Ekonomika
Nauda

Infografikā redzams, kur nonāk katrs cents no viena nodokļos samaksātā eiro1

Foto: Ieva Lūka/LETA

Katrs nodokļos samaksātais eiro ir nozīmīgs, lai valsts nodrošinātu būtiskākās funkcijas saviem iedzīvotājiem. Ikviens Latvijas iedzīvotājs ikdienā maksā dažādus nodokļus, sākot no pievienotās vērtības nodokļa, veicot pirkumus veikalā, līdz akcīzes nodokļiem par degvielas iegādi.

Tomēr, runājot par godprātīgu nodokļu nomaksu, bieži vien iedzīvotājiem trūkst izpratnes, kur tiek novirzīti nodokļos samaksātie finanšu līdzekļi.

Finanšu ministrija ir izveidojusi infografiku, kurā redzams, kur nonāk katrs cents no viena nodokļos samaksātā eiro.

Piemēram, vairāk nekā trešdaļa jeb 37,6 centi no viena nodokļos samaksātā eiro 2019. gadā tiek novirzīti iedzīvotāju sociālajai aizsardzībai jeb tādiem izdevumiem kā iedzīvotāju slimības, invaliditātes, vecuma, ģimenes un bezdarbnieku pabalsti.

Infografika: Finanšu ministrija

Veselībai no viena nodokļos samaksātā eiro 2019. gadā tiek novirzīti 10,9 centi.

Izglītībai, zinātnei, sportam un kultūrai no viena nodokļos samaksātā eiro tiek novirzīti 8,4 centi, sabiedriskajai kārtībai un drošībai tiek novirzīti 5,7 centi, bet valsts aizsardzībai – 6,1 cents.

Tāpat no viena nodokļos samaksātā eiro 17,3 centi tiek piešķirti dotācijām pašvaldībām un nodokļiem pašvaldībām, savukārt ekonomiskajai darbībai.

Tai skaitā satiksmei un lauksaimniecībai 4,9 centi un arī valsts parāda apkalpošanai un iemaksām Eiropas Savienības budžetā tiek novirzīti 4,9 centi.

Saistītie raksti

0,4 centi tiek vides aizsardzībai un 1,2 centi Prezidenta kancelejai, Saeimai, Ministru kabinetam un ministrijām, savukārt 2,6 centi paredzēti pārējiem izdevumiem.

2019. gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti 9,2 miljardu, bet izdevumi 9,4 miljardu eiro apmērā.
LA.lv