×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. decembris, 2013
Drukāt

Nosaukti labākie jauno produktu veidotāji un eksportētāji

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Devītā Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras rīkotā konkursa “Eksporta un inovācijas balva 2013” uzvarētājus aizvadītajā nedēļā sveica kultūras pilī “Ziemeļblāzma”. No 119 konkursa dalībniekiem žūrija finālam atlasīja 31, kuri atzīti par laureātiem un kurus vērtēja klātienē. “Priecēja, ka mums ir daudz mazo uzņēmumu, kur darbojas enerģiski cilvēki, kas ar prasmi, inovāciju, tostarp ar veiksmīgu mārketingu darbojas daudzu valstu tirgos. Valstij noteikti ir jādomā, kā šādiem cilvēkiem palīdzēt viņu ideju īstenošanā. Savukārt lielo uzņēmumu grupā maz ir tādu, kas ražotu produktus ar augstu pievienoto vērtību. Tas ir pārdomu vērts temats,” tā žūrijas loceklis, nodibinājuma “Latvijas Tehnoloģiskais centrs” direktors Jānis Stabulnieks.

Viens no šādiem par paraugu liekamiem mazajiem uzņēmumiem ir SIA “Maffam freeform” – uzvarētājs nominācijā “Rūpnieciskais dizains”, kas no bazalta šķiedras un dabiskiem sveķiem ražo dizainera Raimonda Cīruļa veidotās mēbeles. Tās paredzētas dārzam. Tā kā patlaban pasaulē vēl nav atrasts veids bazalta rūpnieciskai apstrādei, tad darbs notiek ar rokām. Visus produktus uzņēmums eksportē uz ES valstīm, Krieviju un ASV.

Savukārt SIA “Peruza” uzņēmuma izveidotajai ātras darbības mazo zivju griešanas un ķidāšanas līnijai piešķīra balvu par vislabāko inovāciju. Tā vadītājs Arnis Petrānis teic, ka viņa vadītais uzņēmums ir zināms “no Kamčatkas līdz Kanādai”. “Inovācija, jauni risinājumi top, vispirms izpētot tirgu. Iekārta, ko atzina par konkursa uzvarētāju, apstrādā – nogriež galvas un ar vakuumu izsūc iekšas – līdz 900 mazajām zivtiņām minūtēm,” stāsta A. Petrānis. SIA “Peruza” jauno produktu veidošanā ir iesaistīti ne tikai konstruktori, bet arī ražošanā nodarbinātie praktiķi, kas arī dažkārt var sniegt neatsveramu ieguldījumu samezglojumu risināšanā. “Ar piedalīšanos konkursā vēlējāmies vēstīt, ka Latvijā varam ražot visā pasaulē vajadzīgu produktu,” teic uzņēmējs.

Latvijas eksporta čempions – Liepājas uzņēmējam Uldim Pīlēnam piederošā daudznozaru AS “UPB” – patlaban vairāk nekā 40 uzņēmumos un ražotnēs daudzās valstīs nodarbina 1300 cilvēku. “UPB” veic projektēšanas, ražošanas, būvuzņēmējdarbības, tirdzniecības un holdinga kompānijas darbību. U. Pīlēns pirms 22 gadiem uzņēmējdarbību sāka kopā ar pieciem domubiedriem.

Konkursa fināla dalībnieki, kā norādīja LIAA vadītājs Andris Ozols, ir izcilnieki. Daudzi pelnījuši atzinību ne tikai par savu īpašo produktu ražošanu, bet arī par prasmi pārdot. Tā SIA “Latlaft” (2. vietas ieguvējs nominācijā “Eksportspējīgākais komersants mazo komercsabiedrību grupā”) Norvēģijā pārdod ar rokām gatavotās guļbaļķu mājas, kas augstās cenas dēļ – 120 000 lati – Latvijā ir grūti pārdodamas. “Latlaft” tās pārdod un vēl daudzus gadus pārdos Norvēģija, kur valsts subsidē šādu būvju pirkumu.

Savukārt SIA “Marks M” – atzinības ieguvējs nominācijā “Importa aizstājējprodukts” – īpašu, ar rokām astoņas stundas šūtu ekskluzīvu matraci spēj pārdot par aptuveni 1600 latiem. Ārzemju analoga cena ir 15 000 lati.

Vairāki uzņēmumi, tostarp SIA “United oils” un AS “Spodrība”, laureāta nosaukumu saņēma par savām receptēm. Proti, šo uzņēmumu produkti tiek gatavoti no citviet ražotajām izejvielām.

Uzziņa


Konkursa 
”Eksporta un inovācijas balva 2013″ uzvarētāji


Nominācija “Eksporta čempions”


AS “UPB” (projektēšana, ražošana, būvuzņēmējdarbība, tirdzniecība un holdinga kompānijas darbība)

Nominācija “Eksportspējīgākais komersants lielo un vidējo komersantu grupā”


SIA “Valpro” (metālapstrāde)

Nominācija “Eksportspējīgākais komersants mazo komercsabiedrību grupā”


SIA “Knowledgeprice.com” (informācijas tehnoloģijas)

Nominācija “Importa aizstājējprodukts”


SIA “Papīrfabrika “Līgatne”” (pārstrādāts, balts zīmēšanas, akvareļu un biroja papīrs)

Nominācija “Inovatīvākais produkts” 


SIA “Peruza” (ātrdarbīga mazo zivju griešanas un ķidāšanas līnija)

Nominācija “Rūpnieciskais dizains” 


SIA “Maffam freeform” (iekaramais bazalta šķiedras atpūtas krēsls)

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+