Pasaulē
Vēsture

Indonēzijā atrasta pasaulē senākā cilvēku veidotā piramīda0

Foto: Wikimedia Commons / Ardy79

Indonēzijas arheologi secinājuši, ka Gununga Padangas kalns Indonēzijā faktiski ir piramīda, kuras pamati, iespējams, ielikti jau pirms 28 000 gadu. Tādējādi tā ir senākā cilvēku darinātā piramīda pasaulē.

Gununga Padangas kalnā jau 1914 gadā atklāti bazalta megalīti – daudzpakāpju komplekss ar galveno piramīdu kalna virspusē. Taču sākotnēji tika uzskatīts, ka pats kalns ir pamats, uz kura megalīti uzbūvēti.

Tikai 2011. gadā ģeologs Denijs Natavidžaija, ķeroties pie kalna izpētes, secināja – Gunung Padanga nav dabisks četrstūrveida kalns, bet gan mākslīgi radīta piramīda.

Tās virsotnē aptuveni 15 hektāru platībā atrodamas bazalta kolonnu atlūzas. No apaudzes attīrītas kalna terases un secināts, ka tās veidotas mākslīgi.

Ar rentgentomogrāfijas, ģeoradaru un citu mūsdienu tehnoloģiju palīdzību ģeologi secināja, ka piramīda nav vis izveidota kalna virsotnē, bet iestiepjas dziļi tā iekšienē: otrais līmenis ir aptuveni triju, trešais – 15 metru dziļumā. Zem tā ir vēl senāks ceturtais līmenis, kas veidots no bazalta – iespējams, radies vulkāna darbības rezultātā, un tad apstrādāts.

Vairāku gadu garumā zinātnieki ņēmuši akmeņu paraugus no dažādām piramīdas daļām. Pirmie datējumi liecināja, ka tā celta pirms 1500 gadiem. Taču secināts, ka dziļākās un senākās kārtas ir veidotas pirms aptuveni 28 000 gadu.

Tādējādi Indonēzijas piramīda kļūst unikāla – tā ne tikai celta tūkstošiem gadu garumā, bet turklāt ir arī senākā pasaulē.

Vietējie iedzīvotāji mūsdienās piramidas terases izmanto meditācijai, un, iespējams, līdzīgiem mērķiem tās izmantotas arī senatnē.

Saistītie raksti

“Šis templis ir unikāls,” saka Natavidžaija. “Tas ir milzīgs. Cilvēki domā, ka aizvēsturiskā arhitektūra bija primitīva, taču šis piemineklis parāda, ka viņi kļūdās.”

Citi pētnieki pagaidām pret Natavidžaijas atklājumiem izturas skeptiski – tos vēl nav pārbaudījuši citi pētnieki, un jaunākie dati vēl nav tikuši recenzēti. Tomēr jau līdzšinējie rezultāti ļauj uzzināt daudz jauna par piramīdas struktūru un, ticams, saasinās diskusiju par tās patieso vecumu.

LA.lv