Mobilā versija
Brīdinājums +1.0°C
Daina, Dainis, Dainida
Svētdiena, 22. oktobris, 2017
21. jūlijs, 2017
Drukāt

Inguna Ebela: pret neziņotājiem vajadzīgas paraugprāvas (17)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Mazā Ivana nāve Dubeņu mežā liek uzdot daudzus “kāpēc”. Zēna vecākiem, kaimiņiem, institūcijām, kuru pienākums palīdzēt nemīlētiem un neaprūpētiem bērniem, garāmgājējiem, autobusa šoferim un līdzbraucējiem, kuri liktenīgajā dienā nepievērsa uzmanību vientuļajam puisītim pieturā un autobusā. Ivanu esam zaudējuši, taču kādam citam dzīves sistam vai apmulsušam bērnam gūtās atbildes gan palīdzētu kļūt pamanāmam. Organizācijas “Glābiet bērnus” pārstāve, Latvijas Universitātes asociētā profesore Inguna Ebela sarunā par traģisko notikumu Liepājā uzsver, ka katram ir pienākums palīdzēt nelaimē nonākušam bērnam.

Nepieciešams algoritms

Katrai problēmai jābūt algoritmam, kā rīkoties noteiktos gadījumos. Varu runāt par to, kas ienācis “Glābiet bērnus” uzticības telefonā un ko mūsu brīvprātīgie stāstījuši. Meklēšanu loģiski šķiet sākt ar transporta vietās izvietoto videokameru ierakstu analīzi, autovadītāju izjautāšanu, taču videomateriāls, kurā parādījās pazudušais bērns, uzradās tikai sazin kurā dienā. Tātad jābūt kārtībai, ka jāsāk ar transporta līdzekļu vadītājiem un ierakstiem, un kādam pēc šī algoritma viss jākoordinē un arī jāvada šie četri tūkstoši cilvēku, kas no sirds gribēja bērnam palīdzēt.

Turklāt daudzi cilvēki nezina likumus, kā rīkoties situācijās, kad pamana mazu bērnu vienu spēlējamies sētā, uz ielas vai braucam transporta līdzeklī. Katram ir pienākums ziņot par aizdomām, ka bērna attīstība, veselība un dzīvība šķiet apdraudēta. Jābūt arī gatavam, ka dabūs atštauku no kādas niknas vecāsmātes… Ar to jārēķinās, jo tā ir dzīve! Taču cilvēkam būs mierīga sirdsapziņa, ka izdarījis visu, kas no viņa atkarīgs, lai palīdzētu bērnam.

Lai cik skarbi tas izklausās, mums vajadzīgas paraugprāvas, kur kāds reāli saņemtu sodu par to, ka šādā gadījumā nav ziņojis, un bērns no tā ir cietis vai pat miris.

Tāpat algoritms nepieciešams slimnīcās – kurš būs ziņotājs, kad personāls redz, ka bērns ģimenē nav bijis īsti aprūpēts. Pediatru asociācijas valdes locekļi stāsta, ka ārsti, kas informējuši tiesībsargājošās iestādes par pārkāpumiem pret bērnu, saskaras ar ļoti negatīvu pieredzi – ģimene viņus apsūdz par goda un cieņas aizskaršanu un vazā pa tiesām.

Dūri galdā!

Pa “Glābiet bērnus” uzticības tālruni visbiežāk zvana par bērnu pamešanu novārtā, neuzraudzīšanu, kad sociālais dienests vai bāriņtiesa nav reaģējuši uz viņu zvaniem. Jo mazāka pilsēta, novads vai pagasts, jo aktuālāks kļūst jautājums, ka sociālais vai bāriņtiesas darbinieks atrodas kaut kādās radu vai kaimiņu attiecībās ar šo ģimeni vai viņu radiniekiem un tāpēc nereaģē uz zvaniem.

