×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
4. marts, 2016
Drukāt

Pensiju indeksācija ienesīs desmit eiro (14)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča

Pēc nākamā gada oktobrī gaidāmās pensiju indeksācijas pensionāru maciņos varētu iekrist par dažiem eiro vairāk nekā līdz šim.

Saeima vakar pirmajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, kas paredz no 2017. gada pensiju indeksācijas aprēķinā ņemt vērā 50 procentus no apdrošināšanas iemaksu algas indeksa līdzšinējo 25 procentu vietā. Pēc Labklājības ministrijas aprēķiniem, šim mērķim nākamgad būs nepieciešami papildu 3,4 miljoni eiro, 2018. gadā – 17,6 miljoni eiro, bet 2019. gadā – 33,9 miljoni eiro.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) uzsvēra, ka regulējums attieksies uz visu pensiju indeksāciju (tajā skaitā vecuma, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pensijas), bet ne uz visiem pensionāra ienākumiem. Piemēram, piemaksas par stāžu indeksācijas aprēķinos netiek ņemtas vērā. Tāpat jāatceras, ka indeksēta tiek tikai pensijas daļa, kas nepārsniedz pusi no sociālo iemaksu algas. Šogad šī pamatsumma ir 311 eiro. Proti, ja pensija ir mazāka par 311 eiro, tad tā tiek indeksēta pilnībā, bet, ja tā ir lielāka, tad indeksācijas aprēķinos ņem vērā tikai 311 eiro. Jaunā pamatsumma un indeksācijas koeficients būs atkarīgi no tautsaimniecības rādītājiem. Pēc provizoriskiem un aptuveniem aprēķiniem, pensijas nākamgad indeksācijas ceļā varētu pieaugt par 10 līdz 12 eiro.

Šajos pašos likuma grozījumos tiek risināts jautājums par iekšlietu sistēmas darbiniekiem, kuri pensionējās laika posmā starp 1992. un 1998. gadu un tādēļ nesaņem piemaksu par izdienas pensijas un vecuma pensijas starpību (viņu kolēģi, kas pensionējās pirms 1992. vai pēc 1998. g., šādu piemaksu saņem). Apdalītie pensionāri jau vērsušies Satversmes tiesā. Grozījumi paredz, ka šie cilvēki varēs saņemt piemaksu aptuveni 176 eiro apmērā. Lai iztiktu bez tiesas sprieduma, Saeima šo likumprojektu nolēma virzīt steidzamības kārtā un nākamceturtdien pieņemt galīgajā lasījumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. kādus 10 eiro,jo mazāka pensija,jo mazāka indeksācija-nav tas pareizi

 2. Te izteikts viss.Varētu pieaugt ,bet nepieaugs, jo saprotiet paši,budžetā nav naudas, jābruņojas, jāpaceļ ierēdņu algas, jo pacēlusies vidējā alga utt. KĀ VAR NESOLĪT???

 3. Dzīves rūdītais Atbildēt

  Interesanti, vai tiem kuriem ir 53 gadu darba stāžs arī būs šie 10 eiro? Mana līdzšinējā dzīve pierādījusi, ka šiem solījumiem nedrīkst ticēt, jo gan jau būs atkal kāda novilkta sarkanā līnija virs kuras pensijas vispār neindeksēs!

 4. valsts uztura savus savus “melnos suņus” Dz’.Orvels, Dzīvnieku ferma- pienu dzer tikai cūkas!) !
  Viņu “piemaksa” ir lielāka par manu pensiju.

 5. 10 euro ir liela nauda – to dosim pensionāriem,1000 euro nav nauda-to paturēsim paši .Ja sev,tad tūlīt,ja pensionāriem,tad nākamā gada beigās,piemēram 31. decembrī ,jo. . . visiem viens likums,kur nu vēl taisnība !

 6. domājuka kundzei kas sola ir daudzkār lielāka pensija kā tiem,kam viņa sola,un tadus 10 eiro viņa par naudu neur

 7. Raksts ir maldinoši,Latvijā pensiju saņem ļoti mazs %iedzīvotāju. Pamatā saņemam pabalstu ,kas ir zemāks par iztikas līmeni.
  Deputāti deklarēljas kā tautas kalpi.Man ir jautājums;kurš darba ņēmējs var Latvijā noteikt savu darba samaksu neizpildot savus pienākumus .i
  Man ir priekšlikums visiem Latvijas iedzīvotājiem.Ministriem un deputātiem algu aprēķināt no IKP.
  Tas ir ieteikums juristiem,ekonomistiem un visai saprotošai Latvijas iedzīvotājiem.

 8. Līdz tam laikam jau būs izdomāts, kam tā nauda jāatdod. Kaut vai ar š.g.1.jūliju komunālajiem tiek 21% PVN. Tad jau spr iedelē par nekustamā īpašuma nodokli utt. Dodiet uzreiz tos 10 EUR, tad pāris mēnešus jutīsim to.

 9. ..jā, no pārrēķināšanas brīža pensijas būs lielākas ( negatīvie indeksi ) bet, vieniem pārrēķinās šogad, citiem tik nāk. gadā un 2018. gadā….tad iznāk , ka tie , kam jāgaida gads un divi – visu šo laiku līdz pārrēķinam turpina būt apkrāpti…vai atkal tas neož pēc satversmes tiesas. Vieni pareizi pārrēķināto pensiju saņems šogad , citi tikai 2017. un 2018. gadā. kā tad īsti būs ????

 10. auzgusts! tas nesedz ne 10% no inflācijas. bet zinko – pensionāri vērā ņemama elek†orā†a daļa!

 11. Vai vairums cilvēku vēlas izprast pensijas kā jēdziena jēgu?Manuprāt,nē.Piemēram,nekur nav dzirdēta vai lasīta kritika par tā saucamo 3.pensiju līmeni.Kāpēc par pensiju saukt termiņnoguldījumus bankā,kas tiek sākti izmaksāti,kad noguldītājs sasniedzis attiecīgo gadu skaitu?!

 12. Cerams kā rakstītais kritīs pensionāra makā,bet ne gar to….?!? Kaut 10 eiro,tā priekš pensionāra ir nauda, cerēsim,ka saņemsim….,ja nenomirsim.Kā būs ar negatīvā indeksa ātrāku atdošanu,kamēr dzīvi,tiem,kas pensionējās 2011.-2015.gadam?!?

Draugiem Facebook Twitter Google+