×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
29. jūlijs, 2014
Drukāt

Ingrīda Stroda: Aizbraucēji saviem bērniem atņem dzimteni un valodu (94)

Foto-LETAFoto-LETA

“Ar Pasaules brīvo latviešu apvienību (PBLA) parakstītais memorands veicinās diasporas attīstību…” (Izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete – no Latvijas preses materiāliem) “Ārlietu ministrijas darba grupa drīzumā pabeigs izstrādāt rīcības plānu “Par sadarbību ar Latvijas diasporu 2015. – 2017. gadā”.” (No presē publicētā ĀM preses dienesta paziņojuma)

To un vēl vairākus citus līdzīgus paziņojumus izlasīju presē, kad šogad pēc samērā ilgstošas viesošanās Kanādā atgriezos tēvzemē. (Starp citu, tur man bija iespēja vērot un kaut nedaudz arī piedalīties 14. latviešu Dziesmu svētkos Kanādā, Hamiltonā.)

Bet tagad par latviešu diasporu un par bērnu audzināšanu latviskā garā tur – svešumā. Skaitļi ir dramatiski. Pērn Latviju atstājuši 22 600 Latvijas iedzīvotāju, bet pēdējo 13 gadu laikā – 259 000. Uzdrošinos teikt, ka lielākā daļa – uz neatgriešanos. Tikos ar vairākām pēdējos gados no Latvijas izbraukušajām ģimenēm. Pat ne domas par atgriešanos!

“Mēs Latvijai nebijām vajadzīgi,” viņi kā mantru skaita atbildi uz jautājumu “kāpēc”. No kurienes šāds secinājums? Latvijai vajadzīgs katrs latvietis – liels vai mazs. Tikai svarīga ir cilvēka iekšējā motivācija. Un, ja šī motivācija nav “Latvija”, tad ir bēdīgi.

Rakstnieks Arnolds Apse savā romānā “Klosterkalns” vēstulē Jānim Jaunsudrabiņam raksta jau sešdesmitajos gados: “Ar Latvijas pieminēšanu kaut kas nav kārtībā. Tas Tevi apbēdinās, jo Tu mūs ikvienu sirsnīgi aicināji: Piemini Latviju! Pašreiz ir tā: jo vairāk mums auto un namu, jo vairāk Latvijas pieminēšana kļūst par pieminēšanu tikai ar muti. Protams, nav nekāda vajadzība tik ļoti iespītēties, ka mēs ietu kājām vai dzīvotu salmu būdās tikai tādēļ, ka esam latvieši, bet ir negods namu un auto dēļ no sirds izmest ogli, ko esam paņēmuši līdzi no dzimtenes pavarda. Ja šo ogli izmet, tad sirds vairs nav latvieša sirds.”

Cik trāpīgi! Vēl jo vairāk tāpēc, ka situācija šobrīd šai ziņā nav mainījusies. Vīrs spēka gados, burtlicis, zaudējis Latvijā darbu, pat nedomā apgūt kādu citu arodu. Tie laiki ir pagājuši, kad valsts cilvēku it kā nolika pie vietas – te, lūk, tev darbiņš. Tagad, kā zināms, viss ir katra paša rokās. Ak, maz maksā? Strādā no sirds, nevis imitē darbu, kā radis padomju laikos! Man zināms fantastisks sliņķis gandrīz bez izglītības kaut kur Anglijā ar traktoru tagad šķūrē vistu mēslus un kā liels kungs šad tad parādās Latvijā, tā sacīt, “paspīdēt”. (Šeit es nerunāju par augstas klases profesionāļiem: ārstiem, medicīnas māsām un vēl dažu profesiju pārstāvjiem, kuri nudien būtu pelnījuši pienācīgu atalgojumu.)

Šādās latviešu ģimenēs dzimušie un augušie mazuļi, protams, nav vainīgi, ka pieaugušie viņiem ne tikai atņem dzimteni, bet, kas ir nepiedodami – valodu. Latviešu valodu! To ogli, par kuru raksta Arnolds Apse.

Aiz okeāna ir samērā daudz latviešu skoliņu. Tikai jautājums, cik skolēnu tajās mācās. Jo ir vajadzīgs liels gribasspēks, lai ik sestdienu vecāki vestu savas atvases uz reizēm pat simts kilometru attālo latviešu skolu. Ne reizi vien esmu dzirdējusi, ka latviešu mamma, līdz pat klases durvīm savu lolojumu vezdama, ar viņu runā angliski. Bet latviešu valoda taču ir tava bērna mātes valoda! “Tā viņam būs vieglāk iekļauties citos bērnos,” saņemu skaidrojumu uz savu neizpratni šādai rīcībai.

Kā tautā sauc – veco trimdinieku ģimenēs latviešu mēle vēl ir saglabājusies. Viņu bērni lielākoties latviešu valodu zina. Taču viņu bērni… Protams, kā ikvienā lietā ir patīkami izņēmumi. Un tomēr… Dziesmu svētku kamermūzikas koncerta mēģinājumu laikā man bija laime iepazīties ar diviem skaistiem puišiem, muzikāli ļoti apdāvinātiem brāļiem – vijolniekiem Ernestu Brusubārdi IV un Kristiānu Brusubārdi no Milvokiem ASV. “Mēs esam latvieši,” angliski teic Kristiāns, “taču latviski nerunājam un arī saprotam tikai dažus vārdus. Sveiks!”

Brāļi Brusubārdas un pārējie šeit vārdos nenosauktie latvieši ir tikai viens mazs raksturīgs piemērs latvietībai ārpus Latvijas, tāpēc ministrijās tapušie un topošie memorandi un rīcības plāni, manuprāt, ir vēja ķeršana klajā laukā. Patiesās dzīves nezināšana vai arī negribēšana to zināt. Un tad iznāk – darbības imitācija.

Pievienot komentāru

Komentāri (94)

 1. Vārdi, tukši vārdi…

 2. palicēji saviem bērniem atņem normālas dzīves iespējamību!

 3. Tur kur ir gimene,teevs ,maate un tur kur beerns ir piedzimis-taa ir vina dzimtene.Mans vecteevs,mans teevs,es esam ciinijushies itkaa par Latviju.Mees piekuustam gadsimtiem to darot.Un beidzot es izlemshu,kur mani beerni dziivos un buus laqimiigi.Un jums patrioti par nozheelu…Paciinaties juus,nevis tukshu muuldat.No skolas sola jebkursh savu diplomdarbu sarakstiis,tikai tas jau sen nestraadaa praksee.Un veel ,Dievs dod Jums miileet savu gimeni<lai nebuutu jaabrauc prom.Lielaakai dalai tas ir aiz miilestiibas.Un vini ir laimiigi bez….taas juusuu lv.

 4. mazak butu muldejusi.ar jusu bernu naudam jau daudzko var tiem berniem iedot.atstajiet sev prieks konfektem un aizveries.

 5. latvijas valdiba atsakaas nonsaviem pilsonniem

 6. Tātad, man būtu jāatgriežas uz Latviju tāpēc ka, pastāv risks, ka mani bērni nezinās latviešu valodu un tas ir pretrunā ar kaut kādām noteiktai vēlmei adaptētām patriotism idejām? Mans saprāts nespēj sagremot koncepciju, ka man būtu jābūt fanātisku ideju ģeneratoram par norobežotu teritoriju ar noteiktu pārvaldi un likumiem, jo es esmu ievērojis, zeme citās valstīs smaržo tā pat, kā manā, koki ir tik pat zaļi un cilvēkiem ir tāda pati fizioloģija un bāzes mentālie aspekti. Cilvēki migrē racionālu iemeslu dēļ. Man nav jāslīkst demotivējošā darba vidē, kuru rezultātus var sajust cilvēks, kam augstākās ambīcijas nepārsniedz viduvējību. Īsta motivācija strādāk cītīgāk nāk tikai no paša iniciatīvas, un strādājot ārzemēs šī iniciatīva ir. Tas fakts, ka manu bērnu Latviešu valodas zināšanas būs vājākas kaut kādā mērā nekādīgi nekompensē to faktu, ka to dzīve būs neskaitāmas reizes labāka.

 7. Tik virspuseeju un demagogjisku ,padomijas laiku sacereejumu ilgi nebija gadiijies lasiit.Te pat nav ko komenteet.Jaapasmiin.

