×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
21. augusts, 2014
Drukāt

Inese Vaidere: Eiropai jāapgūst 23. augusta mācības (9)

Foto - LETAFoto - LETA

Šajās dienās, kad atzīmējam nozīmīgo Baltijas ceļa 25. gadskārtu, jāatgādina, ka 23. augustam ir vēl viena svarīga, visā Eiropā atzīta dimensija.

2008.gadā Eiropas Parlamentā tika oficiāli pieņemta un izsludināta rakstiskā deklarācija “Par 23. augusta pasludināšanu par Eiropas staļinisma un nacisma upuru atceres dienu”. Tajā Eiropas Parlaments oficiāli nosodīja abus noziedzīgos totalitāros režīmus un aicināja ES valstu parlamentus pasludināt 23.augustu, kad tika parakstīts Molotova-Ribentropa pakts, par kopīgu staļinisma un nacisma noziegumu upuru piemiņas dienu.

Deklarācijas izstrādē tika ieguldīts milzīgs darbs, pārliecinot Eiropas Komisiju un pasniedzot neskaitāmas “vēstures stundas” Eiropas Parlamenta deputātiem. Uzsvērām, ka bijušajā Padomju Savienībā un tās satelītvalstīs komunistiskā režīma upuru skaits sasniedza ap 20 miljoniem cilvēku, tomēr, atšķirībā no nacistiem, Padomju kara noziedznieki ir palikuši praktiski nesodīti.

Jāatgādina – deklarācijas pieņemšanai Eiropas Parlamentā bija nepieciešams vismaz 50% deputātu rakstveida parakstu. Tās autoriem – Inesei Vaiderei, britam Kristoferam Bīzlijam, igaunietei Mariannai Miko, ungārietei Zitai Gurmai un vācietim Aleksandram Alvaro – izdevās iegūt pārliecinošu atbalstu. Eiropas Parlamenta prezidents 2008.gada rudens plenārsēdē paziņoja, ka minēto deputātu darba rezultātā 23. augusts ir kļuvis par kopīgu piemiņas dienu visā Eiropā.

Šī darba pamatā bija nelokāma pārliecība, ka jāpanāk vienota Eiropas vēstures izpratne. Bez tās nav iespējams veidot Eiropas nākotni, balstītu uz vienotām vērtībām. Fakts, ka pēckara posmā tika nosodīti tikai nacisma noziegumi, bet Padomju režīma asinsdarbi noklusēti, tiem, kuri uzskata, ka PSRS sabrukums ir gadsimta lielākā ģeopolitiskā katastrofa, radījis nesodāmības apziņu.

Pašreizējie notikumi pie Eiropas austrumu robežas, Krievijai apdraudot suverēnas kaimiņvalsts pastāvēšanu, ir rietumvalstu neizlēmīgās pēckara politikas tieša atbalss. Eiropas kavēšanās ieviest sankcijas jau pie pirmās Krievijas agresijas demonstrācijas Krimā novedusi pie tādas notikumu eskalācijas, kad Ukrainā notiek reāla karadarbība. Eiropa ir parādījusi sevi kā neizlēmīgu pretinieku. Esmu pārliecināta – ja Eiropas Savienība būtu nekavējoties izšķīrusies par mērķtiecīgākām un skarbākām sankcijām, šāda mēroga karadarbība nebūtu attīstījusies. Kad lielajām ES dalībvalstīm nozīmīgāku lomu spēlē individuālās ekonomiskās intereses, nevis drošība pie pašu namdurvīm, Baltijas valstis un Polija ne bez pamata ceļ trauksmi un nenogurstoši atgādina par efektīvu risinājumu nepieciešamību.