Toties mazinājušies zvani par bērnu aprūpes iestādēm. Kad mēs no 2000. līdz 2002. gadam paši veicām bērnunamos izmeklēšanu, atklājām, ka tur notiek vardarbība. Taču par 24 stundu videomateriālu, kurā darbinieki mums stāstīja, kā “Veģos” ilgstoši notiek visas vardarbības formas, un ar kuru aizgājām pie labklājības ministra Andreja Požarnova, mūs iesūdzēja tiesā.

Bet nesen man lūdza padomu, ko lai dara, ja policija nepieņem no bērna iesniegumu gadījumā, kad viņš ievilkts interneta tīklos un tiek šantažēts ar fotogrāfijām, tekstiem, jūtas vajāts un baidās, taču neatzīstas ne vecākiem, ne skolotājiem. Zvanīju uz bērnu uzticības tālruni un jautāju, kā rīkoties, man atbildēja, ka jārunā ar saviem vecākiem, bet policija no bērniem nelabprāt ņem tādus iesniegumus. Ja tas tiešām tā ir, tad bērnu tiesību oficiālajiem dienestiem jāsit dūre galdā un jāprasa šo jautājumu atrisināt!

Piemēram, Bērnu tiesību aizsardzības komisijai, kam vajadzētu būt stratēģiskam politikas izstrādātājam un virzītājam, pagaidām maz jēgas. Lai šāda komisija spētu operatīvi darboties un kaut ko mainīt, tai jākļūst par bērnu tiesību NVO un nozaru ministriju pirmo personu līdzvērtīgu domapmaiņu un jāatrodas Ministru kabineta paspārnē.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Inguna Ēbele jau nu varētu norāpties no sava “ziloņkaula torņa/troņa” un iedarbināt savas pelēkās šūniņas! – Saskaņā ar viņas eksaltēto aicinājumu, pirmā paraugprāva būtu jārīko pret viņas vadīto organizāciju “GLĀBIET BĒRNUS”! Cik gadus šī organizācija darbojas? Cik projektiņi nav pieteikti trekniem ES fondiņiem, (jo citādi jau diez vai Ingūna to tik cītīgi un ilgstoši vadītu”)?
  UN? Kādi tad ir tie rezultāti, ko? CIK BĒRNI IR IZGLĀBTI? Un, kāpēc neizdevās izglābt mazo Ivanu?

 2. Kādas PARAUPRĀVAS neziņotājiem ir vajadzīgas??????????? Vispirms :1) KUR EBELES IEROSINĀJUMS PARAUGPRĀVU VISPIRMS SARĪKOT ZĒNA MĀTEI?????????? 2) Viņas vainas dēļ zēns ir miris!!!!!!!! 3) Kura NORMĀLA māte par tik maza bērna pazušanu ziņo TIKAI otrās dienas pēcpusdienā??????????????4) KĀPĒC SVEŠIEM ĻAUDĪM PAR KAUT KO BŪTU JĀZIŅO, NEZINOT PATIESOS APSTĀKĻUS??????????

 3. Man jauutājums pašai ‘Ēbeles kundzei – cik reizes viņa pati ir piegājusi personīgi klāt kādam “novārtā”pamestam bērnam, cik reizes viņa personīgi ir pirmā ziņojusi vai runājusi ar nelabvēlīgu ģimeni ? No malas koordinējot dAŽĀDU IESTĀŽU vadību ir viegli runāt. Vai viņa personīgi ir uz ielas redzējusi kādu bērnu, kurš ir nomaldījies, ka tik ar vieglu roku paraksta spriedumu sabiedrībai.

 4. pamegjini pagalmaa kaadam beernelim ko aizraadiit .

 5. Paldies Dr Inguna Ebela par sho rakstu.

 6. Iesaku autorei izlasīt Belševicas “Billi”. Tā ir latviešu mentalitāte – nejaukties citu ģimeņu dzīvē.

 7. skarbā realitāte Atbildēt

  nu E. kundzei gan ir putni galvā! Pamēģini tādai mātītei kaut ko aizrādīt par viņas bērnu, ja ne tūlīt dabūsi pa purnu, tad tumšās kāpnēs no kāda mammītes “uzsitēja” jau nu noteikti

 8. Tad vairs neviens bērns nenoklīdīs?

 9. Tādam mazam bērnam pat tuvoties ir bīstami, kāds noziņos, ka esi bērnam uzmācies, kā pierādīsi, ka gribēji palīdzēt? Palīdzētājs vispirms tiks pa masmēdekļiem izvazāts, apķēzīts tā, ka pat suns no rokas maizi neņems.Atceries, ka darot labu darbu tu vari tikt sodīts!!!