 8. Pievienojos komentātoram, kurš min, ka Ingrīdas Strodes paustā atziņa par aizbraucējiem ir tīrā demagoģija. Diemžēl Latvijā, netrūkst ne demagogu no tribīnēm, ne meļu, ne kukuļņēmēju – amatpersonu, ne shēmotāju – nodokļu optimizētāju – darba devēju, ne pakalpojumu sniedzēju – “haltūristu”, un absolūti nekur neieinteresētās un stagnējošās aukstās zivs birokrātijas. Par latviešu politiķiem vispār… Kur viens latvietis, tur trīs partijas… Tādā valstī nav un nebūs ko darīt. Tāda nav domāta saviem iedzīvotājiem. It sevišķi tādiem, kuri vēlās daudz un pamatīgi strādāt, tiem rietumvalstis ir īstā vieta kur izvērsties.

 9. kādu valodu!Ja neproti krievu,tad te nav ko darīt!

 10. Tīrākā demagoģija 🙁 Skumji! Protams, ir vairākas kategorijas cilvēku, kuri ir izbraukuši un katram savi iemesli un iegansti, bet … šādi var rakstīt tikai cilvēks, kurš reāli nav bijis ilgu laiku ārpus Latvijas un praktiski bez cerības atgriesties, jo lielai daļai nav kur atgriesties ne dzīves vietas, ne darba un bērniem skolu, kur ņemtu atpakaļ un integretu latviešu bērnus bez latviešu valodas rakstīsanas un valodas spīdošām zināšanām. Arī es varu teikt , balstoties savā pieredzē, ka Latvijai tā paīstam Latviešus atpakaļ nevajag, nu tos noteikti nē, kuri vēlas strādat un par nomaksātiem nodokļiem prasa atbilstošu valsts pārvaldi.
  Piecu bērnu un trīs mazbērnu mamma no Vācijas

 11. Nolādētie…un jūs muļķi negribējat tos tūkstošus čurku kas būves mums metro ,Tas viss bij Meli…bij Amerikas balss no Vašingtonas…viņi iznīcināja mūsu dzīvi,sociāli nodrošinātu…Un tagad ir viņiem tiesības mūs pataisīt par beztiesīgiem radījumiem..

 12. Novēlu mums visiem aizbraukt…Lai Tie morālie 100 kropļi paliek un mēģina aptaukoties ….

 13. Tā vietā iedeva maizi —bez maizes ilgi neizdzīvosi ,bet ja būs darbs būs arī maize.
  Te darbu atrast grūti,no minimālās spēj izdzīvot pensionāri ,taču ar ierobežotu sortimentu.
  Patriotisms,kas bija pirmās brīvvalsts laikā vēl nav iemācīts ==kad mēs gājām uz barikādēm ,tad teicām ,,Kaut pastalā ,bet brīvā valstī,,====taču šo ,,pastalu patriotismu aizmirsa visi ,kas sāka valdīt pār mūsu valsti=== neviens neizturēja varas pārbaudi ,n e v i e n s ===un izveidojās šķiras.

  • Mēs, naivie,bijām uz mieru būt kaut pastalās,bet brīvi. Bet mēs ļāvām sagrābt varu tiem,kuriem nemaz negribējās staigāt pastalās. Viņi labāk pārdeva brīvību un nopirka mersedesu.

 14. Ko jūs utojaties?Risiniet pamatjautājumus,kāpēc esam,kur esam.Vai atmiņa īsa,vai kūtrums domāt:
  1.”Veikmes stāsts”-nabadzība,sociālo māju intensīva būvniecība,kapu strauja piepildīšanās,Beby box tīkls,u.c.negācijas…Vai tas nav rezultāts V.Dombrovska “Vienotības” neratificētās pilnībā Eiropas Sociālās hartas dēļ?
  2. 1990.g.”Parīzes Harta jaunajai Eiropai”,restartēta un sātaniski uzlabota 2009.gadā.Slepenās sektas:Madrides klubs,Davosa klubs,Bilberģenas klubs u.c.sātaniskas apvienības kopš1876.g.,kuras kopš 1917.g. boļševistiska apvērsuma Krievijā cenšas panākt pasaules virskundzības postulātu dzīvē,samazinot cilvēku populāciju.
  3.Vai visi aizmirsuši,kas ir Satversmes 2.pants?Valdošā koalīcija ar S.Āboltiņu priekšgalā no 2015.g.1.janvāra tautai to ir amputējusi-tautas varas vietā pastāvēs patvaldnieku suga!
  4.un tā var uzskaitīt n-tos,kur mūs padarījuši beztiesiskus ar šo pseidodemokrātiju!!!

 15. Mīļā kolēģe un (gandrīz) vārdamāsa! Tev, protams, ir liela taisnība, taču neaizmirsīsim arī otru pusi. Londonā gandrīz bija pajucis 40.gadu beigās dibinātais latviešu koris, tāpat deju kolektīvs. Jaunais emigrācijas vilnis iedeva tiem jaunas asinis. Gan koris, gan dejotāji piedalījās pērn Dziesmu un deju svētkos. Daugavas Vanagu nama latviešu skoliņā nekad nav bijuši tik daudz bērnu kā pašlaik. Bet.
  Piedalījos Grāmatu svētkos Rēzeknē, Ludzā. Mūs uzņēma sirsnīgi, runāja latviski, bet savā starpā gan bibliotekāres, gan skolotājas, nerunājot par jauniešiem, runā krieviski. Tā viņiem ērtāk.
  Un vēl. No emigrantiem Latvijā katru gadu ieplūst pāri par 500 miljoniem eiro. Kāds man pazīstams vīrs strādā (un strādās vēl ilgi!) Lielbritānijā, lai varētu samaksāt savai mātei dzīvokli un komunālos maksājumus. Par mūža darbu viņa saņem pensiju, no kuras tik tikko var paēst. Vai tagad man vajadzētu pārmest dēlamun teikt, ka viņš nemīl savu dzimteni?
  Protams, skumji. Protams, žēl. Bet – katram savs liktenis.

 16. Atsaucotues uz no Jūrmalas rakstu…..laba izglītība un “normāls” darbs 🙂 Nesavienojamas lietas….ja Tu būtu rakstījis laba izglītība un labs darbs, kas pašam tīk….to es saprastu. Bet nu katrs normālu darbu saprot savādāk 🙂 Lai Tev veicās….cerams drīz Tev nevajadzēs meklēt citu normālu darbu, jo Tavs Darba Devējs būs bankrotējis…. Jūs visi domājat, ka colvēki aiz labas gribas brauc prom….jaunieši varbūt jā….bet man piemēram ir skumjas pēc Dzimtenes….bet diemžēl pagaidām neredzu nākotni ne sev, ne saviem bērniem…mana mātei ir darba stāžs 43 gadi, bet par savu pensiju pat nezin ko iesākt…..paldies mīļajai valdībai…..pašiem falšās pensijas pa nezcik tūkstošiem….
  P.S. Un ar Tavu domāšanu Tu būtu Vācijā nevis 3. šķiras, bet kādas 5. šķiras cilvēks. Ar tādu “labu” izglītību…….

 17. Beidzot kāds uzrakstījis patiesu viedokli par daļu no aizbraucējiem.
  Jagrib, lai viņi brauc un lasa sēnes! Pabalstu un pašlabuma meklētāji būs vienmēr un visur.
  Īpaši laimīgu taciņu tiem, kas te gvelž, ka visapkārt ir tikai zagļi un blēži.
  Savulaik turki pameta dzimteni un Vācijā un tīrīja mājas.Tagad to dara gan latvieši, gan cilvēki no citām postkomunisma valstīm.
  Es dzīvoju Latvijā, man ir laba izglītība, bērni un normāls darbs.
  Par dzīvi nesūdzos. Negribētu dzīvot svešumā, kur mēs tiekam padarīti par 3.šķiras cilvēkiem.
  Taču katrs ir atbildīgs par savu izvēli.
  Paldies autorei.

