Pasaulē
Baltija

Ilvess aicina dibināt “kiberNATO” – jauna veida aizsardzības organizāciju1


Tomass Hendriks Ilvess.
Tomass Hendriks Ilvess.
Foto – LETA/Ieva Makare

Bijušais Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess nācis klajā ar aicinājumu dibināt “kiberNATO” – savienību, kas aizstāvētu pret kiberapdraudējumiem liberālās demokrātijas visā pasaulē.

“Tā mēs spēsim labāk turēties pretī apdraudējumiem. Tas nav viegli izdarāms, bet citas alternatīvas ir sliktākas,” viņš trešdien sacījis 10.starptautiskajā kiberkonfliktu tēmai veltītajā konferencē, kas sākusies Tallinā bāzētajā NATO kiberaizsardzības izcilības centrā.

Pēc Ilvesa teiktā, “kiberNATO” būtu jauna veida aizsardzības organizācija, kas apvienotu demokrātiskās valstis neatkarīgi no to atrašanās vietas, proti, galvenie dalības kritēriji tajā būtu brīvas un godīgas vēlēšanas, tiesiskuma principu, kā arī pamattiesību un brīvību ievērošana.

Kā norādījis bijušais Igaunijas prezidents, pagātnē valstis apdraudēja tuvāko kaimiņu uzbrukumi, bet mūsdienās situācija ir citāda un draudi vairs nav atkarīgi no ģeogrāfiskā novietojuma un fiziskā attāluma.

Viņaprāt, šādas jaunas alianses izveidošana vienlaikus arī dotu pasaulei signālu par tādu savienību, kuru neveido rietumvalstis vien.

Ilvess atgādinājis, ka kiberuzbrukumi jau rīkoti, lai ietekmētu vēlēšanu procesus demokrātiskajās valstīs, un vērsti arī pret vitāli svarīgu infrastruktūru. Tiklab atsevišķu valstu, kā NATO un Eiropas Savienības (ES) reakcija uz kiberapdraudējumiem bijusi gausa un nepietiekama.

Saistītie raksti

Jau ziņots, ka 10.starptautiskā konference par kiberkonfliktu tēmu no trešdienas līdz piektdienai pulcinājusi Tallinā gandrīz 700 viedokļu līderus un ekspertus no visas pasaules.

Konferences runātāju vidū ir arī “Facebook” informācijas drošības nozares vadītājs Alekss Stams, ASV Jūras kājnieku korpusa komandieris ģenerālis Roberts Nellers, ASV Iekšzemes drošības ministrijas informācijas dienesta vadītājs Džons Zangardi, pazīstamais kriptogrāfs Brūss Šneiers, “Airbus” kiberdrošības jomas vadītājs Kevins Džounss un citas pazīstamas personības.

LA.lv