Foto – Valdis Semjonovs

Ko darīt, ja iedzēlusi lapsene. Kā izvairīties no lapsenēm, ja no kodumiem ir alerģiska reakcija 0

Tiklīdz sākas saldu ogu un augļu laiks, biežāk apkārt rosās lapsenes, un pavisam drīz liepu ziedos sanēs bites. Alerģiskam cilvēkam to dzēliens var apdraudēt ne vien veselību, bet arī dzīvību.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Lapsenes mēdz labi noslēpties, un no tām jāuzmanās, ēdot augļus vai kaut ko saldu, dzerot sulu vai limonādi. Jo īpaši vērīgiem jābūt, baudot maltīti brīvā dabā. Arī ievārījumu gatavošanas laikā no tām nebūs miera.

Alergoloģe Ieva Cīrule uzsver, ka vasarā bīstamākie ir lapseņu, bišu, iršu, retāk – kameņu dzēlieni, jo šie kukaiņi cilvēka organismā ievada indi. Odi, mušas vai dunduri dzīvībai draudus nerada, ja vien to nav melnais tūkstotis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vasarā mājas aptieciņu der papildināt ar pretinsektu līdzekli, kas atbaida kukaiņus, kā arī ar preparātiem, kas novērš niezi un mazina ādas iekaisumu, ja no kodumiem nav izdevies sevi pasargāt.

Vairākumam cilvēku insekta dzēliens rada tikai izbīli, īslaicīgas sāpes un, iespējams, nelielu pietūkumu un ādas apsārtumu, kas ir normāla reakcija uz indē esošajām aktīvajām vielām un dažu stundu laikā parasti mazinās. Ja bite vai lapsene iedzeļ rokā, drošības dēļ tūliņ jānoņem gredzeni. Alkohols paplašina asinsvadus, tāpēc, lietojot šos dzērienus, inde organismā izplatās straujāk un reakcija var būt smagāka.

Fitoterapeits Artūrs Tereško iesaka dažādu kukaiņu kodumus apstrādāt ar strutenes sulu. Ja rodas apsārtums vai uzpampums, sadzeltajai vietai jāpieliek sarīvētas strutenes lapiņas.

Visbīstamākie ir lapsenes dzēlieni mēlē un kaklā, jo tūska var nosprostot elpceļus un cilvēks var nosmakt. Tāpēc uzreiz jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, bet, gaidot ārstu, maziem malciņiem jādzer auksts šķidrums vai jāsūkā ledus gabaliņi, lai mazinātu balsenes tūsku. Uz pakauša var likt aukstas kompreses. Iespējams, būs nepieciešami pretsāpju līdzekļi, jo lapsenes dzēliens ir sāpīgs.

Ļoti alerģiskiem cilvēkiem pat neliela lapsenes vai bites indes deva var izraisīt anafilaktisko šoku, kad ir nelaba dūša un vemšana, strauji pazeminās asinsspiediens, ir sirdsklauves, auksti sviedri un nespēks, trūkst elpas un zūd samaņa. Šādā gadījumā nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Tā nepieciešama arī tad, ja pietūkums izplešas ārpus vienas locītavas robežām, piemēram, ja kukainis iedzēlis plaukstā, bet piepampums ir arī virs elkoņa.

Reklāma
Reklāma

Tiem, kuri zina par savām alerģiskajām izpausmēm pret insektiem, jāizvairās no pastaigām pa pļavu, jāturas tālāk no cauriem celmiem un dobumiem, kur labprāt mitinās lapsenes, jāizmanto līdzekļi insektu atbaidīšanai, bet pēc kukaiņa dzēliena jālieto antihistamīnu saturoši medikamenti. Lai izvairītos no anafilaktiskā šoka, ļoti alerģiskiem cilvēkiem nepieciešama adrenalīna injekcija – šļircei ar šo līdzekli vienmēr jābūt līdzi. Pēc tam tik un tā jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Lapseņu pūžņa iznīcināšanu nevajadzētu uzņemties bez iepriekšējas sagatavošanās. Turklāt niknajiem kukaiņiem var izlikt vienkāršas lamatas. Puslitra burkā ielej ievārījumu vai cukura sīrupu, uzliek pergamenta papīru (plēve neder!) un trauku stingri nosien ar aukliņu. Papīra vidū uzmanīgi ar pirkstu iedur nelielu caurumu. Saldā aromāta vilinātās lapsenes no burkas nespēs izkļūt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.