 18. Es domaaju tantei ar galvinju nav viss kaartiibaa. Ja Tev tantuk buutu triis beerni kuri ir jaaizaudzina, jaaizskolo un veel jaanopeerk dreebes un kaarumi, tad ar LV algu un Darba deveeju attieksmi Tev nepietiktu 500%. Nokaap no maakonjiem un beidz demagogjeet. Shajaa valstii poe varas seezh viebi zaglji un kameer taa banda tur seedees LV pilniigi nekas nemainiisies. Vai pa shiem gadiem ir kas mainiijies. Es esmu celtnieks ar izgliitiibu, bet paldies LV tas ir izsmiekls…..straadaaju Vaacijaa un dziivoju. Juutos kaa cilveeks. Esmu Amatnieku Kameras biedrs ar saviem papiiriem un sanjemu pienaaciigu algu. LV…HA HA HA….straadaa pa 16 stundaam un tad veel peec naudas jaaskraida uz ofisiem un jaadiedelee. Sho uzbraucienu Latvieshiem nevaru saprast !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 19. “1.oktobrī tiks izveidots Būvniecības valsts kontroles birojs” (LVportalsLV)
  – Varbūt pienāks tāds brīdis,kad vairākums 4.maija režīma ierēdņu apjēgs VALSTS izšķirošo lomu vismaz migrācijas procesu regulēšanā:
  “Latvju zeme vaļā stāv, / Vēji staigā iekšā, arā, / Izplēš sēklu, izrauj saknes,
  Latvju zeme vaļā stāv. / Krusta ceļiem pienaglota, / Krusta vējiem caurvējota.” Jānis Sproģis – Latvju zeme vaļā stāv (rokopera “Lāčplēsis”)

 20. Cien.I.Strode!
  Man kā latvietei bija “..pretīga Jūsu spriedelēšana” par:
  1…citēju Jūsu teikto ..”..bet tagad par latviešu diasporu un par bērnu audzināšanu latviskā garā tur – svešumā..”.Nesapratu, kas tad Jūs pēc tautības esat, kanādiete, angliete un ttt.,bet noteikti neesat latviete, interesanti kur tad īsti Jūs dzīvojat, kur ir Jūsu Dzimtene, pie kādas politiskās partijas piederat…., ja pat elementāras lietas nesaprotat, bet ķeraties rakstīt par to, kas īsti notiek Latvijā un kāpēc !!???
  Esmu pensionāre,kādreiz strādāju par vēstures skolotāju, savos 65 gados esmu daudz ceļojusi pa pasauli, ieguvusi 2 augstākās izglītības,zinu dzīvi gan Kanādā, gan Floridā, Anglijā, pati dzīvoju Latvijā visu mūžu,taču pat es nevarētu vainot tos cilvēkus(manus paziņas un jaunības draugus), kuri aizbrauca savos brieduma gados, kā izglītoti, augsti profesionāli cilvēki, uz ārvalstīm, jo it sevišķi pēc 1990.g., kad Latvijā tieši valsts likvidēja darba vietas, pārdeva rūpnīcas, ražotnes un sākās “mežonīgā privatizācija”.
  Tie, kungi un dāmas, kuri neatzina likumus un veica mahinācijas ar īpašumiem,izlika no dzīvokļiem ziemas laikā veselas ģimenes ar maziem bērniem, atlaida labus , godīgus un profesionālus strādniekus,jau sen ir sodīti un Dieva tiesa arī nāks pār viņiem. Cilvēki palika uz ielas, bez iztikas līdzekļiem! Interesanti, ko Jūs cienītā,patriote būdama,būtu darījusi???? Nu noteikti aizbraukusi uz citu valsti , kur elementāri var izdzīvot un strādāt jebkuru darbu, lai bērni būtu paēduši un veseli…
  Bet Jūs,noteikti sāktu ar latviešu valodas pulciņa organizēšanu tālajās zemēs!
  To,ka latviešu jaunā paaudze nezina savu dzimto valodu nav tikai vecāku vai vecvecāku vaina! Kur tad latviešu valoda pasaulē ir vajadzīga, izņemot Latviju??? Varbūt Oksfordā vai Kembridžā jau atvērta kāda latviešu augstskolas fakultāte??? Valoda nekad neizzudīs, ja pašam cilvēkam būs motivācija to apgūt,pilnveidot ,tā būs vajadzīga atgriežoties ,pat pēc daudziem gadiem atpakaļ Dzimtenē. Bet cik būs to ,kuri atgrizīsies nabadzībā, bezdarba Latvijā,kuriztikas minimus pat nav apspriežams. Neizraujiet no vispārējā konteksta, objektīvās situācijas Latvijā šodien, kādu citātu, par oglīti! Tas pat nav smieklīgi, ja nebūtu tik skumji.
  Jūs rakstāt, …Un, ja šī motivācija nav “Latvija”, tad ir bēdīgi.” Jā, bēdīgi, bet pirmkārt valstij, joTĀ nedara it neko,lai jaunie un darba spējīgie cilvēki paliktu Dzimtenē, varētu godprātīgi strādāt, saņemt
  pienācīgu algu!!
  2. Piekrītu Jūsu teiktajam.., ka ..”pien Brāļi Brusubārdas un pārējie šeit vārdos nenosauktie latvieši ir tikai viens mazs raksturīgs piemērs latvietībai ārpus Latvijas, tāpēc ministrijās tapušie un topošie memorandi un rīcības plāni, manuprāt, ir vēja ķeršana klajā laukā. Patiesās dzīves nezināšana vai arī negribēšana to zināt. Un tad iznāk – darbības imitācija.
  Jā, ierēdņi Latvijā ir” zilo asiņu rase”/” vissgudrākie un talantīgākie”, jo prot sev piešķirt lielās algas par minimālo darbu,ņirgāties par likumu,to neizpildīt, zagt un “varot” nabaga Latvijas patriotu!

 21. Aizbraucējus nevajag ne nosodīt, ne žēloties, ka viņi aiz braukuši.
  Kas grib, lai brauc, nav jau dzelzs aizkars priekšā k ā PSRS laikos.
  Nav jau pirmā reize, kad latvieši izbrauc no Latvijas.kas gribēs, tas atgriezīsies.
  No neizglītotajiem aizbraucējiem tāpat te nebija nekāda labuma.

 22. Tā lūk…vainīgais atkal atrasts!…AIZBRAUCĒJS…TaČu tad…kad ,,aizbraucējs,, pēc gadiem mēģina atgriezties Latvijā visi pūliņi atsitās kā pret sienu. Protams,lai nodrošinātu atgriezšanās ceļu ir jāsāk darba meklējumi…un,šķiet darba devēji,vēl papildus atriebjas ar pilnīgu ignoranci,sak Tu taču brauci uz zemi,kur nauda aug kokos, kāpēc tad gribi atpakaļ?…Es nevienam nenovēlu ne ienaidniekam(kur nu vēl draugam) manus emigrācijā nostrādātos gadus….Taču izrādījusi centienus atgriezties es sapratu otreiz…Latvijai mēs neesam vajadzīgi !…Un pareizi Elita Veidemane raksta ,piektajai kolonai paliks vairāk brīvas vietas..

  • “Tikai svarīga ir cilvēka iekšējā motivācija. Un, ja šī motivācija nav “Latvija”, tad ir bēdīgi.” I.Strode.
   ================================================================
   Kāds interesants stāsts par atgriešanos atrodams režisora J.Zariņa grāmatā ( Mans darbs teātrī. “Liesma Rīga 1974,- 128.lpp. ):”Patiesībā lēmums par atgriešanos bija jau pieņemts. Mana dzīve nav iespējama bez teātra atmosfēras,bez darba tajā, un vienīgi Dzimtene man deva cerību uz to.
   1962.gada pavasarī no miglainās Albionas salas sākās mans ceļš mājup.”
   p.s. “Cilvēka lielākā kaislība taču ir – notikt,īstenoties,būt,tapt.” Merabs Mamardašvilli,filosofs.

