pasaules attiecības. Vienmēr ir dilemma – no vienas puses, baznīca pārstāv dievišķo sfēru, un izskan tādi pārmetumi, ka baznīca pārāk iejaucas cilvēciskajā dzīvē un ka tai nevajadzētu runāt par politiku, par kariem, par kādām cilvēciskām lietām. Bet, no otras puses, baznīca atrodas reālā pasaulē un uz dievkalpojumu nāk cilvēki ar savām problēmām.

Nevaram izslēgt šo cilvēcisko aspektu. Bīskaps Bulis runāja par šīm reālijām nevis politisku iemeslu dēļ, bet tāpēc, ka viņam arī kā cilvēkam, kā Latvijas pilsonim tās sāp. Viņš šo sāpi izteica. Daudzi to apšauba un pārmet, jautājot, vai viņam bija tiesības to teikt? Domāju, ka bija tiesības.

– Pārmet droši vien tie, kam nepatika viņa viedoklis.

– Šogad arī bīskaps Bulis kā bīskapu konferences priekšsēdētājs Aglonā vadīs Krusta ceļu. Te piemetināšu, ka šobrīd Romas katoļu baznīcas vadītājs Latvijā ir Jānis Bulis. Baznīcai ir šis koleģialitātes jeb bīskapa konferenču princips. Ir četras diecēzes – Rīga, Liepāja, Zemgale un Latgale; katrs bīskaps savā diecēzē ir neatkarīgs. Viņi satiekas konferencē un ievēl vienu vadītāju uz noteiktu laiku, un tas savā veidā ir demokrātiski.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Vislielāko stulbumu nupat nodemonstrēja kādas Rīgas vidusskolas direktors LNT ziņās vaicājot, ko tad
  Saeima pieņemot likumu par tikumību, ar to esot domājusi? Vajagot priekšrakstus! Cilvēks, laikam ar padomju diplomu, nezina, kas ir tikumība, nezina, kas ir labā un ļaunā jēdziens! Ko tad tāds var iemācīt bērnam vai pusaudzim? Atgādināšu, ka “tikumības” jēdziens ir tikpat vecs, kā pasaule, tas ir sinonīms morālei un ētikai.”Tikumība ir normu, principu un noteikumu sistēma, kas regulē cilvēka izturēšanos, rīcību sabiedrībā un attieksmē pret citiem cilvēkiem” /Konfūcijs/. Tāpēc jau mūsu valstī ir tik daudz negāciju, ka skolā neviens nemāca bērniem godīguma, sirdsapziņas, atbildības, labā un ļaunā jēdzienus, kas ir nākošā pilsoņa pamatvērtības.

 2. .................... Atbildēt

  jāaizstāv jau tikai godīgums, viss cits pakārtots. KĀ AR TO??????????????????????????????????????????
  velns bēgot no krusta, šitie no vārda godīgums……………..un to redz acīs, sevišķi to redz bērni un suņi, instinktīvi, nevajag šo spēju pazaudēt un jūs IERAUDZĪSIET

 3. Kristīgajai baznīcai ir jāvada cilvēka gara prāts un tad pats cilvēks spēs sevi vadīt citu cilvēku sabiedrībā. Jā valdošajā elitē ar to gara prātu tā vājāk un pat nav ( rudā lapsa ) un vienmēr ir cerības uz jauno ( Vējonis). Ja ies Dieva gara prātu – būs labi, ja nē, tad purvs ne tikai prātā, bet arī rīcībā….

 4. ja patiesi tuvojas aglonas svetki mes tur braucam katru gadu stavam pie dievmates izsakam lugumus vai pateicibas pie dievmates avotina ejam krustacelu katru gadu ar svecitem ludzam aizsardzibu palidzibu dievmates ari aizsardzibu pret launu garu pret antikristiem ludzam ticibu ceribu milestibu dievam biskaps vada krustacelu ir loti gudrs stiprs godigs svetigs

 5. Pāradr: Cik ir jābūt ciniskam un nozombētam !, lai patektu, ka vēl nedeokupētā Latvijā no 1939.g.iebrukušiem bēgļiem=kolonistiem, -āfrikāņi utml. mācīšot “”Integrāciju”” baltu tautām…atbilde Igoram Pimenovam…:))

 6. kurš gan tos neaizstāv..?

