×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
20. aprīlis, 2012
Drukāt

Ilzē nozāģē iesvētītu krustu

krusts2_ad_7

Ilūkstes novada Bebrenes pagasta zemnieks Indulis Rimeicāns 2. aprīļa pievakarē alkohola reibumā Ilzes ciema centrā ar motorzāģi sazāģēja klučos iesvētītu koka krustu, ar savu rīcību šokējot vietējos cieminiekus. 


 

Tā kā apkārt ir dzīvojamās mājās, barbarisko rīcību redzēja ļaudis, kas izsauca policiju. Tomēr vēlāk, kad sašutušie cilvēki mēģinājuši pašvaldībā skaidrot notikušā pamatojumu, viņi tikuši kušināti. Nekas traks taču neesot noticis, vecais krusts bijis sapuvis, to vajadzējis nomainīt. Un patiesi, pēc kādām dienām ticis uzstādīts jauns krusts. Sapūšana gan nebija ticama, jo tikai pagājušā gada maijā krustu uzstādīja, turklāt kāpēc zāģēšana bija jādara dzērumā, demonstratīvi, bez vietējo ticīgo piekrišanas?

Vēl, kā izrādās, I. Rimeicāns ir ilggadējā vietējā varasvīra, Ilūkstes novada domes priekšsēdētāja Stefana Rāznas māsasdēls. Tāpēc ilzēnieši, ar kuriem runājos, tikai retais nebaidījās atklāt savu vārdu. Jo no varas tomēr baidoties. Kāda sieviete pat teica, ka labāk būtu nomirusi nekā piedzīvojusi šitādus grēka darbus.
rimicans2_latgales_laiks_7

Tagad nu jau sazāģēto krustu pagājušā gadā uzstādījis pats I. Rimeicāns, kurš saimnieko 100 hektāros zemes un kuram pieder 17 slaucamas govis. Vairāki cilvēki sametuši naudiņu vietējam galdniekam, kas izgatavojis šo baznīcas simbolu. Starp ziedotājiem bijusi arī pensionāre, no kuras I. Rimeicāns gribējis nopirkt zemi – dažus hektārus par 100 latiem hekt­ārā. Tomēr pensionāre zemi pārdevusi kādam citam – par četrreiz augstāku cenu. No tā arī zemnieks sakreņķējies un izdarījis posta darbu.

Kas īsti licis I. Rimeicānam pēcāk krustu atjaunot, neizdevās noskaidrot, bet notikuma vietā bija ieradušies gan policisti, gan novada vadītājs S. Rāzna. Sazāģētie klucīši veikli savākti, Dieva figūriņu uz mājām aiznesusi viena no vietējām iedzīvotājām, taču ticīgajos cilvēkos rūgtums palicis.

“Es ļoti pārdzīvoju, jo krusts nav tikai koka gabals – tas ir ticības simbols, kas ievada mūs dzīvē, vada tajā un pavada no šīs laicīgās pasaules. Zāģētājs bija ļaunuma pārņemts cilvēks. Nav svarīgi, vai es varu vai nevaru viņam piedot, kaut gan sirds dziļumos tomēr nevaru – tas ir Dieva varā, Dievs viņu par to sodīs,” saka Ilzes zemniece Nelda Krauze, kas I. Rimeicānu personīgi nepazīst.

 

Īpaši pārdzīvo vecāka gadagājuma cilvēki, kuri pie krusta lūdzās, izsūdzēja bēdas, dalījās priekā. Dažs pie krusta atnācis ar pātarīšiem, dažs ar puķēm, dažs ar aliņu, bet katram bijis, ko teikt un ko padomāt.

 

Rimeicāns pat aicinājis cilvēkus palīgā krustu sazāģēt, tie domājuši, ka viņš joko, kāds piekritis, bet, kad redzējis, kas īsti notiek, pārbijies un aizmucis. Kad sazvanu pašu I. Rimeicānu, viņš runā ar grūtībām, nevēlas neko teikt, negrib, lai par notikušo raksta, vien pasaka: “Ko izdarīju, to izdarīju. Nozāģēju un uzliku.”

Interesanti, ka gan Bebrenes pagasta pārvaldes vadītājai Benitai Štrausai, gan visa Ilūkstes novada vadītājam Stefanam Rāznam sākumā versija viena: krusts bija sapuvis, tāpēc bija jānomaina. Kad izstāstu, ka zinu vairāk, nekā viņi domā, B. Štrausa skaidro, ka tajā dienā nav bijusi uz vietas, nevienā pusē nostāties negribot, Rimeicāns nesaprotas ar tantēm, iedzerot, bet nekāds dzērājs neesot un nevajagot vairot ļaunumu, rakstot par šo atgadījumu.

Arī S. Rāzna tomēr spiests atzīties, ka noticis ir slikti, nenormāli, bet dzīvē visādi gadoties, to personīgi ļoti pārdzīvojot, bet neesot vēlēšanās visā tajā iedziļināties. Radniecību, lai piesegtu grēkotāju, neesot izmantojis.

Strups izteikumos ir arī vietējais prāvests Arnis Mazuļevskis: krusta nozāģēšana esot cilvēku nesaprašanās un iedziļināšanās notikušajā būšot garīga pašnāvība.

Ilūkstes Valsts policijas iecirknis komentārus nesniedz, bet Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldē uzzināju, ka par krusta nozāģēšanu pret I. Rimeicānu ierosināta administratīvā pārkāpuma lieta par patvarību, par ko draud naudas sods līdz 250 latiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+