 23. Cienījamā autore! Ja Jūs rakstāt, ka atgriezāties Tēvzemē, tas nozīmē, ka neesat Latvijā dzimusi un augusi – Latvija nav Jūsu Dzimtene.
  Pazīstu vairākus, kurus Latvijas valdības nelietīgā, pret tautu vērstā politika ir aizdzinusi svešumā – tie nebija un nav sliņķi. Tie ir cilvēki, kuri ir godīgi strādājuši Latvijā (starp viņiem – arī ar augstāko izglītību, Mg., Dr. grādu), kuri centās atrast šeit sev piemērotu darbu, par kuru maksātu arī algu, ar kuru var uzturēt ģimeni. Tikai tad, kad saprata, ka viņu zināšanas, kvalifikācija nav vajadzīga, devās prom. Jā, tagad strādā rūpnīcās, noliktavās, kopj slimus, nespēcīgus cilvēkus utt. un spēj uzturēt sevi, maksāt te kredītus un vēl palīdzēt šeit palikušajiem radiem. Ar kādām tiesībām Jūs, augstprātīgā rakstītāja, kura neesat vīžojusi izpētīt problēmu, kura esat tikai garāmskrienot kaut ko pamanījusi, tik nicīgi izsakāties par cilvēkiem, kuri ilgojas pēc Latvijas, meklē iespēju šeit atgriezties un atduras pret to, ka valstij viņi nav vajadzīgi. Precīzāk – valsti nozogošajai pārvaldītāju kopai. Paņemiet kalkulatoru un izrēķiniet, cik maksā īre, satiksme, komunālie u. c. pakalpojumi, cik maksā ikdienai nepieciešamās preces, kuras lielākoties ir lēti iepirktas un tiek dārgi tirgotas, cik lielas ir algas, pensijas (ne jau vidējās, kad saskaita 5 000 un 200 eiro un izdala ar divi). Tad sapratīsit, ka cilvēki, kuriem ir bērni, nespēj, strādājot vienā darbā, uzturēt ģimeni, nodrošinot sev un bērniem kvalitatīvu dzīvi. Tāpēc viņi izvēlas variantu – paēdusi esmu šeit (Anglijā), bet laimīga būtu Latvijā. Tā lielākoties ir izmisuma izvēle. Cik jaunu darbavietu ir šajos gados radīts? Rīgā būvē vienu veikalu pēc otra, kur tirgot pasaules atkritumus un pakļaut verdzībai (parunājiet ar kasierēm un citiem strādniekiem) mūsu cilvēkus, bet netiek attīstīti uzņēmumi, ražotnes. Pie tā vainīgi aizbraucēji? Valstī tiek darīts viss, lai nevarētu normāli attīstīties mazie uzņēmumi, lai iznīcināti mikrovidi vietās, kur maz iedzīvotāju – slēdzot skolu, atņemot sabiedrisko transportu utt.
  Kanādas latvieši, ja vēlaties zināt, pamatā ir no (pēc)kara emigrantiem. Tas ir cits stāsts. Tagadējie no valsts pašu valdibas izdzītie cilvēki lielākoties māca saviem bērniem latviešu valodu, runā ar viņiem mājās latviski, sūtu svētdienas skoliņās. Tas, ko dara LVA latvietības saglabāšanai diasporā, ir ļoti liels un nozīmīgs REĀLS DARBS, nevis imitācija. Jūsu raksts gan ir ž.darbības imitācija.

 24. Iekritām divkopienu valsts slazdā un tagad satraucamies, ka viena kopiena aizbrauc. Sen esam atņēmuši dzimteni un valodu Latvijas latviešiem, bet joprojām uztraucamies par tiem, kuri ir izvēlējušies citu realitāti. Stipra Latvija piesaistīs, te būs kur un kāpēc strādāt.

 25. No bedres talakajas mazpilsetas ir liela nabadziba,celi slikti,nav naudas lai servisos remontetu auto,mellenu sogad loti maz,kur nemt naudu lai berns tiek uz skolu,meklejam variantus pie radiem UK,viss ir tik dargs,algas pietiek vienai nedelai.Viss ir izsaimniekots,tagad lietuviesi jauc nost vecas kiegelu ekas un dzen prom uz arzemem.(Vismaz pie lietuviesiem, vasarai kads darbs).Nav maju,nav cilveku.

 26. Atvainojos, izrādās, ka Ingrīda nav trimdas latviete, bet nu patiesi ļoti bieži nākas saksatries ar dažādu trimdas organizāciju sašumutu un pārmetupiem par aizbraukušajiem Latviešiem

 27. hmm, pilnīgi pretīgi lasīt.. trimdinieki tagad pārmetīs kaut ko aizbraucējiem.. Varbūt, lai autors pats atbrauc uz Latviju un padzīvo gadus 5-10 un tad arī varēs izdarīt objektīvus secinājumus. Kaut kāds urrā patriotisms nedrīkst būt augstāks par cilvēcīgo. Ne jau valoda, kurā runā cilvēku padara par labu vai sliktu personu, nedrīkst ar tādu augstprātīgu attiemsi pazemot cilvēkus, kas vēl tikai to labāko saviem bērniem. Varbūt tieši bērni, kas tagad ir aizbraukuši spēs palīdzēt grūtā brīdī Latvijā, spēs nopirkt īpašumus un ko labu paveikt. Varbūt ir labi, ka aizbrauc, jo palikdami būtu iedzīti kompleksos ka ir neveiksminieki vai nodzertos. ļoti daudz cilvēki dzīvojot ārzemēs beidzot tiek vaļā no šī pazemojošā kompleksa, jo saprot, ka ne jau neveksminieki viņi ir, bet gan apstākļi Latvijā viņiem šādu statusu piešķīruši. Strādājot ārzemēs liela daļa sāk darīt lietas un uzņemās lietas, par kurām Latvijā pat sapņot kautrējās, protams, ka dzimtā zeme ir dzimtā zeme, un to nevar un nevajag aizmirst, bet brīvam cilbvēkam ir tiesības lemt par savu un savu bērnu likteni.

 28. NESAPROTU pārmetumus!? Viņi bija SPIESTI aizbraukt, lai saviem bērniem sagadādātu NORMĀLU DZĪVI, nevis nožēlojamu eksistenci!? PAGASTA DOMĒM un VALDĪBĀM pilnīgi VIENALGA, KĀ SAVU DZĪVĪBU VELK IEDZĪVOTĀJI!? Otru saprot TIKAI tie, kas uz savas ādas PAŠI izbaudījuši TRŪKUMU!? Neziņa un regulāri uztraukumi BOJĀ nervus?! VESELI nervi savukārt ir katra ciivēka VESELĪBAS ĶĪLA!!! Apsveicu tos vecākus, kuri uzņemas atbildību par SAVIEM BĒRNIEM!!!

 29. Loti ceru,ka mes ilgi dzivosim UK,bet nevis eksistesim.Ja, es ari aizbraucu,jo nebij darba,nevareju atlauties berniem vel ko vairak,lai vini savu bernibu redzetu.Ja butu darbs,alga,ta lai varetu dzivot nevis izdzivot,protams es jau nekur un nebrauktu.Dzivoju kadreiz lauku sagrabejusaja maja,ziema loti augsti,veji puta caur logiem,jo pagasta vecenem vienalga ka mes dzivojam.Apstakli ka pec kara!Varbut pat kadreiz es veletos to stastu uzrakstit zurnalam,,Stasti,,!Ka es aizbegu no vira uz svesu zemi,lai pec tam varetu pie sevim bernus panemt.Nedot dievin,atgriezties,taja bedre.Mus dzimtene,NEPABAROS!

  • “Tie laiki ir pagājuši,kad valsts….,” kad valsts bija priekš cilvēkiem,nevis cilvēks priekš valsts. Tagad nu kampēji,oligarhi,miljonāri un eirokrāti-birokrāti var līksmot, taču negaidīt sajūsmas pārņemtus ļaužu pūļus ne 4.maijā,ne 23.augustā.

 30. “Imitēt darbu” – nezinu gan, kurā vietā vai iestādē, šodien ko tādu var atļauties ? Ja nav runa par Jūsu nosauktajām godpilnajām profesijām (ārstiem, medmāsām un zinātniekiem), kas ar imitācijām nenodarbojas un dažām citām ,ērtām vietām valsts iestādēs … nezinu, kur tā var atļauties darba dienu pavadīt. Ņemot vērā vēl arī to, ka lielākie darba devēji latviešiem, tagad bieži ir kaimiņvalstu uzņēmēji – kas ir gana slaveni ar to, ka izspiež no strādājošā pēdējo sviedru pilienu, un īpašu paldies ar lielām algām – par to nepasaka… Ej tik rīt atkal strādāt, un priecājies, ka jumts uz galvas negāžās.
  Un ja pazīstamais sliņķis šeit ir bijis fantastisks – tad no Jūsu pašas vārdiem, var saprast, ka tur Anglijā viņš tomēr strādā…un vēl uz traktora. Un saņem par darbu algu – ar kuru var lielīties. Brīnišķīgi – neredzu tur itin` nekā slikta ! Un šeit, cien.Strodas k-dze – Jūs variet viņam piedāvāt kaut vai tādu pat darbu – ar traktoru vākt vistu mēslus… Ķekavā vai kur citur ? Nez` kāpēc man liekas, ka šeit to joprojām dara ar lāpstu, tikai par desmit reižu mazāku samaksu. Es , pateicoties laikmetu un iekārtu maiņām – biju spiesta mainīt savu profesiju kardināli – un izdarīju to. Rūpīgi un godīgi atstrādājusi savas zemes labā 43 gadus, pensiju aprēķinā saņēmu tādu, ka bija skaidrs – atkal jāmeklē kāda izeja. Un man ir pilnīgi vienalga, ja to atradīšu ārpus Latvijas – galvenais, ka atradīšu, – un sevi nodrošināšu.
  Bet ar skaistu dabu, gardu pārtiku un augstu kora kultūru vien- patriotismu diez` vai var panākt. Pie kam dīvaini – izrādās, ka dzīvē , lai to visu baudītu – par to ir arī jāmaksā. Tad būšu tikai priecīga, ka mēlsu vedējs varēs atbraukt uz Latviju, nopirkt šeit saviem bērniem kūciņas un aizvest visu ģimeni uz Dziesmu svētku koncertu !

