Ekonomika
Bizness

INFOGRAFIKS: Nebanku kreditētāji gada laikā izsnieguši 587 miljonus eiro0

Foto – Shutterstock

Nebanku kreditētāju kopējais kredītportfelis pērn pieaudzis par 16%
Rīga, 23.maijs, LETA. Nebanku kredītdevēju kopējais kredītportfelis pagājušajā gadā pieaudzis par 16% salīdzinājumā ar 2016.gadu, sasniedzot 612,21 miljonu eiro, liecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārskats par nebanku patērētāju kreditēšanas tirgus darbību 2017.gadā.

Atbilstoši PTAC apkopotajiem datiem, portfeļa pieaugums vērojams praktiski visās kreditēšanas jomās, savukārt jauno kredītu izsniegšanā novērots būtisks pieaugums bez maksas izsniegto distances kredītu skaitā un apmērā, tostarp arī pagarināto kredītu skaitā.

Nebanku sektora pakalpojumu sniedzēji 2017.gadā patērētājiem no jauna izsnieguši kredītus 586,63 miljonu eiro apmērā, kas ir par 48,17 miljoniem jeb 8,9% vairāk nekā gadu iepriekš. No jauna izsniegtajos kredītos pērn turpināja dominēt distances kredīti ar kopējo apmēru 238,58 miljoni eiro, veidojot 41% no jaunizsniegto kredītu kopsummas, seko līzings un citu ar transportlīdzekli vai citu objektu nodrošinātie kredīti, kuru apmērs pērn bija 172,01 miljons eiro jeb 29%.

Vienlaikus patēriņa kredītos izsniegtā kopsumma pērn sasniedza 122,52 miljonus eiro, kas ir par 3,5% vairāk nekā 2016.gadā un veidoja 21% no kopējā izsniegto kredītu īpatsvara.

Savukārt kredītos pret kustamas lietas ķīlu pērn izsniegti aizdevumi 41,34 miljonu eiro apmērā, bet hipotekārajos aizdevumos – 12,17 miljoni eiro, veidojot attiecīgi 8% un 2% no kopējā jaunizsniegto kredītu apmēra.

2017.gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, strauji audzis gan bez maksas izsniegto distances kredītu skaits (+81,3%), gan bez maksas izsniegto distances kredītu summa (2,3 reizes).

PTAC apkopotie dati liecina, ka nebanku kreditētāju kopējais kredītportfelis, pēc kredītu kvalitātes, pērn pieredzējis straujāko uzlabojumu pēdējo četru gadu laikā – 2013.gada nogalē bez kavējuma kopējā kredītportfelī pēc apmēra bija 80,2% aizdevumu, 2016.gada beigās – 84,7%, bet pagājušā gada beigās bez kavējuma bija 87,2% aizdevumu.

Pēc PTAC pārstāvju atzīmētā, minētā tendence liecina, ka uzlabojums lielā mērā panākts uz ilgstošo kavējumu samazināšanas rēķina, kas savukārt liecina, ka kredītdevēji atbrīvojušies jeb cedējuši to portfeļa daļu, kas tiek kavēta virs 90 dienām. Vienlaikus PTAC norādīja, ka palielinājušies kavējumi termiņā līdz 30 dienām – pagājušā gada nogalē minētajā termiņā tika kavēta atmaksa 5,4% no kopējā kredītportfeļa, kas uzskatāms par sliktāko rādītāju pēdējo triju gadu laikā.

Tikmēr labākā kredītu kvalitāte 2017.gadā tradicionāli bija līzinga un citu ar transportlīdzekli vai citu objektu nodrošināto kredītu grupā, kur kredītu atmaksa bez kavējuma bija 93,4% no kredītportfeļa. Otrs labākais kredītu portfelis aizvadītajā gadā bija patēriņa kredītiem, kuru atmaksa bez kavējuma veidoja 85%. Savukārt trešais labākais kredītportfelis bija distances kredītiem, no kuriem 77,6% pērn atmaksāti bez kavējuma.

PTAC atzīmē, ka aizvien aktīvi tiek izmantots distances kredītu pagarināšanas pakalpojums – pērn kopējais distances kredītu pagarinājumu skaits palielinājies par vairāk nekā 40%. Tostarp strauji audzis to kredītu skaits, kuri pagarināti trīs un vairāk reizes – no 36,4% 2016.gadā uz 43,5% 2017.gadā.

Tikmēr 2017.gada 31.decembrī bez pagarinājuma bija 35,7% distances kredītu ar atmaksu vienā maksājumā, kamēr gadu iepriekš minētais rādītājs bija 38,7%.

Pērn Latvijā kopumā darbojās 59 licencēti nebanku patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji, kuri nodarbojās ar dažāda veida kreditēšanas pakalpojumu sniegšanu. Tostarp distances kreditēšanas pakalpojumus sniedza 22 uzņēmumi, patēriņus sniedza 21 kompānija, kredītus pret kustamas lietas ķīlu jeb lombarda kredītus sniedza 19 uzņēmumi, hipotekāros kredītus nodrošināja 13 kompānijas, bet līzinga un citus ar transportlīdzekļa vai cita veida objekta, izņemot nekustamo īpašumu, nodrošinājumu saistītus kredītus sniedza 14 uzņēmumi.

LA.lv