×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
12. marts, 2015
Drukāt

Gatavo informatīvu prettriecienu 16. marta “antifašistiem” (23)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Vēstures mazās bibliotēkas atbalsta fonda pārstāvis vēstures doktors Ainārs Lerhis

Vēsturnieku grupa gatavo īpašu informatīvo materiālu par 16. martu, lai izrādītu pretestību dažādām prokremliskām organizācijām, pseidozinātniekiem un aktīvistiem, kas izmanto šo datumu Latvijas valsts diskreditēšanai.

Latvijas Vēstures mazās bibliotēkas atbalsta fonda pārstāvji pašlaik pabeidz darbu pie īpaša informatīvā materiāla, kurā skaidro gan 16. marta būtību, gan analizē ap to radīto kaitīgo ažiotāžu.

Informatīvajā materiālā vienkāršā, populārzinātniskā valodā skaidrots, ka Latviešu leģions Otrā pasaules kara laikā tika izveidots nelikumīgi. Nacistiskā Vācija, pārkāpjot 1907. gada Hāgas starptautisko konvenciju par kara vešanas noteikumiem, nelikumīgi mobilizēja Latvijas iedzīvotājus savos bruņotajos spēkos. Vēsturnieki atgādina, ka vēsturiski par šo nodarījumu atbildīgas ir Padomju Savienība un nacistiskā Vācija, kuras uzsāka karu un okupācijas apstākļos nelikumīgi mobilizēja Latvijas iedzīvotājus savās armijās, un neviens no karavīriem nav atzīts par vainīgu kara noziegumos Leģiona sastāvā.

Vērojot, kā 16. marts guvis rezonansi mūsdienu Latvijas sabiedrībā, fonds norāda, ka atsevišķas sabiedriskās organizācijas to izmanto, lai nepatiesi apsūdzētu Latviju un latviešus nacisma atdzimšanā un atbalstīšanā, tādējādi diskreditējot mūsu valsti starptautiski. Materiālā analizēta arī Krievijas propagandas kanālu interpretācija par 16. martu. Proti – informācija par Latviešu leģionu tiek balstīta uz vēsturiskajai patiesībai neatbilstošiem faktiem un to izskaidrojumiem. “Arī Krievijas valsts amatpersonas ik gadu publiskajā telpā aktīvi pauž savu viedokli par Latvijā atzīmēto atceres dienu, tās dalībniekus dēvējot par neonacistiem. Visas šīs darbības ir daļa no informatīvā kara, ko ar īpašu intensitāti pēdējā laikā turpina īstenot Krievija,” norāda vēsturnieki.

“Ceram, ka šis materiāls palīdzēs sabiedrībā veicināt izpratni par 16. marta tematiku, būs ieguldījums valsts tēla stiprināšanā un argumentācijas bāze pret pēdējos gados neadekvāti izskanējušajiem apvainojumiem fašisma atdzimšanā. Materiālā no visa plašā un sarežģītā informācijas apjoma, kas pieejams par Latviešu leģiona tēmu, izvilkts un īsi noformulēts svarīgākais. Šis materiāls būs interesants ikvienam Latvijas iedzīvotājam,” teica Latvijas Vēstures mazās bibliotēkas atbalsta fonda pārstāvis vēstures doktors Ainārs Lerhis.

Informatīvais materiāls sagatavots latviešu, krievu un angļu valodā. Fonds iespēju robežās to izplatīs vietējiem un ārvalstu žurnālistiem, pētniekiem un viedokļu līderiem, kas strādā ar šo jautājumu. Visiem interesentiem materiāls būs pie­ejams fonda interneta lapā www.demoshistoria.lv.

Iepriekšējos gados novērotas situācijas, kad par leģionāru tematikas ekspertiem ārvalstu žurnālistiem uzdodas Tatjana Ždanoka un tamlīdzīgi prokremliskie darboņi, sniedzot sagrozītu informāciju. Lai vājinātu šo nomelnošanas kampaņu un palīdzētu medijiem izplatīt objektīvu informāciju, materiālam pievienoti vēstures un politikas speciālistu (Inesis Feldmanis, Ainārs Lerhis, Kārlis Kangeris, Rinalds Gulbis) kontakti.