 31. Ja vairs nav ko mutee baazt un iirei nepietiek, ir jaaatrid citi risinaajumi. To ssuc par maskslu izdziivot. Neoatiikams raksts, sorry.

 32. Piedodiet par kadu patriotismu jus runajat ? Tik pacietigu tautu ka Latviesi ja varat paradat uz kartes. Par kadiem 60- gadiem jus varat runat un salidzinat, ja ta paaudze kas ir dzimusi 70tajos vairak par krizi un atkal krizi nau redzejusi iznemot bernibas aininas kad bija siltums, maize un bezrupiga berniba tad labak es neko no ta nebutu redzejusi un nebutu ar ko salidzinat. Vai mani berni nau pelnijusi vismaz kaut ko no ta? Kad tauta nenem ierocus bet vienkarsi mekle pasaule darbu vai tas ir nosodami? Padomajiet sakuma par to kuras valsts parstave bija musu Prezidente, teiksiet pasi jau vien ievelejat — neuzskatat tautu par tik naiviem jo visi briniskigi zin ka tas viss notiek—- Esiet reali cilveki vienkarsi ir nogurusi no ta kad neredz ne mazako ceribu uz labklajibu nakotne. AR CIENU LAIKAM JAU JUSU UZSKATA NEPATRIOTE. PS katram ir sava sirdsapzina ar kuru vins dzivo un kadel vins rikojas tiesi ta un ne savadak

 33. Gozējoties pārticībā jau var driķelēt šādus rakstus. Dzimteni un valodu bērniem neatņem vecāki, bet varneši, kuri vairāku gadu desmitu laikā ir ļāvuši izsaimnieko valsts mantu, kura nokļuva izveicīgu darboņu rokās. Pārējiem palika tikai brīnumpasakas par jau jau tuvojošos pārticību. Tā izrādījās kā horizonts, jo tuvāk pienākam, jo attālinās. Nav nekādu cerību, ka pārredzamā nākotnē kas uzlabotos. Tie graši, ko pieliek pie minimālās algas, neko nemainīs. Bērni būs pateicīgi saviem vecākiem, ka viņi ir bijuši tik uzņēmīgi un nodrošinājuši bērniem cilvēka cienīgu dzīvu un sev pārtikušas vecumdienas.

 34. Cien.Ingrīda Stroda! Fantastiskais sliņķis, kā Jūs rakstāt, nestrādās ārzemēs. Jo tur cilvēki strādā tiešām ar lielu atdevi, jo zina ka saņems par padarīto darbu.

 35. Par brāļiem Brusubārdām gan līdz šim nebiju dzirdējis! Droši vien atradušies vēl kādi princeses Gundegas un karaļa Brusubārdas radinieki!

  • Mēs esam latvieši un māk vienu vārdu pateikt latviski. Atvainojiet tas ir smieklīgi. Viņi ir vistīrākie amerikāņi, un Latvija un latvietība ir sava veida izscelšanās virs US pelēkās masas, jo mums lūk ir saknes kaut kur Eiropā, esam gandrīz vai dižciltīgi. Un tas ko viņi saka šeit ir vistītākais iedīdītais amerikāņu politkorektums – sacīt glaimus un to ko vēlas citi dzirdēt.

 36. Ingrīdai Strodai. Tikai 2012-2013. Atbildēt

  Kādas mašīnas,kādas mājas? Vai tad raksta autore pat avīzes vairs nelasa,bet tikai Vienotības pirmsvēlēšanu reklāmas? “Lai arī pēckrīzes periodā atsevišķi rādītāji liecina par relatīvās nabadzības samazināšanos,krīzes ietekmē ir pieaudzis nabadzības “dziļums”un iedzīvotāji aizvien biežāk nespēj norēķināties par dažādām precēm un pakalpojumiem,liecina Labklājības ministrijas (LM) sagatavotais Nacionālais sociālais ziņojums.” Skat.”Pieaudzis nabadzības”dziļums”,LA.LV,26.06.2012. LETA.
  Un nākamajā,2013.gadā:”Latvijā,salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm ir otrs augstākais materiālās nenodrošinātības un dziļas materiālās nenodrošinātības rādītājs,kas norāda uz lielu iedzīvotāju īpatsvaru,kuri nespēj norēķināties par komunālajiem maksājumiem,uzturēt siltu mājokli UN ĒST PILNVĒRTĪGU PĀRTIKU,nerunājot par iespējām segt neparedzētus izdevumus un reizi gadā vienu nedēļu atpūsties ārpus mājas.” Informatīvais ziņojums.Priekšlikumi sociālās drošības sistēmas pilnveidošanai.Labklājības ministrija.2013. Vai neēst viņiem pašiem un viņu bērniem arī turpmāk pilnvērtīgu pārtiku?

 37. JAPS ..Dzivoju Latvijaa ka patriote ar 330 eur..menesi,tagad minimums sanemu 240 eur..nedeljaa ir atskiriba..cenas par produktiem tadas pasas,sutu meitai naudu izglitibai..piedodiet Latvija paraak darga dzive un mazas smiekligas algas 🙂

 38. Jau pirmais teikums! Atbildēt

  “Ar Pasaules brīvo latviešu apvienību (PBLA) parakstītais memorands veicinās diasporas attīstību…”(Izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete-no Latvijas preses materiāliem).
  Manuprāt,ieviesiet beidzot Latvijā ASV,Anglijas,Īrijas,Vācijas,Zviedrijas un Norvēģijas progresīvos nodokļus un veiciniet vispirms Latvijas attīstību,lai latvieši labķas dzīves meklējumos nebūtu spiesti pamest paši savu valsti pat pēc krīzes pārvarēšanas!

 39. Dzimteni neviens pazaudēt nevar, valodu arī, ja vien ir vēlme vecākiem nodarboties ar bērnu- mācīt valodu, pirkt latviešu valodā grāmatas, klausīties latviešu dziesmas, skatīties jaukās latviešu multenes, piekopt latviešu tradīcijas. Mēs arī aizbraucām, nevis tāpēc, ka bērniem nebūtu maize ko dot, vai bezdarbs, vai kredīti kā daudziem. Bet izglitiba- tas ir uz ko jāiet. Mēs saviem bērniem esam iedevuši NĀKOTNI. LATVIJA VAI TU TO VARI? ? Pensijā ar vīru atgriezīsimies savā zemē, savā mežā…un gaidīsim ciemos mazbērnus- kam mācīsim mīlēt Latviju. Latvija ir skaista. ..nepareizie cilvēki vienkārši to sagrauj.

 40. Pie tādiem secinājumiem var nonākt cilvēks kuram tomēr ir bijis un joprojām ir valsts apmaksāts darbs.
  Tas ir drošibas spilvens ,kas notur zemākā vai augstākā komforta līmenī . Diemžēl tā ir tikai neliela daļa no LV iedzīvotājiem . Pārējiem ir jāatrod vieta citur – un tā jau ir problēma ,jo nu vienkārši nav tās ražošanas Latvijā ,kur vismaz 80% darba spēka nodrošinātu algu ,kas ļautu dzīvot bez stresa par neapmaksātiem rēķiniem utt.
  Ir veiksmīgi izdarīts viss , lai tikai iznīcinātu nevis attīstītu ! Tu vari būt cik čakls būdams , bet neviens nav gatavs maksāt par tavu čaklumu ! Diemžēl jāaizbrauc bija arī tiem , kuri līdz šim teica sev un citiem –
  tas būtu pēdējais solis…. Attiecībā uz latviešu valodu un Dzimtenes piederību ir dziļi individuāli – ir un būs ģimenes , kur latviešu valoda ir pirmā un tikai tad kāda cita .Protams , nav normāli ,ja brālēns ar māsīcu sarunājas angliski , bet jāpriecājas ,ka vēl pagaidām ar saviem vecākiem viņi runā latviski – un tas jau ir cerīgi !

  • Budžeta iestādēs strādājošo nav mazākā daļa.Viņi ir gandrīz puse no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem un tieši tāpēc mēs esam tur, kur esam.