 7. Tiem,kuri aprej Baznīcu-suņi rej,bet karavāna dodas tālāk! Baznīa ir vienīgā,kura tur vērtības un sargā,neskatoties uz dažiem mācītājiem,kuri ir smagi apgrēkojušies.

 8. nu beidziet reiz muldetttt– macitaji kas sexso ar puisisiem ir reala TIKUMIBA / kuru pec tam slepj un izmaksa naudinu par DIEVISKO BAUDU

  • Neviena tik liela organizācija kā baznīca nav ideāli pasargāta no tā, ka tajā iekļūst arī kāds nelietis noziedznieks. Vai visi interneta komentētāji ir idioti, ja pa vidu tiek iekomentēts kāds stulbums? Nē taču. Tāpat ar Dieva kalpiem, tie ir dažādi kā jebkurš mirstīgais. Atsevišķi mācītāju noziegumi tiek ļoti uzsvērti geju aprindās, lai degradētu tikumības ideju.

 9. Vienalga, kādā kvalitātē, cik pareizas, izsmeļošas, bet intervijas par kristietības tēmām ir ļoti vajadzīgas. Cilvēki nedzīvo no maizes vien, bet no ikviena vārda, kas …

  • Paldies Ilmāram Tolstovam par patiesu interviju. Lai veicās disertācijas tapšanā. Sveiciens brālim Pēterim Tolstovam.

 10. klausieties manos vārdoas, neskatieties manos darbos:)
  tā jau butu jābut bet realitātē baznīca ir tik tālu no tikumibas un garīgām vērtibām ka tālāk jau vairs nav kur

 11. Cilvēks, kurš raksta doktora disertāciju, nav Dieva sūtnis Zemes virsū. Vienkārši karjerists. Katrā dārziņā var kādu nezālīti atrast. Slava Dievam tavā sirdī, slava Dievam Debesīs. F. Šillers.

 12. Paldies LA redakcijai un priesterim Ilmāram par ļoti aklātu un izsvērtu diskusiju.
  Liels paldies priesterim Ilmāram par patiesu Eiropas savienības vērtējumu starp lielajām pasaules valstīm, un tās iespējamo pastāvēšanu nakotnē.
  Manā izpratnē milzīga politiska kļūda tika pieļauta izstrādājot ES konstitūciju, kur kristietība tika izņemta ārā. Akcenti tika likti uz vispārējām cilvēktiesībā modernā izpratnē, – seksuālās izvirtības (homoseksuālisms) legalizēšana un popularizēšanu un nacminoritāšu tiesību aizstāvēšanu pārakuma pakāpē, bez pienākumiem pret mītnes zemi un tās tautu. Visas šīs pieļautās kļūdas ir izprovocējušas notikumua tuvājos austrumos un afrikas ziemeļos. Islama fundamēntālisti ir ļoti veiksmīgi uztvēra šīs izmaņas eiropā un sāka rikoties. Tie islamticīgo “plūdi” ir veiksmīgi organizēti, lai pārņemtu eiropā teritorijas un ar islamticību apmulsinātu atlikušos kristiešus, kuriem kristīgā ticība ir stingri mazinājusies un kļuvusi tikai formāla. Tās “puķu” revolūcijas arī tika apzināti organizētas, ne bez pasaules lielvarām, kuras gribēja tikt pie dabas resursiem un politiskās ietekmes, nedomājot par pašu tautu.

  • Visas tās izdomātas reliģijas ir tīrais valdnieku izgudrojums jau gadsimtiem, lai muļķus varētu vienkāršāk pakļaut.
   Bībele pasaku grāmata muļķiem, kuru pārrakstīja katrs valdnieks pēc sava prāta.
   Palasiet, ja jau Izraela prasīja ANO atzīt valstiskumu balstoties uz bībeli, tad spriediet paši.

Draugiem Facebook Twitter Google+