Latvijas Vēstures mazās bibliotēkas atbalsta fondu 2010. gadā dibināja Latvijā pazīstami vēsturnieki. Organizācijas mērķi ir stiprināt izpratni par nācijas un Latvijas valsts izveidi, tās pastāvēšanas zīmīgākajiem notikumiem, skaidrot vēstures politizācijas negatīvās sekas, kā arī uzsvērt vēstures nozīmi nācijas identitātes veidošanā saskaņā ar Eiropas vērtībām un tradīcijām.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. VAI IR KĀDA JĒGA SARUNĀTIES AR SAPUVUŠĀM, BET PIETIEKAMI STIPRĀM DURVĪM?
  BRAZĪLIJĀ SAKA : DUMJŠ KĀ DURVIS

 2. LAI SUŅI RERJ… MAZIE SĪKIE, DZĪVOTGRIBOŠIE, KURIEM PAT KĀRTĪGA MEITENES BUČA NEBIJA, PIE
  DVĒSELES NOTURĒJA KURZEMI. LATVIEŠI ŠO PĒDĒJO, NOLĀDĒTO KARU NEZAUDEĒJA. PADEVĀS KĀ REIHS. AR CIEŅU. TO MUMS NEPIEDOS. AMEN.

 3. Gadus atpakal es izlasiju dazas gramatas par Waffen SS, “The Asphalt Soldiers”. Asphalts Angliski nozime ciets vai stipris matrials prieks ielam. Ka jo zinams ne tikai Vacu divizijas bija zem so nosaukum bet ari arpus zemes komandas. Daudz arpus komandas bija lietots austrum fronte un katrai komandas karaviram bija vinu pasu iemeslis kamdel vins cinisies. Vai Kroats, Ukrainis, Baltiets, Somju, Norvegju, Ungaru,… Ja Maskava grib radit vinu pamat skolu ap 4 gadu vesturs saprasan, lai suka vien. Ir vel jaaceras kad ja Balties ir vel kategoriski uzskatit ka Nacisti, tad kadu nosaukum lai dot Amerikai, Anglijai un Franacijai taka vini palidzeja Stainam karot pret Vaciju un vel pie Yalta(bez Fanciem)adeva visu austrum Eiropu Stalinam? Vai tas tad nozimet kad vini cinijas par “Komonistu izplasinajum”? Pat vel Maskav vareja tikai uzvaret ar kapitalistu palidzibu, ne uz pasu roku. Lai pat iedomaties kad Stalins nevareja aizstavet vinu pasu valdibas rezimu, ja nebut bijis kapitalizims. Vai Stalinam nao kauns ko? Vel saukts par ‘KOMUNISTU”?

 4. Visiem godīgajiem Atbildēt

  Esi patriots un ej
  Parādot pelnīto godu kritušajiem kremlistu-okupantu kāvējiem!
  12.03.2015 00:41
  Visi godīgie cilvēki,kam riebjas 4.maija nodevēju gļēvums, aicinām doties gājienā 16.martā no Jāņa baznīcas uz Brīvības pieminekli!

  Naivis Kvadrātā
  11.03.2015 23:35
  Visiem jābūt Jāņa baznīcā plkst. 10.00 vai 11.00 pie tās, lai ar gajienu uz Brīvības pieminekli atdotu godu kritušajiem varoņiem cīņās pret nolādētajiem krievu okupantiem!

 5. 4.maija mankurta spiedziens: Atbildēt

  karlsons 13. marts, 2015 08:46 Atbildēt

  Informatīvajā materiālā vienkāršā, populārzinātniskā valodā skaidrots, ka Latviešu leģions Otrā pasaules kara laikā tika

 6. Tas viss ir ļooooti jauki un protams vajadzīgi, tikai… kur šie visu labi zinošie specoālisti bija visus šos garos “brīvās Latvijas” gadus, kad okupanti, nodevēji un to sulaiņi aprēja , gānīja un izsmēja vecos un sirmos mūsu karavīrus, kad šie elles mocības izcietušie latvju vīri devās atdot godu saviem kritušajiem biedriem 16.martā?!! Bet protams labi, ka kaut vēlu, bet kaut kāda sirdsapziņa dažiem ir modusies.

 7. Artūrs Malta LZS priekšsēdētājs Atbildēt

  20. marts ir Aizsargu organizācijas dibināšanas diena!

  Kurelišus iznīcināja Jekelns. Vācijai vajadzētu maksāt kureliešu un visu leģionāru gimenēm.

  • ļoti pareizi. Ja šito jautājumu paceltu,tad Vācija asti kājstarpī iežmiegtu ,jo isra-elle,tad sāktu tā ārdīties..Un Vācija tak tikai tagad beigusi maksāt kontibūcijas par pirmo pasaules karu !.. Frankfurtes druknīca sāktu satraukties.. Jo patiesība varētu nākt gaismā.. BET VIŅA NĀKS. NOTEIKTI NĀKS GAISMĀ!!!