 41. Latviešu ģimenes aizbraucot prom ar bērniem nozīmē daudz vairāk…Tieši šīs ģimenes domā par saviem berniem daudz vairāk nekā Latvijas valsts vīri par iedzīvotājiem . Aizbraucēji saviem bērniem spēj dot , to ko Latvijā dzīvojošie bērni neredz pat sapņos -pat nespēj apmeklēt intereses pulciņu , kur nu vel ārstus un ekskursijas…Kapēc LV valsts kungi sūta savus bērnus mācīties uz ārvalstīm ? Kapēc braukā ekskursijās un pa kurortiem ārvalstīs , bet netērē naudu šeit savā Latvijā ??? Tātad ….nemaz nav tik jauka mūsu LV politika …Tomēr labāk ir citās valstīs ????Pirms sākāt šo diskusiju….savest vajag politiku galvās kārtību un tad pārmest , kad redziet brauc prom ….

 42. Man liekas ka nosodit aizbraucejus ir pilnigi garam. Ja latvija gimenei ir jaiztiek pa minimalo algu plus maksajumi un vis parejais tad tas nav nopietni. Cilveki dodas prom Lai varetu sniegt saviem berniem visu to labako un Lai varetu dzivot nevis izdzivot. Padomajiet pirms nosodiet.

 43. Labi, ka tāda” skolotāja” kā Gunita ir aizbraukusi. Iedomājos kādu ”dzimtenes mīlestību ”viņa šeit propagandēja.
  Latvijā katrs, kurš grib strādāt, ir atradis darbu, lai gan mūsu valdības pieņemtie likumi nav vērsti uz cilvēkam pārticīgu dzīvi.
  Esmu skolotāja ar skolotājas aldziņu, visi mani 4 bērni dzīvo un strādā Latvijā uin nemaz nav izauguši sliktāki bez neveselīgajām kūciņām un dārgajiem karuseļiem. Svētkus var radīt arī citādi. Teksts liecina par Gunitas vērtībām, pret ko vērts iemainīt Dzimteni. Lai saka paldies tiem .kas šeit prot dzīvot un saglabāt arī priekš viņas bērniem Latviju un valodu, lai ir uz kurieni atbraukt.

  • arī no Aizspogulijas Atbildēt

   Patieso stāvokli kā skolotāja izjutīsi, kad tev pec vēlēšanām pateiks, ka skolotāju skaits ir jāsamazina par apmēram 1/3.
   Ja vien neesi esošās valdošās partijas nekaunīgs, skaudrās reālās situācijas mākslīgs, angažēts “aizmālētājs”.
   Lielākā daļa vienkārši nevar atļauties pašus nepieciešamākos tēriņus, tajā skaitā medicīnā, jo tad ģimenei pietrūktu iztikas!
   Tā sauktais iztikas minimums ir vienkārši smieklīgs, tas nenodrošina izdzīvošanu!
   Par metodiski nekaunīgu pasākumu kopuma rezultātā mākslīgi samazināto bezdarba līmeni nemaz nerunāsim…
   Cerams, ka pirms vēlēšanām par reālo situāciju pie kā novedis “veiksmes stāsts” mēs vēl dzirdēsim analītisku informāciju, lai šis mankurtu konglomerāts vairs netiktu pie varas.

  • Paldies par komentāru. Pievienojos!

  • Es esmu viena no tiem aizbraucejiem un ja es teiktu Latvijai “Paldies” vina man atbildetu “Nav par ko”, un ta ir taisniba…gadus atpakal paliku viena ar diviem maziem berniem ( 2gadu un 6menesi) Latvija darbu atrast nevareju jo man bija berni, no dzivokla mus izmeta….nu tad pasakiet man vai esmu kludijusies aizbraucot…tagad es esmu precejusies un man ir cetri berni par kuriem uz mani neviens neskatas skibi un tas av ari darba ateikuma iemesls jo stradaju…un berniem esmu spejiga dot visu nepieciesamo, pirmkart maizi un jumtu virs galvas. Nosodiet ja gribat bet ari Latvija gribeju iespeju dzivot, bet man to nedeva…

 44. Nevajag nu parspilet!Ja dzirdejat vienu mammu runajot angliski ar bernu,tad tas nenozime ka visi runa arzemes ar berniem angliski.Es biezi ciemojos pie berniem Anglija.Man tur dzivo 5 mazberniAri satiekos ar draugu gimenem un ne viens ar saviem berniem neruna angliski.Ne vienu reizi nedzirdeju latviesu gimenes shadu situaciju.Arpus majas skolas un anglu draugu pulka,tas ir savadak.Latvija nava spejiga pienemt atpakal savus latvieshus no arzemem.Situacija nu galigi nava mainijusies.Es savos 61 g.v ari esmu spiesta piepelnities arzemes stradajot lai nebutu spiesta ar savu ,pensiju 132 eiro tikai eksistet.

 45. varbut musu valdiba ir ta kas atnem pilsoniem dzivot pilnvertigu dzivi dzimtene un tie kas meta parmetumus aizbraucejiem uzskatu par mulkiem

 46. Autore nav pat sevī ieklausījusies. “Man zināmais sliņķis…” par to liecina. Lūdzu palasiet šo savu tekstu vairākkārt, varbūt, sapratīsiet mazliet tēmu, par ko runājat. Ja nu dzimtene ir tā vieta, kur jāstrādā bez vēdera tiesas, tad neko…

 47. Viedoklis apšaubāms. Kā pirms laika seināju – tad apmēram šādi varētu runāt kāda ārzemju latviete, kura lielāko mūža daļu pavadījusi citās zemēs un par to, kas un kā notiek Latvijā spriež no sava skata punkta, kurš nesaistās ar īstenību šeit. Ja runājam par aizbraucējiem, kuri atņemot dzimteni, valodu, tad paliekot šeit manuprāt arī dzimtene, valoda tiek atņemta – lielākoties pateicoties partiju diktatūras ieceltai valdībai. Tādā sistēmā šeit dzīvojam. Tā kā šis apgalvojums ir pavirša un virspusēja skatījuma sekas. Faktiski viss ir krietni sarežģītāk.
  Ja nav darba, tad ķeries pie cita darba vai mācies citu darbu. To nu gan var teikt tikai pilsētniece un precīzāk sakot rīdziniece. Rīgā ir cita aina, tur var lūkot atrast citu darbu, bet Latvijā ir pilnīgi cita aina. Priecājies par to, ka Tev vispār ir darbs ar jebkādiem inākumiem. Tur nav izvēles iespējas. Tā kā šis norāda uz tēmas nepārzināšanu.
  Ja maz maksā, tad strādā čaklāk. Tas darbojas dažviet citur pasaulē, bet pagaidām pilnīgi nedarbojas šeit. Lielākoties ienākums par darbu ir maz saistīts ar paveikto. Ja nepatīk vari iet, tepat būs virkne vietā. Šis apgalvojums vēlreiz apliecina faktiskās situācijas nepārzināšanu.
  Patriotisma piesaukšana, dzimtenes mīlestība, valoda – tās ir pašsaprotamas un ikvienam latvietim dārgas lietas. Bet to piesaukšana nekustina vietējo partokrātiju.

 48. Un ja vēl piemin To, ka ieejot Latvijā veikalā vai aizejot pie friziera visur skan krievu radio vai pārdevēja runā tik lauzītā latviešu valodā, ka ne vārda nevar saprast, tad mani bērni latviski runā labāk, dzīvojot jau gadiem svešzemē, nekā viens otrs Latvijā dzimušais. Lūk par to vajadzētu uztraukties, lai valoda Latvijas robežās saglabātos kaut cik līmenī.

 49. Nemainot vēlēšanu un nodokļu sistēmu Latvijā nekas nemainīsies! Un,ne tikai sliņķi bez izglītības,bet arī augstas klases profesionāļi,arī turpmāk,labāk ar traktoru Anglijā vai Īrijā šķūrēs vistu mēslus,nekā vergos par desmitkārt mazāku atalgojumu Latvijā!

