×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
28. novembris, 2016
Drukāt

Inese pirmā! 60 gadus atpakaļ Jaunzeme izcīna Melburnas olimpisko zeltu

LETALETA

Ziedi uz šķēpmetējas Ineses Jaunzemes piemiņas akmens Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas parkā.

Aprit sešdesmit gadi kopš notikuma, kas pārsteidza Latviju un pārsteidza vieglatlētikas pasauli. 1956.gada 28.novembrī Melburnas Olimpiskajā stadionā uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena Ineses Jaunzemes plaukstās iemirdzējās Olimpiskā zelta medaļa. Inese pārspēja visas tobrīd izcilākās pasaules šķēpmetējas, laboja trīs Olimpiskos rekordus, labākajā metienā sasniedzot 53,86 metrus.

Inese Jaunzeme pati nekad nepārspīlēja šī notikuma vietu savā dzīvē un Olimpisko zeltu viņa savulaik pat ir atļāvusies nosaukt par savas dzīves lielāko kuriozu.
Inese Jaunzeme 20.gadsimta 50.gados kļuva arī par I PSRS Tautu vasaras spartakiādes bronzas medaļas ieguvēju (1956), Vispasaules jaunatnes un studentu sporta spēļu festivāla uzvarētāju (Maskava, 1957) un sudraba medaļas ieguvēju pasaules studentu meistarsacīkstēs (Parīze, 1957), kā arī četrkārtēju Latvijas PSR čempioni un pieckārtēju rekordisti.

PSRS Nopelniem bagātā sporta meistare sevi apliecināja arī kā izcilu traumatalogu un plastiskās ķirurģijas speciālisti, saņemot medicīnas zinātņu doktores grādu un Latvijas PSR Valsts prēmiju medicīnā.

Atceres pasākumā Latvijas Sporta muzejā, Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis muzeja direktorei Agrai Brūnei glabāšanā nodeva vēsturisko Olimpisko zelta medaļu un citus Ineses Jaunzemes saņemtos augstākos apbalvojumus.

Tāpat atceres pasākumā pirmizrādi piedzīvoja Latvijas Televīzijas žurnālista Dāvida Ernštreita veidotā dokumentālā filma “Inese pirmā!”, kas stāsta par zelta medaļu un cilvēku, kurš atnesa tik daudz sajūsmas un negaidīta prieka Latvijā pēc uzvaras tālajā Austrālijā. Filmas pirmizrāde TV notiks 1. decembrī pulksten 19.30 LTV1 programmā.
Filmas scenārija autors ir Dāvids Ernštreits, režisors Andris Brikmanis, operators Mārtiņš Šalmis, videoinženieris Edmunds Rimšāns.

Atceres pasākumā piedalījās filmas veidotāji, Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas, Latvijas Olimpiskās komitejas, Latvijas Olimpiešu kluba, Latvijas Šķēpmetēju kluba un Latvijas Vieglatlētikas savienības pārstāvji, Ineses Jaunzemes meita Vita Jaunzeme, kura 2013.gadā mūsu sabiedrību iepazīstināja ar grāmatu „Mana mamma – Dieva lutekle”, kā arī sportisti, treneri un sporta darbinieki, kuri daudzus gadus atradās līdzās Olimpiskajai čempionei.

Šodien atceres pasākums iesākās Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas parkā pie Ineses Jaunzemes piemiņas akmens, kur klātesošie nolika ziedus par godu pirms 60 gadiem izcīnītai Ineses Jaunzemes Olimpiskajai zelta medaļai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+