×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
30. augusts, 2013
Drukāt

Inflācija un pensijas. Speciāliste atbild “LA” lasītājiem

Foto - LETAFoto - LETA

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte pensiju un pabalstu jautājumos Dace Trušinska šonedēļ uzklausīja “Latvijas Avīzes” lasītājus un sniedza atbildes uz jautājumiem par pensiju indeksāciju. 


 

Ar kādu koeficientu pensijas tiks indeksētas?

2013. gadā valsts pensijas, kuru apmērs nepārsniedz 200 latus, pārskatīs 1. septembrī, piemērojot indeksu 1,04. Politiski represētajām personām pensijas indeksēs neatkarīgi no to apmēra. Izmaksājot septembra pensiju, tā būs jau indeksētajā apmērā.

Ko indeksēs – tikai pamatpensiju vai arī piemaksu? Vai piemaksa nav pensijas sastāvdaļa?

Piemaksu, kas noteikta par darbu līdz 1995. gada 31. decembrim, indeksācijā neņem vērā, jo tā nav pensijas sastāvdaļa. Tātad indeksēs pensijas apmēru bez piemaksas.

Mana pamatpensija ir tieši 200 latu. Vai varu cerēt uz indeksāciju? Cik lielu pielikumu saņemšu?

Pensijas indeksēs tiem vecuma pensiju, invaliditātes pensiju, izdienas pensiju un apgādnieku zaudējuma pensiju saņēmējiem, kuriem pensijas piešķirtas (pārrēķinātas) līdz 2013. gada 31. augustam un to apmērs nepārsniedz 200 latus. Ja jūsu pensija (bez piemaksas) ir 200 latu, tad arī jūsu pensija tiks indeksēta ar indeksu 1,04. Tā palielināsies par 4% jeb 8 latiem.

Esmu invalīds kopš 1992. gada. Mana pensija ir 142 lati. Apmēram par cik latiem lielāku pensiju saņemšu septembrī?

Pensijas apmēru pēc indeksācijas ikviens var aprēķināt, sareizinot to ar indeksu 1,04. Piemēram, ja pensija (bez piemaksas par darbu līdz 1995. gada 31. decembrim) ir 142 lati, tad pēc indeksācijas tā būs – 147,68 lati jeb par 5,68 latiem lielāka nekā līdz šim.

Mana pensija ir tikai 119 latu. Vai mazās pensijas nevarētu indeksēt ar lielāku koeficientu?

Pensiju indeksācijas mērķis ir segt inflācijas ietekmi uz pensijas apmēru. Ja pensijas apmērs ir neliels, tad arī inflācijas ietekme uz šo pensijas apmēru ir neliela.

Kāpēc, indeksējot pensijas, netiek ņemts vērā nostrādāto gadu skaits? Kas mazāk strādājis, tam arī mazāku pensijas indeksāciju.

Nostrādātie darba gadi tiek ņemti vērā, nosakot pensijas apmēru. Savukārt pensiju indeksācijas mērķis ir segt inflācijas ietekmi uz konkrēto pensijas apmēru.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+