Mūsu vēsturiskā pieredze liecina: neatkarīgu valstu robežas un suverenitāte nekad nav bijis kavēklis Krievijas impēriskajiem nolūkiem. To apliecina notikumi pagājušā gadsimta vidū, kad Molotova-Rībentropa pakts pārdalīja nacistiskās Vācijas un PSRS ietekmes zonas Eiropā, nosakot turpmāko Baltijas valstu likteni un mainot daudzu valstu un tautu attīstības gaitu. Pateicoties darbam, ko Eiropas Parlamentā veicām mēs – deputāti no Baltijas valstīm, Otrā pasaules kara cēloņi un sekas Eiropa tiek izprasti skaidrāk. Tomēr, kā pierāda notikumi Ukrainā, vajadzīgo mācību Eiropa nav līdz galam apguvusi un draudus, ko rada Krievija, vēl nav apzinājusies. Ir pamats domāt, ka šobrīd, esot ES un NATO, mūsu vēsturiskā pieredze, dzīvojot agresoram kaimiņos, dos impulsu tam, lai ES savos lēmumos kļūtu izlēmīgāka, vienotāka. Krievijai šķiet, ka tā vēl nav sastapusies ar cienīgu pretinieku, lai pārtrauktu savas noziedzīgās darbības. Savukārt Eiropas lielvalstis nav līdz galam sapratušas vēstures analoģijas un draudus, ko šī situācija rada. To ekonomiskās intereses, vai runa būtu par Vācijas automobiļiem vai Francijas karakuģiem, traucē saskatīt patieso draudu nopietnību. Taču kopumā situācijas attīstība Eiropas pusē, kaut gausa, tomēr dod cerību, ka spēsim dot pretsparu pretiniekam, kurš vairāk novērtē spēka valodu, ne izvairīgu diplomātiju.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. … @ Juris: patiesiba ir sarezgita – Eiropas senas demokratijas modela izaudzetam bet apspiestam vai aizliegtam tradicionalas sabiedribas kokam uzpoteta kristietiba un zinatniska materialisma ideologijas ( Socialais/politiskais Darvinisms un Marksisms ) ir paveicis savu – devis autoritati un moralas tiesibas agresoru masam eiropiesus apkaut un izskaust periodiski, jau no Babilonijas laikiem, lai to vieta varetu vienmer ievest savas agresoru masas !

  … Tikai pedejas dekades Neo Paganisma izverdumi, un tradicionalo kulturu pienemums daudzas valstis ka derigs sabiedribas attistibas un labklajibas veicinatajs – faktors, ar seno vertibu atdzimumu ir radis pietiekosu politisko spiedienu uz parvalsdodo ortodoksiju – nacionalisma veida – un pierada Eiropas sabiedribas atmosanos no tas gadu simteniem ilga zombeta stavokla …

  … Sodienas elktroniska tehnologija atrauj vala durvis uz musu slepkavu un apspiedeju paslepto vai noliegto informaciju ar ko jau sakam lidzinaties spekos … un driz parspesim sos politiskos grupejumus, kas ir veidojusas uz materialistisko ideologiju dogmam …

  … Tadejadi, un tamdel, jauna apzina, par zaudetam un noliegtam Senas Eiropas kulturvertibam. nu velreiz dod speku, autoritati eiropiesiem velreiz likumigi atsakt so ievesto un politiski nihilistisko ideologiju galejo atklasanu, noveloto notiesasanu principa, to noliegsanu ka necilvecisku, to transformacju un vajadzigo reformu iesaksanu jaunam Eiropas sabiedribas demokratiskam modelim, Eiropas apvienibai, kas spej ietvert visu KONSERVATIVO VERTIBU UN TRADICIJU piederigos … !

  Un sadejadi brunojusies ar senas Eiropeiskas moralas dzives vertibu izpratni un tas praktiskas pielietosanas spejam, eiropiesi rod realu un patiesu skatijumu vesturei un sodienas jaunam politiskam vajadzibam … nak jauna un speciga kustiba, gajiens vajadzigam am Eiropas sabiedribas modelim …

  … Bezabrene, tada , demokratiska, konservativa un katras tradicijas cienosa EIROPAS NAKOTNES VAJADZIBAM PIEMEROTA PROGRAMMA pastav un ir pieradita tikai no NA partijas … parejas vel solo VECAS NOMENAKLATURAS ZOMBETO UN UZPIRKTO ZINATNISKO MATERIALISMA RITMIEM UZ LIKTENA KARA BUNGAMEIROPAS VESTURES ATKARTOSANOS