 50. Aizskaroši. Varbūt saviem bērniem esmu atņēmusi dzimteni un varbūt ar valodu viņam ir pagrūtāk, bet vismaz viņa dzimšanas dienā varu bērnam nopirkt kūciņu un nelielu dāvanu, par ko man Latvijā sāpēja sirds, jo knapi sanāca pienam un maizei. Bērns var izbaudīt bērnību, nevis ar žēlām acīm, spēlējoties sētas smiltiņās noskatīties kā cits bērns var braukt ar trīs riteni, bet viņam spēles tikai ar akmeņiem. Varu bērnu aizvest uz zoodārzu, kad Latvijā pilsētas svētkos pārdārdzinātie karuseļi man nebūtu pa kabatai un būtu jāiztiek ar 10 min. uz piepūšamā matracīša.
  Katru gadu vedu viņus mājās uz tā saucamo dzimteni, kurai par mani nospļauties, lai mani bērni nepazaudētu to nacionālo sajūtu un valodu, izbraukājuši cik iespējams Latvijas novadus, mācu un rādu sakoptas nostūris un mazāk sakoptos. Tas viss iespējams, jo dzīvoju ārpus Latvijas. Ja dzīvotu Latvijā un vergotu par nieka skolotāju aldziņu, tad mani bērni neredzētu ne simto daļu, ko viņi iemācās un redz tagad. Un noteikti nepiekrītu, ka bērniem būtu, kas atņemts. Maniem bērniem vērtību skala būs lielāka, nekā tiem bērniem, kas redzējuši tikai alkoholu vecāku mājā, kur cilvēki zaudējuši ticību un cerību labākai dzīvei. Tā kā nebaidos teikt, ka ļoti daudz izceļojušo ģimeņu bērniem noteikti neatņem ne dzimteni ne valodu un vēl papildus nodrošina arī nākotni.

  • 100% piekrītu. Izlasīju visus 48 komentārus. Tikai vienā tika pausts daļējs atbalsts raksta autorei. Daļējs!

 51. Man tik Tev, kundzīt, gribas pajautāt vienu jautājumu – ko Tu darītu, ja pēkšņi Latvijā atgrieztos tas 1/2 milj emigrējušo? Ko Tu ar viņiem darītu??? Tu šobrīd nevari garantēt to, ka pie staruji brūkošās demogrāfiskās situācijas Latvijā, bezdarba līmenis paliek principā nemainīgs!
  Un vainīgs nav tikai bezdarbs! Neviens no tiem Valsts vīriem, kas apmeklē diasporu, negaida emigrantus atpakļā un to viņi saka tiešā tekstā , prezidentus ieskaitot!

 52. Es strādājot samērā prestižā darbā nevaru atļauties draudzenei, kura strādā par klineri anglijā uzdāvināt biļeti(pat lētāko), lai viņa varētu atbraukt ciemos uz Latviju, bet viņa var!Protams man ir svarīgs mans darbs un māju sajūta, bet nepamet šķebinošā sajūta šajā sakarā! Turklāt lasot atkal ziņas, ka deputātiem kompensē dzīvošanu un degvielu……bet ko nu tur, tā tak ir mūsu “trūcīgākā”daļa…….

 53. Bet kāpēc tad nerunāt šeit arī “par augstas klases profesionāļiem,ārstiem,medmāsām un vēl dažu profesiju pārstāvjiem,kuri nudien pelnījuši pienācīgu atalgojumu”,tsk tiem”ap 1000 Latviju pametušajiem augsta ranga zinātniekiem”? Kāpēc nevis viņi,bet valdošajām partijām pietuvinātie un bez konkursiem valsts uzņēmumu valdēs sabīdītie nomenklatūras neatvietojamie”speciālisti” saņem tagad daudzkārt lielākas pat nekā valdības ministri,divkāršotas algas,prēmijas un pat milzīgus sociālos pabalstus pēc darba koplīgumiem ar nozaru arodbiedrībām? Kāpēc šī Izredzēto kategorija tagad būtu jāpapildina vēl ar šos speciālistus uzraugošām padomēm,kurām mēs taču nevarēsim maksāt mazāk?

 54. vai viegli teikt?…..kā lai mūsu LATVIJĀ IZDZĪVOT….SĀKSIM AR TO

 55. bet sakiet ko darīt ,ja kredīti un tie ir jāatmaksā ,algas nesedz kredītus.KĀ dzīvot ?……….izdzīvot……..

 56. ka vispar nav kauna parmest aizbrauksanu??? Ka cilveki var teikt, ka aizbrauceji ir luzeri? Luzeri ir tie, kas vel jo projam sez latvija, bez darba, ienakumiem… stagne, padara apkartejo dzives neciesamas, savu bernu piem. Es aizbraucot ar savu gimeni esmu paradijis savam bernam, ka var ddzivot ari particigi, ka var apskatit pasauli, ka vari iet veikala un nopirkt labas drebes, ka tev nav jaraud algas diena, jo nevari samaksat rekinus… Tadi atvainojos d.i.r.s.e.j.i. vel vairak atgruz doties atpakal. Un kadas latvija paslaik ir perspektives? Pec 3 – 4 gadiem ar jums ir cauri, eiro jus pazudinas, ukrainas krize Jus pazudinas. Uz tiksanos abroad 😉

  • Tikpat labi tavā laimes zemē pie varas var nākt labējie, kuri tevi ar visām panckām izmetīs laukā. Es vismaz nomiršu savā zemē un gulēšu kapsētā, kur guļ mani senči. Tev paliks kāda pažobele svešā zemē, kur labi ja kāds sunītis piestās pačurāt

 57. Jā un atņem bezdarbu un nabadzību!

 58. Nevis aizbraucēji saviem bērniem atņem virsrakstā minētās vērtības, bet valdošā kliķe ar dombrovska “veiksmes stāstu” atņem.

 59. Ko tur ko reaģēt, tik un tā neviens neklausa un nedzird. Ne jau aiz labas dzīves latvieši brauc prom.

 60. “Latvija saviem bērniem rada šausmīgu trūkumu” vai “pamēģiniet laukos atrast darbu” – lūk, tipiski komentāri, kad cilvēka brīvība izceļot no valsts un ar likumu nodrošināta brīva darbaspēka plūsma ES tiek izmantota kā POLITISKS PAŅĒMIENS, lai diskreditētu Latvijas valsti (andris, Anonymus)! Vēl ir tāds Hanovs LU, kurš arī skandina tādā pat garā. Pie cilvēka brīvības migrācija ir problēma valstij, bet vai tā ir valsts vai paša cilvēka problēma, par to te neviens nerunā un neraksta. Jo postpadomju sabiedrībā tā vairāk ir PAŠA cilvēka problēma, nekā valsts problēma. Kāpēc? Tāpēc, ka sociālismā cilvēks bija izpildītājs, skrūvīte valsts organismā, kurš pieradināts pie domas, ka valsts viņu nodrošinās ar darbu un pakalpojumiem, nevis uzņēmīgs un aktīvs indivīds, kurš spējīgs pats sevi ekonomiski nodrošināt, izmantojot valsts piedāvātās iespējas, kā tas ir citās demokrātiskās valstīs. Un tas arī ir Ahileja papēdis visās postpadomju sabiedrībās. Skumjākais ir tas, ka arī pētnieki par to klusē.

  • Divreiz izlasīju, nesapratu, bet ieinteresēja. Vai varētu palūgt šo domu vienā teikumā un latviski?

  • Ļoti tipiski komentāri rakstam, galvenokārt no tiem, kuri aizbraukuši labākas dzīves meklējumos un visus tos, kas paliek un strādā Latvijai, uzskata par lūzeriem. Vienmēr esmu teicis, ka ekonomiskās emigrācijas latvieši ne ar ko neatšķiras no tiem krieviem, ko visiem te tā labpatīkas gānīt, kas sabrauca šeit PSRS laiā. Arī viņi brauca uz labāku dzīvi. Arī viņiem gribējās, lai valsts visu nodrošina. Nu arī tagadējie latviešu emigranti aizbrauc uz visu gatavu, kur jau priekšā laba sistēma, kur pašiem nav jāpiepūlās. Un tad vainot valsti, kad paši vai nu neiet uz vēlēšanām vai ir pilnīgi bez jebkādas iniciatīvas. Dzīvojiet savā labajā jaunajā zemē un nelienat latviešu portālos komentēt. Tāpat atpakaļ no materiāli labākas dzīves nebrauksiet, Dzimtenes jums var nav… Diemžēl.

 61. Ir ceturtas paaudzes trimdas latviesi un ir loti pozitivs piemers, ka latvietiba, ari bez valodas spej vienot latviesus. Tadi, ka brali Brusubardas ir latviesu lietai draugi un sutni uz kuriem var palauties latviesu lietas aizstavesanai un izplatisanai un nekada Latvija maksligi kurinata indiga pretlatviska zults vinus neietekmes.

 62. …latvija saviem berniem rada sausmigu trukumu!

