Kultūra
Mūzika

Inna Davidova par mūziku un latviešu valodu skolās 3

Foto: LETA

Šonedēļ, 12. novembrī Lielajā ģildē ar koncertu džeza gardēžiem atklās Hermaņa Brauna fonda rīkoto festivālu “Winterfest”, kas noslēgsies 2018.gada februārī ar fonda 20 gadu jubilejas koncertu. Tos gaidot, runāju ar Hermaņa Brauna fonda dibinātāju un direktori Innu Davidovu.

Patlaban ir virkne fondu, kuri atbalsta kultūru. Kā jums šķiet, vai visdažādāko festivālu Latvijā nav saradies par daudz? Tikpat kā pazuduši cikli…
Inna Davidova: – Man ir cikls “Pilsētai un pasaulei”, “Rīgas klaviermūzikas sezona”. Jautājums –, ar ko festivāls atšķiras no koncertsērijas? Ar ideju, stratēģiju, sava dramaturģiju un attīstību – tam ir sākums, kulminācija un beigu akords. Un tieši šādi veidoju savus festivālus, domājot par klausītājiem, kuri nāk uz visiem mana festivāla koncertiem.

Jūs esat saņēmusi ne vien dažādas balvas mūzikā, bet arī Integrācijas fonda balvu. Kā vērtējat ierosinājumu vidusskolās mācīt tikai latviešu valodā?
Cilvēks, kas, Latvijā dzīvojot nepratīs latviski, vienmēr atpaliks. Tas ir skaidrs kā diena. Un, ja jaunietim ir doma studēt augstskolā, protams, ka vidusskolā viņam jāmācās latviešu valodā. Bet pamatskolā, manuprāt, jāsaglabā esošo proporciju.

Bet atgriezīsimies pie mūzikas. Kas būs īpašs šajā festivālā “Winterfest”?
Patlaban gatavojamies jubilejas koncertam februārī. Tikko ar Ojāru Rubeni (Nacionālā teātra direktors – V.K.) vienojāmies par koncerta laiku, jo vēlos, lai tas notiktu Nacionālajā teātrī. Šī gada festivālu “Winterfest” veidojam tradicionāli kā piecu sarīkojumu ciklu – atklāšanas koncerts, tad Ziemassvētku koncerts, labdarības koncerts, pareizticīgo Ziemassvētku koncerts un jau minētais Hermaņa Brauna fonda 20. gadu jubilejas koncerts 2018. gadā.

Šobrīd īpaši gribu izcelt “Winterfest” atklāšanas koncertu 12. novembrī. Tajā piedalīsies leģendārais džeza pianists Vjačeslavs Gaņeļins, kurš patlaban dzīvo Izraēlā. Pirms divdesmit gadiem Lietuvā radās Gaņeļina trio, kurš vēlāk kļuva slavens visā pasaulē ar fantāzijas lidojumu, virtuozitāti, brīvību, bez kuras džezs nevar pastāvēt. Gaņeļins laiku pa laikam ierodas Viļņā, spēlē kopā ar citiem mūziķiem. Negaidīti uzzināju, ka viņš draudzējas ar mūsu saksofonistu Denisu Paškeviču, kuru es ļoti augstu vērtēju. Tā šajā koncertā spēlēs trio – pianists Vjačeslavs Gaņeļins no Izraēlas, saksofonists Deniss Paškevičs no Latvijas un sitaminstrumentālists Arkadijs Gotesmans no Viļņas. Negaidiet džeza standartus, tiks piedāvāts šī žanra gardēžu tik iecienītais brīvais džezs!

Pilnu sarunu ar Innu Davidovu lasiet 7. novembra “Kultūrzīmēs” un e-izdevumā.

LA.lv