 2. Vaideres kundze!!! EIROPA NAV APGUVUSI UN NEGATAVOJAS APGŪT 23.AUGUSTA MĀCĪBAS!!! VIŅU NESKĀRA 50 OKUPĀCIJAS GADI! Vācu armija atgriezās Vācijā no citām Rietumu valstīm!!! Taču padomju armija vis NEATSTĀJA teritorijas, kuras bija atbrīvojusi no vāciešiem!!! Pat VĀCIJU SADALĪJA!!! Komunisms NAV nosodīts un izanalizēts tā nodarītais ŠAUSMINOŠAIS POSTS!?? SIMTU TŪKSTOŠU NĀVE EIROPAI pagaidām ir vienīgi TUKŠI VĀRDI!!! ŠAUSMAS ZIN VIENĪGI POLIJA UN BALTIJAS VALSTIS!!! Polijā un Baltijas valstīs GANDRĪZ NAV NEVIENAS ĢIMENES, KURA NEBŪTU CIETUSI no komunisma visatļautības, atceroties un apraudājot savus mīļotos tuviniekus vēl tagad…Vai drīkstam AIZMIRST nošautos BEZ tiesas sprieduma, kā arī poļu virsnieku nežēlīgo apšaušanu??????????? KĀPĒC??? Vai nepietika ar golodomoru Ukrainā 1929.gadā??? Kas TAGAD NOTIEK UKRAINĀ??? JAUNS SLAKTIŅŠ… Eiropa stāv un plāta rokas, JO viņus tas POSTS NESKAR!!! EP deputātu dēli dzīvo mierīgu dzīvi un NEMIRST KAUJAS LAUKĀ…Cilvēks SAPROT tikai tad, JA PAŠU SKAR POSTS UN NĀVE!? Skumji, bet DIEMŽEL TĀ IR!!!

 3. Vispirms par terminoloģiju:ja jau runājam par režīmiem – staļinismu un nacismu – tad tas skar tikai 2 valstis, PSRS un Vāciju, bet īstenībā šos noziegumus īstenoja 2 ideoloģijas: marksisms-ļeņinisms un
  nacionālsociālisms, kam kopīgas pazīmes atrodamas tieši marksismā. Ja nacinālsociālisma ideoloģija(nacisti un fašisti) pasaulē ir nosodīta un aizliegta, tad marksisma-ļeņinisma ideoloģiju (marksistus un komunistus) neviens netaisās nosodīt vai aizliegt un viņi joprojām var brīvi paust savus uzskatus, ES ieskaitot. Arī Ukraina tam ir svaigs piemērs. Vai tā nav atklāta ņirgāšanās par komunisma režīmos nobendētajiem miljoniem cilvēku?

 4. Vakar raidijumā “Dožģ” Žirinovskis ņirgājās par ES. Negribot nākas piekrist, ka Putinam var izdoties Žirinovska izpaustai plāns. – Vispirms krievu tanki ieņems Kijevu, pēc tam pagriezīsies caur Poliju uz Briseli. ES parlamentam un deputātiem atliks tikai noplātīt rokas.

 5. Сбитый летчик никак не угомонится.

 6. Paldies par rakstu! Tomēr joprojām ceru, ka piedzīvošu Nirnbergas II procesu lielākajam noziedzniekam pret cilvēcību- Krievijai.

 7. Latvijā pučs uzvarēja.Vaidere tam ir taustams pierādījums.

  • 1991.g. anti-komunistiskā puča uzvarētāji redzot notiekošo Ukrainā aiz skaudības droši vien pirkstos kož – tūkstošiem nogalināto, simtiem tūkstošiem bēgļu – tas tik vēriens! Tikai ne Eiropas Savienībā, ne ASV neviens pie pilna prāta esošs politiķis neatļaus izplatīt Dž.Šārpa vīrusu savā valstī – to notikumi Fergusonā un attieksme pret Katalonijas un Skotijas referendumiem skaidri apliecina. Pat allaž runīgais V.Dombrovskis tagadiņ’ mēli aiz zobiem tur, lai vismaz kādu maziņu eiro-komisāra portfelīti dabūtu…

 8. Nepieciešama un skaidra valoda. Paldies!

Draugiem Facebook Twitter Google+