Foto – LETA

Indeksē tikai pamatpensiju, piemaksu neņem vērā
 0

Uz lasītāju jautājumiem atbild Dace Trušinska, Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte pensiju un pabalstu jautājumos


Reklāma
Reklāma

 

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

Ar kādu koeficientu indeksēs pensiju? Kā tas noteikts?

Šā gada 1. septembrī valsts pensijas, kas nepārsniedz 200 latu (politiski represētajām personām – neatkarīgi no pensijas apmēra), indeksēja ar indeksu 1,04. To aprēķināja, ņemot vērā Centrālās statistikas pārvaldes noteikto viena iedzīvotāja mēneša iztikas minimuma patēriņa groza izmaiņas laika periodā no 2009. līdz 2012. gadam (Ls 175,7 : Ls 168,17).

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Mana pensija, ko saņemu, ir 207 lati. No tiem 40 latu ir piemaksa par darba stāžu. Cik daudz palielināsies mana pensija?

Lai to varētu pateikt, jāzina konkrēti, kāds ir pensijas (bez piemaksas) apmērs. Ja pensija nepārsniedz 200 latu, tad pensijas apmēru pēc indeksācijas var aprēķināt, sareizinot pašreizējo pamatpensiju ar indeksu 1,04.

 

Kāpēc pensiju indeksāciju neattiecina arī uz piemaksu, bet tikai uz pamatpensiju? Savukārt iedzīvotāju ienākuma nodokli attiecina uz visu pensiju, arī piemaksu.

Piemaksu, kas noteikta par darbu līdz 1995. gada 31. decembrim, indeksācijā neņem vērā, jo tā nav pensijas sastāvdaļa. Tātad indeksēs pensijas apmēru bez piemaksas. Piemaksas par darbu līdz 1995. gada 31. decembrim piešķīra vecuma un invaliditātes pensijas saņēmējiem līdz 2011. gada beigām. Līdz ar to no 2012. gada jaunas piemaksas vairs nepiešķir, bet turpina izmaksāt tās piemaksas, kas jau bija piešķirtas līdz 2011. gada beigām.

Par iedzīvotāju ienākuma nodokli – saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” personām, kam piešķirta pensija (ieskaitot piemaksu pie pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim) atbilstoši likumam “Par valsts pensijām” vai izdienas pensija, vai speciālā valsts pensija atbilstoši Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem, vai pensija atbilstoši ārvalsts normatīvajiem aktiem, neapliekamais minimums ir 1980 latu gadā jeb 165 lati mēnesī. Tātad no pensijas (ieskaitot piemaksu) summas virs 165 latiem tiek ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (no 2013. gada – 24%), jo pensijas kopā ar piemaksu, kā arī citi pabalsti tiek pieskaitīti pie fiziskās personas ienākumiem, par kuriem jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Reklāma
Reklāma

 

Vai nākamajā gadā pensijas indeksēs? Cik lielas pensijas tiks indeksētas un ar kādu koeficientu?

Šobrīd Senioru lietu padomē turpinās diskusijas par 2014. gada indeksāciju, tajā skaitā par lielo pensiju indeksāciju. Iespējamie indeksācijas varianti varētu būt šādi: indeksēt visas pensijas ar patēriņa cenu indeksu (tā, kā to paredz spēkā esošais likums); indeksēt visas pensijas līdz noteiktam apmēram; piemērot diferencēto koeficientu atkarībā no pensijas apmēra. Par šiem priekšlikumiem 9. oktobrī Senioru konsultatīvās padomes sēdē plānotas plašas diskusijas.

Taisnīgāk būtu visiem pie pensijas pielikt vienādu summu – 5 vai 7 latus. Ja indeksēs kaut par 1%, mazās pensijas klāt saņems latu, bet Valsts prezidents – 50 latus.

Pensiju indeksācija nav uzskatāma par tādu pensijas palielināšanu, ka visiem pensionāriem pensijas palielinās par vienādu summu. Pensiju indeksācija sedz inflācijas izmaiņas uz pensijas apmēru. Līdz ar to pensijas palielinājums indeksācijas rezultātā ir atkarīgs no pensijas apmēra.

 

Kāpēc neindeksē pensijas virs 200 latiem? Mēs tāpat esam strādājuši un maksājuši nodokļus, pat lielākus nekā citi pensionāri.

Ierobežoto finansiālo resursu dēļ šogad nav iespējams nodrošināt visu pensiju indeksāciju. Robeža, līdz kurai šogad tiek indeksētas pensijas, noteikta, ņemot vērā, ka 84,7% no visiem valsts pensijas (ieskaitot izdienas pensijas) saņēmējiem saņem pensiju līdz 200 latiem.

Iespējamie pensiju indeksācijas varianti tika apspriesti Senioru lietu padomē, kurā piedalās Latvijas Pensionāru federācijas, Latvijas Senioru alianses, Rīgas Aktīvo senioru alianses, Labklājības ministrijas, Veselības ministrijas, Pārresoru koordinācijas centra un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāvji. 2013. gada 5. jūnijā Senioru lietu padomē tika panākta vienošanās, kas paredz valsts pensiju, kuru apmērs nepārsniedz 200 latus, pārskatīšanu 2013. gada 1. septembrī, ņemot vērā indeksu – 1,04.