Reklāmfoto

Individualitātes meklējumi 
 0

Līdz 26. janvārim galerijā “Mākslas banka” apskatāma Žannas Stacevičas gleznu un fotogrāfiju izstāde “Individuum”. 


Reklāma
Reklāma

 

Notriektā tautumeita 6
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Izcilais krievu gleznotājs un mākslas teorētiķis Vasilijs Kandinskis reiz teicis: “Mākslas darbi māksliniekiem piedzimst mistiskā veidā. Atdalījušies no autora, mākslas darbi uzsāk autonomu dzīvi; mākslas darbs pats par sevi kļūst par personību, par neatkarīgu garīgu individualitāti ar garīgu elpu, kas tomēr vienlaikus dzīvo tagadnes materiālo dzīvi kā atsevišķa būtne.” Zināmā mērā ikviena mākslinieka personālizstāde ir dalīšanās ar savu pasaules redzējumu, emocionālo piedzīvojumu un vienlaikus tā ir arī atdalīšanās no radītajām gleznām, dodot tām savu no mākslinieka neatkarīgu ceļu.

Nedaudz vairāk kā pēc gadsimta ar izcilā krievu dižgara teiktajiem vārdiem Latvijā dzimusī krievu tautības māksliniece Ž. Staceviča nodod apskatei daļu savas emocionālās pieredzes pārdzīvojumu, kas izteikts fotogrāfijās, gleznās un grafikā. Mākslinieces gleznas ir neticami spilgtas un pozitīvas, pat par spīti traģikai, kas apslēpta tajās. Gleznotāja strādā zīmētu komiksu tehnikā ar prāvu ekspresionisma devu, bet droši vien galvenais viņas darbos ir stāsti, ar kuriem ir piepildīts katrs darbs. Izstādes caurviju tēma ir cilvēka individualitātes meklējumi, kā arī dzīvnieks cilvēkā un dzīvnieki, kuros atklājas cilvēciskas īpašības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norāda pati māksliniece – cilvēki sabiedrībā lielākoties valkā dažādas maskas un patiesi ir tikai vienatnē. Tieši tādēļ viņa fotografējusi cilvēkus, kas tērpušies dzīvnieku maskās. Fotogrāfijas uzņemtas brīvā dabā Šveicē un Norvēģijā, jo māksliniece uzskata, ka, esot dabā, cilvēks kļūst dabiskāks un vienlaikus viņā atklājas dzīvnieciskais pirmsākums.

Gan šī personālizstāde, gan arī mākslinieces iepriekšējā personālizstāde “Fire of love”, kas bija skatāma pirms pāris gadiem, ir kaut kas vienojošs. Viņas darbi ir krāsaini pat tad, ja tie ir melnbalti, tie ir ornamentāli pat tad, ja tie ir lakoniski, tie visi ir mīlestības caurvīti. “Emocijas savijas krāšņā stāstā. Katras dienas sajūtas paliek mūsu atmiņās uz mūžu, tās iziet caur dzīvi ar spilgtām krāsām, no kurām izdalās galvenā krāsa – kvēlojoša mīlestības uguns. Mīlestības uguns dzīvo visu dzīvo radību sirdīs, un šīs vibrācijas dāvā man iedvesmu darbiem. Šie darbi, kas stāsta par mīlestību, ir krāsains pelēkās ikdienas dalījums. Mani darbi ir savdabīgs vēstījums ikvienam, kas tajos spēj atrast savas dzīves mīlestības atspulgu,” par saviem darbiem atklāj to autore Ž. Staceviča.

Māksliniece šobrīd dzīvo un strādā Šveicē. Savulaik absolvējusi Daugavpils Mākslas koledžas Apģērbu dizaina fakultāti un 2009. gadā Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstila nodaļu. Māksliniece radoši izpaužas dažādos žanros – gan tekstila mākslā un dizainā, gan arī glezniecībā un fotogrāfijā. Līdz šim Ž. Stacēviča piedalījusies vairākās izstādēs Latvijā un Šveicē.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.