×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
9. jūlijs, 2013
Drukāt

Indeksēs pensijas visiem politiski represētajiem un pensijas līdz 200 latiem

LETALETA

 Rudenī tiks indeksētas pensijas visiem politiski represētajiem un pensijas līdz 200 latiem, otrdien ārkārtas Saeimas sēdē nolēma deputāti.

Par likuma grozījumiem nobalsoja 85 deputāti.

Deputāti nolēma, ka politiski represētajām personām valsts pensijas tiek pārskatītas neatkarīgi no to apmēra. Bet valsts pensijas, kuru apmērs nepārsniedz 200 latus, pārskata 1.septembrī, piemērojot indeksu 1,04.

Likuma grozījumi paredz, ka valsts pensiju apmērus no 2009.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 31.decembrim nepārskata. Šajā laikā indeksācija bija iesaldēta ekonomiskās krīzes dēļ.

Pēc Labklājības ministrijas iepriekš sniegtās informācijas, vecuma pensijas pieaugs vidēji par 5,58 latiem, bet invaliditātes pensijas – par 3,79 latiem.

Labklājības ministre Ilze Viņķele (“Vienotība”) otrdien pauda gandarījumu, ka grozījumi likumā izskatīti un pieņemti ātrā tempā. “Pensiju indeksācija līdz 200 latiem ir pašu pensionāru virzīts lēmums. Grozījumus skatīt ātrā tempā mums ir izdevies,” sacīja Viņķele.

Ilmārs Latkovskis (Nacionālā apvienība) debatēs norādīja, ka par pensiju palielināšanu politiski represētajiem nobalsojis arī “Saskaņas centrs”. Boriss Cilevičs (“Saskaņas centrs”) atzina, ka politiski represētās personas atrodas sarežģītākā situācijā nekā citi pensionāri. “Netaisīsim politiku no humanitāriem jautājumiem. Aicinu visus indeksāciju atbalstīt,” pirms balsojuma sacīja deputāts.

Savukārt Reformu partijas deputāts Vilnis Ķirsis sēdē pauda, ka pensiju indeksāciju līdz 200 latiem uzskata par ņirgāšanos. “Pieci lati ir ņirgāšanās par Latvijas pensionāriem. Es uzskatu, ka labāk naudu varētu ieguldīt Latvijas attīstībā. Paskatieties, kādi mūsu valstī ir ceļi,” teica Ķirsis. Bezpartejiskā deputāte Elīna Siliņa savukārt uzskata, ka pensiju indeksācija ir nabadzības apkarošanas instruments.

Indeksācija šā gada budžetā papildus prasīs ap 10 miljoniem latu, bet 2014.gadā – ap 30 miljoniem latu. Indeksācija attieksies uz kopumā 85 procentiem pensiju saņēmēju.  

Savukārt represēto pensijas saņem 16 517, to vidējais apmērs ir 243 lati. Šo pensiju indeksācijai papildus vēl 2013.gadā vajadzētu 230 tūkstošus, bet nākamgad – 697 tūkstošus latu.

Saeima iepriekš bija saņēmusi 106 004 iedzīvotāju parakstītu aicinājumu indeksēt pensijas par visu krīzes laiku. Latvijas Pensionāru federācija bija lūgusi indeksēt pensijas līdz 250 latiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+