 10. Višinska gars ir neizdzenams! Ne velti Mozus 30 gadus vadājot pa tuksnesi dzina ārā verga garu. Mums šī komjauniešu paraugprāvu domāšana diemžēl sēž pamatīgi!:)

 11. Ziņošana par kaimiņiem ir pretīga lieta, ko gribētos labāk aizmirst, izskaust saiedrībā palikušos dīgļus, no vecajiem padomju laikiem, bet toreizējo ziņotāju atvases ieņem amatus un šo praksi izplata.

 12. A kur ir probleema, saakt ar sho lietu un konkreeti ar ghimeni. Traghiski , nezheeliigi, tachu beerna tuvaakajiem ghimenei pirmajiem jaauznhemas atbildiiba ka tik mazu beernu atstaaja bez uzraudziibas. Liidziigu gadiijumu , gan ne ar tik traghiskaam sekaam notiek daudz par biezhu. tachu konkreeti sodi neseko, jo sabiedriiba ar uzskata ka piem. atstaat mazu beernu kameer maate aiziet uz veikalu utt. ir pilniigi normaali. Nemaz nepieminot citus gadiijumus. Ar izgliitoshanu vajag saakt, nevis sodiishanu. Rakstiit vairaak rakstus , cik daudz maz beerns patiesiibaa saprot , cik daudz var ar vinhu sarunaat.. utt. Iespeejams tad arii mazinaasies beernu lietu tragheedijas aarzemees. Kuru pamataa parasti gan ir vecaaku bezatbildiiba. Diemzheel

 13. Ingunai Ebelai : Latvijā tas ir slikti, un šitas ir slikti, tas nav labi, un šitas nav labi. Gandrīz viss ir slikti!
  Kura būs pirmā paraugprāva – varbūt pret premjerministru? Vai Saeimas priekšsēdētāju? Vai varbūt visu Saeimu?

 14. skumji…..raušam karavāna iet tālāk…tukums…mxsima….ivans
  droši vien pēc tam L ATVIJA….

 15. Varbūt to mātīti, kas piedzemdējusi bērnu un ļauj tam apkārt staigāt bez pieskatīšanas, vajadzēja beidzot ielikt cietumā? Tam ir pants, galu galā!!! Tai nav jābūt paraugprāvai – tikai IEVĒROTAM LIKUMAM!!! Pārējiem nav jāpieskata svešu cilvēku bērni!!!

Monika Zīle: Vērtīgs ceļa spieķis (1)Vai tiešām pienācis laiks saprast, ka nav tādas profesijas, kas garantē palikšanu izvēlētajā nodarbē līdz pensijai?
Uldis Šmits: Bet igauņi...Labāk pieaicināt pāris tūkstošus lietpratēju prioritārā nozarē nekā padarīt visu ekonomiku atkarīgu no viesstrādniekiem
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Bagātie un nabagie

Latvijas miljonāru saraksta veidotāji vakar nosauca valsts 100 turīgāko cilvēku vārdus. Miljonāru saraksta galvgalī ir divi “ABLV Bank” bankas īpašnieki, kuru bagātība tiek lēsta par 315 miljoniem un 312 miljoniem eiro.

Eiropas Savienības statistikas birojs “Eurostat” šonedēļ publiskoja datus par nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvaru ES valstīs 2016. gadā. Atbilstoši šiem datiem Latvijā nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauti 28,5% no visiem iedzīvotājiem jeb 550 000 cilvēki.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (5)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Māris Antonevičs: "Jaunās sejas" gaidotIzmaiņas mediju uzburtajā pasaules kārtībā – izrādās, ka jauni, spilgti līderi ne vienmēr ir liberāli.
Draugiem Facebook Twitter Google+