 63. Jus pameginat atrast darbu laukos.

 64. Ingrida,vai tu aizbraucejiem Latvijaa nodroshinasi darbu? ja ne tad nevajag te gudri d irst labi?

 65. Gaudu raksts bez nekāda pamatojuma un reāla skatījuma uz lietām. Sauksim lietas īstajos vārdos – sākot no 1991.gada līdz pat šodienai, visaugstākajos līmeņos ir darīts viss lai nokautu ticību šai valstij un stabilām vispārcilvēciskām vērtībām. Kas arī veiksmīgi ir panākts un nav jābrīnās par rezultātu – cilvēki paceļ cepures, pasakot ardievas valstij un komplektā ar to arī zemei un valodai

  • Bet vai tu, reālist, šajos 20 gados uz vēlēšanām gāji?

   • Vienu reizi. Lai nobalsotu par sevi un izsvītrotu visus pārējos. Visas citas reizes neredzēju nevienā sarakstā cilvēkus kuriem var uzticēties. Viens pret sistēmu nav cīnītājs ( esmu reālists), tāpēc pieņemu spēles noteikumus, tādi kādi tie ir un savu enerģiju veltīju ģimenes labklājības uzlabošanai un bērnu audzināšanai lai izaug gudri un ar stabilu vērtību sistēmu.

    Žēl tikai valsts, kuru idioti ar iniciatīvu un pašlabuma meklētāji ir noveduši līdz kliņķim, tādējādi tieši apdraudot tautas un valodas tālāku eksistenci

   • Vēlēšanas kā sistēmas sastāvdaļa ir paredzēta šīs sistēmas darbības nodrošināšanai nevis sistēmas būtiskām pārmaiņām vai nomaiņai. Ja cilvēks piedalās vēlēšanās, tad viņš atbalsta esošo sistēmu. Tas ir naivums cerēt, ka vēlēšanas spēs mainīt esošo nekam nederīgo varas sistēmu. Ja ar loģiku nedraudzējamies un faktus ignorējam, tad, protams, visi uz vēlēšanām, lai dzīvo esošā sistēma, vislabākā pasaulē.

  • Manupraat ir nepareizi visur vainot valsti un valdiibu. Valsts labklaajiibu veido taas iedziivotaaji. Tiem ir jaabuut uznjeemiigiem, izdariigiem un un veikliem. Taa nepareizi bija mantiniekiem lauku maajas paardot vaacieshiem, daanjiem, zviedriem. Lauku maajas bija produkcijas liidzeklis, taas bija jaapatur latvieshiem pahiem!

   • Valsts , jeb cilvēki kas atrodas valsts pārvaldē veido likumisko bāzi un virzienu uz kuru virza valsti un tās iedzīvotājus. Likumiskā bāze ir izveidota nekvalitatīva ( vai nu aiz stulbuma vai nu aiz savtīgām interesēm) kā arī darbi neseko vārdiem un nereti pat ir klajā pretrunā ar deklarēto. Tas viss izraisa nihilismu un neticību. Jauno laiku latvietis nav 1905-1920 gada latvietis, viņš nobalso ar čemodānu. Kas gan patiesībā tāds ekomoniskais migrants vien ir, ne pa mantu labāks par tiem kas iebrauca Latvijā no 45-90 labākas dzīves meklējumos.

   • Kā latvietis ir deģenrējies ir labi redzams “ivars graudums 29. jūlijs, 2014 04:30” komentārā. Latviešu rakstu zīmes nelieto. Kas tas par brīnumu- “Lauku maajas bija produkcijas liidzeklis”?? Ja domāts ir ka vajadzēja paturēt zemi lauksaimniecības ražošanai, neviss to pārdot, tad es tam piekrītu, bet tad tā arī vajag uzrakstīt. Noformulēt savu domu skaidri un nepārprotami. To vairs latvietis nemāk, un pietrūkst pat kripatiņas paškritikas – izrāda savu deģenerācijas jeb stulbuma pakāpi publiski

    • Tatad rakstu zimju nelietosana ir spilgta degeneracijas pazime!!? Iesaku atgut perspektivu… tas tads neproporcionali skibs un skabs un negativs.. Bet varbut pasam tas ir liels gandarijums un prieka avots inficet citus ar savu “nelaimi”…… Pie jedziena, lozunga ” Latvijai mes esam nevajadzigi” ir bijis rupigi un dikti piestradats, ka ari pie pasivitates un nevaribas iepotesanas….. ar manamiem rezultatiem. Starp citu, ne visiem elektroniskiem aperatiem ir efektigi pieejamas latviesu rakstu zimes . Bet sajas drumajas dienas pat elektronika ir degenerejusies! Ak vai, vai, vai ….

     • Nezinu nevienu elektronisku ierīci ar kuru var pieslēgties internetam un kurai nav pieejamas latviešu valodas diakritiskās zīmes. Ja gadījumā es kļūdos tad nosauc lūdzu tādu kurai tas nav iespējams. Cita lieta ir vai to cilvēks grib lietot. Izskatās ka negrib vai nemāk. Abi varianti slikti.

     • Domāts IT: var jau pārmest nepareizas ortogrāfijas lietošanu citam, bet paskaties vispirms uz kritiski uz sevi – nav neviena komata pirms palīgteikuma. Tāds dižs IT speciālists un skolā nav gājis!

     • Atvainojiet skolotājas kundze par pieļautajām interpunkcijas kļūdām. Diemžēl šīs mājaslapas uzbūve neatļauj kļūdu labojumu. Kā ātrumā uzraksta, tā arī paliek. Diemžēl.

   • Pirms dazziem gadiem Kuldiigà bija izstàde tiessi par sso tému-Latviessu izbraukssana daudzu gs.garumà.Un iemesli bija un ir dazzàdi-màciibu déll(màkslinieki brauca màciities uz Kijevu),religgisku apsvérumu déll(uz Braziiliju),kara laikà,arii uz Krieviju,jo tur varèja nopirkt zemi,citi brauca cellot-sevis bagàtinàssanai.Un latviessi neaizbrauca tikai ssajà kriizes laikà,tà ir bijis daudzu gadsimtu garumà.Tà,ka visu nevar likt”vienà maisà.

   • ,,veiklie” labi pastrādājuši visus šos gadus,nesaukšu vārdā,būtu garš sarakstiņš.

   • Neviena valdība nekad nebūs ideālā. Ir bijis daudz smagāk. Neaizmirstiet, ka pensijas lauciniekiem PSRS laikos sāka maksāt tikai 1965.gadā un tad arī tie bija 12 rbļ (nepilni četri polši – viens maksāja 3,07). Teorētiski tai paaudzei bija jānomirst badā. Labi, tolaik netika prom, bet latvieši ar nicinājumu skatījās uz krieviem, kuri masā gāzās šurp no vēl tukšākās Krievijas un Baltkrievijas. Tagad mums ar tādu pašu nicinājumu ir jāskatās uz saviem aizbraucējiem. Bet bija valstis, no kurām varēja izceļot. Vai vāciešiem bija zelta dzīve sagrautajā pēckara Vācijā? Viņi uzcēla valsti, kuru šodien pasaule apskauž. Varēja braukt prom arī no Latvijas 20.gs. 20. gados, bet nē, cilvēki dzīvoja zemnīcās, cēla savu valsti. Valdības arī tolaik nebija ideālas – krita viena pēc otras, stabilie Ulmaņa laiki vēl bija priekšā. Esmu atklausījies tos gaudu stāstus: Kādu piķi varēja celtniecība pelnīt treknajos gados, cik krutu autiņu varēja paņemt kredītā, cik, piedodiet, m….s varēja uz nakti paņemt… Bet tad kredītu vajadzēja atdot (ak, plēsonīgās skandināvu bankas!), valdība par mani nedomāja, kas man cits atlika kā braukt prom! Bet ir cilvēki kuri strādā un ir tikuši pie turības. Paskatieties, kāda tehnika brauc pa Zemgales laukiem šajās dienās. Nav ko skauts, jāprasa, kāpēc es neesmu starp tiem, kuriem kaut kas ir! Ja nebūs kara, jaunas okupācijas utt., vēl pēc dažiem gadiem Latvija būs skaista, sakopta eiropeiska valsts. Un tad nevienu aizbraucēju šeit gan negaidīsim!

    • Gunti, paldies par šo komentāru, ļoti precīzi pateikts. Domāsim, ko varam dot savai valstij, nevis prasīsim lai valsts dod mums. Tā prasīšana no valsts (kuru beigi beigās veidojam paši) ir reāla padomju vergu psiholoģija.

     • Ilze,neslavē Gunti,bet palasi,ko es uzrakstīju,Sāc domāt par likumsakaeībām un kopsakarībām,un tad plašāka domāšana atvērsies!

Draugiem Facebook Twitter Google+