×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. jūlijs, 2017
Drukāt

Indīgie augi Latvijas dabā: vai zini, no kā jāuzmanās? (4)

1. Botāniskajā dārzā vienuviet 38 Latvijas indīgo augu sugas

1no6
Foto - Inita Dāniele un no www.poga.lvFoto - Inita Dāniele un no www.poga.lv

Augi, atšķirībā no dzīvniekiem, nespēj aizbēgt no saviem ienaidniekiem, tāpēc daba tos apveltījusi ar spējām sevi aizsargāt, atrodoties nekustīgā stāvoklī. Daļa augu aizsargājas, izmantojot ērkšķus un dzeloņus, bet daļa – izmantojot indīgas ķīmiskās vielas. Pasaules florā ir daudz augu, kuru inde var būt bīstama ne tikai neuzmanīgiem dzīvniekiem, bet arī cilvēkiem. Latvijas florā vien ir aptuveni 100 dažādu indīgo augu. Ne visi no tiem ir bīstami cilvēkiem, taču saskaršanās ar atsevišķiem pārstāvjiem no Latvijas indīgo augu saraksta var beigties pat letāli, piemēram, ar velnarutku un velnābolu.

Visbiežāk saindēšanās ar indīgajiem augiem notiek cilvēku nezināšanas vai neuzmanības dēļ, indīgos augus sajaucot ar līdzīgiem uzturā lietojamiem augiem, lietojot ārstniecības augus pārlieku lielās devās un tādējādi apdraudot veselību vai pavisam vienkārši neatpazīstot augu un neievērojot nepieciešamo piesardzību saskarsmē ar to. Lai pasargātu sevi un savus tuviniekus no briesmām, ko var radīt indīgie augi mums apkārt, kā arī lai izprastu krāšņo, pārsteigumiem pilno indīgo augu pasauli, LU Botāniskais dārzs aicina uz jaunu tematisko ekskursiju “Indīgie augi Latvijas un pasaules florā”.

Ekskursijas dalībnieki mācīsies atpazīt gan indīgos augus, kas sastopami Latvijas pļavās un mežos, gan arī tos indīgos augus, kurus nereti audzē uz palodzēm dekoratīvos nolūkos, bieži vien pat neapzinoties to kaitīgo iedarbību. Gids savā stāstījumā iepazīstinās arī ar vēsturiskiem stāstiem un leģendām, kurās indīgie augi spēlējuši svarīgu lomu, kā arī pastāstīs par augiem, kuru halucinogēnās īpašības savos rituālos izmantojuši šamaņi. Ekskursijas laikā varēs apskatīt augus, kurus lietojot uzturā jābūt ļoti piesardzīgiem – pareizi pagatavoti tie ir vērtīgs pārtikas produkts, taču, ja pavārgrāmatā ieviesusies kāda kļūda, tie kļūs indīgi, kā arī uzzināt arī, kurš ir indīgākais Latvijas augs un kā to atpazīt, kā arī kurš Latvijā sastopams augs nogalināja Sokrātu un vēl daudzus citus interesantus faktus par indīgo augu valstību Latvijā un pasaulē.

Pirmās ekskursijas ”Indīgie augi Latvijā un pasaulē” notiks piektdien, 21.jūlijā, un trešdien, 26. jūlijā. Šobrīd visas vietas jau aizņemtas. Ekskursija šovasar notiks arī citos datumos.

LU Botāniskajā dārzā Latvijas indīgajiem augiem ir izveidota īpaša brīvdabas ekspozīcija, kurā vienuviet apskatāmas 38 Latvijas indīgo augu sugas. Latvijas indīgie augi atrodami arī ārpus indīgo augu ekspozīcijas, kopumā veidojot 65 sēklaugu kolekciju. Svešzemju indīgie augi plašā klāstā apskatāmi Palmu mājas siltumnīcās.

Speciālisti izdalījuši šādus 5 indīgos augus:

  1. Botāniskajā dārzā vienuviet 38 Latvijas indīgo augu sugas
  2. Oleandrs
  3. Beladonna
  4. Dīfenbahija
  5. Indīgais velnarutks
  6. Parastais velnābols

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. pie vella! Kur atteli?????

  2. Ja veido rakstu par Latvijas indīgajiem augiem,tad arī jārāda to augu bildes,ne jau visi cilvēki pazīst augus pēc nosaukuma!

  3. un kaa ar chuskogu vai ieklauta? 4 lapinnam , balty ziedinu un kad nogatavojusies melna odzinna starp lapinnaam vai ir ?

  4. Vajadzētu izdot rokasgrāmatu ” Dāvana Miļotajai Sievasmātei “.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +13.5
Alūksne +11.6
Daugavpils +11.8
Saldus +15.1
Liepāja +15.5
Jelgava +13.7
Ventspils +14.8
Limbaži +12
Madona +12.2
Rēzekne +11.2
Draugiem Facebook Twitter Google+