 8. Informatīvajā materiālā vienkāršā, populārzinātniskā valodā skaidrots, ka Latviešu leģions Otrā pasaules kara laikā tika izveidots nelikumīgi.
  ———————————–
  1943.gada 23.janvārī Vācu reiha fīrers Ādolfs Hitlers “atļāva un pavēlēja” SS reihsfīreram Heinriham Himleram izveidot Latviešu SS brīvprātīgo leģionu. No Vikipēdijas..
  Tad jau nav skaidrs kāpēc vispār ir jāsvin 16. marts , kad nelikumīgi !!! izveidotās 19. Waffen SS divīzija un 15. Waffen SS divīzija tika apvienotas 6. SS korpusā ?
  Tad jau nav skaidrs kāpēc vispār ir jāsvin 16. marts, ja leģions tieši pakļāvās SS reihsfīreram Heinriham Himleram un Vācu reiha fīreram Ādolfam Hitleram kā reiha bruņoto spēku augstākajam virspavēlniekam un faktiski bija vācu okupācijas varas karaspēka fromējums?
  Varbūt tomēr labāk svinēt likumīgās Latvijas armijas svētkus 11. novembrī ?

  • Ir liela starpība starp svinēšanu un atceres dienu – tā kā nevajag jaukt ne šos jēdzienus, ne arī cilvēkiem galvu.

 9. “Черного кобеля не отмоешь добела”-русская народная пословица.

 10. PALDIES JUMS, VĒSTURNIEKI!!! TĀ TURPINĀT!!!

 11. Tiešām – beidzot kāds dokumentāli apstiprina to, par ko latviešu tauta nekad nav šaubījusies. Liels paldies!Tikai kauns, ka krievu melnā informācija tā salieca mūsu valdības muguras un lika gļēvi noiet malā šajā atceres dienā. Vai tagad kaut kādā veidā reabilitēs ministrus, kuri piedalījās atceres gājienos? Ceru arī, ka tie, kuri nebija domājuši iet gājienā, izklīstot pa piemiņas vietām, tagad pārdomās un gājienam tomēr pievienosies. Tas parādītu, ka mēs solidarizējamies ar ukraiņiem, kurus Krievija tik pat melīgi apsūdz fašismā.

 12. Liels paldies mūsu vēsturniekiem, par ieguldīto darbu!

  • Cerams,ka vienudien būs arī komisija ,kas precīzi uzrādīs kara PATIESOS rīkotājus, iemeslus, finansētājus. Jo, kā zināms -kafija ,gaļas konservi, šokolāde bija vienādos iepakojumos ar identiskām etiķetēm,gan krievu,gan vācu zaldātu somās.Tas viss nāca no ASV : )) Rotchild ,Rockfeller,Leib, Shaff,Kiin..& citi no Dāvida tempļa naudasmijēju famīlijas.

 13. Tas, par ko informē mūsu vēsturnieki, ir svarīgs un nepieciešams darbs. Lai viņiem veicas. Tikai vietējās 5. kolonas aktīvistu un iesūtīto Maskavas provokatoru un demagogu akcijas jau kļuvušas par ikgadēju pasākumu Latvijas tēla nomelnošanā, valsts prestiža graušanā. Kārtējais 16. marts ir pie durvīm. Kur ir tie solītie skaidrojošie vēsturiskie materiāli? Tiem jau sen jābūt izplatītiem, ikvienam interesentam pieejamiem. Kas attiecas uz “profesionāliem” cīnītājiem par Krievijas ietekmi Latvijā, tad viņiem vēsturiskā patiesība nav vajadzīga. Viņi kā smēlās savos melos no Krievijas Ārlietu ministrijas koncepcijām un rekomendācijām, tā arī smelsies joprojām.

 14. Beidzot!

 15. Dievs sargi Latviju un mūsu sirmos leģionārus!!!!!

 16. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Krievi paši jau pirms kara sākuma nolika mūsu armijas kareivjus un virsniekus savu stobru priekšā Litenē. Kurš tad pirmais sāka šaut, mūsu leģionāri vai krievu ,,atbrīvotāji,,. V. Čerčils savā laikā pēc kara esot teicis, ka nākotnē fašisti sevi saukšot par antifašistiem.

  • Čērčils nav neko tamlīdzīgu teicis. Tie vārdi pieder kādam mazpazīstamam amerikāņu politiķim, bet lai jauktu gaisu, tos piedēvē Čērčilam. Tas ir tāpat kā ar tiem izteicieniem, kas klejo pa netu un it kā maestro Leonīds Vīgners tā esot runājis. Tumsonība un sagrozīti fakti pa netu klimsy. Bet vārdi par nākotnes antifašistiem precīzi.

  • Bet es esmu lasiijis, ka par karu Cherchils esot teicis: Varbuut mees nokaavaam nepareizo cuuku!

   • Viņš esot arī teicis :”Mēs palīdzēsim tiem ,kam ies sliktāk. Ja sliktāk ies krieviem-palīdzēsim krieviem,ja sliktāk ies vāciešiem-palīdzēsim tiem. Galvenais,lai viņi pēc iespējas vairāk nolaiž asiņu viens otram. “

 17. Spiežu roku par nesavtīgo darbu. Paldies.

Draugiem Facebook Twitter Google+