×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
11. marts, 2014
Drukāt

Vides inspektoru redzeslokā mēslu krātuves (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts vides inspektori intensīvi apmeklē saimniecības, lai pārliecinātos par kūtsmēslu krātuvju esamību un atbilstību Eiropas prasībām.

Šā gada 28. jūlijā beigsies Latvijai piešķirtais desmit gadu pārejas periods. “Pagaidām inspektori nevienu nesoda, tikai brīdina,” sarunā ar žurnālu “Agro Tops” atklāj Valsts vides dienesta Uzraudzības departamenta direktore Inese Kurmahere.

– Vai tiesa, ka no 28. jūlija pakaišu kūtsmēslus vairs nedrīkstēs uzglabāt uz lauka?


– No Ministru kabineta noteikumiem nr. 628 “Īpašās vides prasības piesārņojošo darbību veikšanai dzīvnieku novietnēs” izriet, ja novietne nodota ekspluatācijā līdz 2004. gada 28. jūlijam un tajā nav mēslu krātuves, 10 gadu laikā jāveic tās rekonstrukcija. Tas nozīmē, ka dzīvnieku novietnei, ja tajā ir 10 un vairāk dzīvnieku vienības, bet īpaši jutīgajās teritorijās piecas un vairāk dzīvnieku vienības, pēc 2014. gada 28. jūlijā ir jābūt nodrošinātai ar mēslu krātuvi. Pēc šī termiņa vairs nebūs spēkā atkāpe, kas pieļauj pakaišu kūtsmēslu pagaidu uzglabāšanu uz lauka.

– Kas notiks, ja saimniecībā ar 10 dzīvnieku vienībām pēc 28. jūlija krātuves tomēr nebūs?


– Saskaņā ar Zemkopības ministrijas izstrādāto kūtsmēslu krātuvju standartu, krātuves var būt dažāda tipa – vaļējas, slēgtas, taču tām jānodrošina notece un jābūt vircas savākšanai. Varianti ir dažādi.

Uz salmu virsmas, piemēram, krauti kūtsmēsli nav krātuve. Krātuves minimālās prasības ir definētas Ministru kabineta noteikumos nr. 628 – ūdens necaurlaidīga pamatne un sienas.

– Kā vides inspektors pārliecinās, vai notiek vircas noplūde?


– Vizuāli. Apejot apkārt pašai krātuvei, jau var redzēt, ir vai nav noplūdes. Ja ir noplūde pazemes ūdeņos, tad par to liecinās situācija tuvākajās upītēs un ezeros. Lagūnas tipa krātuvēm būs jānodrošina arī pazemes ūdeņu kvalitātes novērošanas sistēma.

Eiropas Komisijas plānos ir atzīt visu Latvijas teritoriju kā īpaši jutīgu, un tas nozīmē, ka arī novietnēm ar piecām dzīvnieku vienībām būs nepieciešamas kūtsmēslu krātuves.

Visu sarunu ar 
Inesi Kurmaheri lasiet žurnāla “Agro Tops” marta numurā.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Vai valdība pieņemot šādus lēmumus ir bijusi saimniecībās un vai viņi zina saimniecību finansiālo stāvokļi? Dziļi šaubos ka tas ir viss zināms. Ņemot vērā to cik tagad maksā d-degviela un elektrība cik tagad jāmaksā par sadales tīklu sanāk ka Latvijas zemnieki ir miljonāri kuri visu laiku dzīvo uz kredītiem un baro nevis sevi, bet citas nozares ciešot nabadzību.
  Vadībai ir jāparūpējas par zemnieku attīstību, nevis nogremdēšanu. Vai tad nevar piešķirt vismaz 85% apmaksu, vai tie ir izdevīgi lai mūsu zemnieki sarūk!

 2. Tas nozime,ka zemnieku masveida izcelosana no Latvijas saksies pec 28julia.Veikli nostradats nav pat vajadzigi vagoni izvesanai.Interesanti ar ko eiropa atskiras no krievijas kas iebruk Ukraina.

 3. tas nozime kad atkal mazajiem bus jalikvidejas lai lielie varetu kamt vel vairak ka jau ar visam nozarem izdzivo lielie,par mazajiem jau netiek domats.lai pvd pabrauka pie lielajiem un apskatas ka tek sudi un visadas kimijas piemeram upē gauja

  • Vides inspekcijā paskaidroja, ka kūtsmēslu krātuvei jābūt, ja saimniecībā ir 10 dzīvnieku vienības, tas ir, 15 slaucamas govis. Ja ir mazāk, tad var nebūt. Īpaši jutīgajā teritorijā krātuvei jābūt, ja ir 5 dzīvnieku vienības, tas ir 7 slaucamās govis. Uz salmu virsmas krauti kūtsmēsli neesot krātuve. Krātuves minimālās prasības – ūdens necaurlaidīga pamatne un sienas.

 4. Prasības , prasības Atbildēt

  Atkal panāks , ka nolikvidēsies saimniecības ,laukos par daudz fermu ,kurās cilvēki tiek paši galā un nodrošina savas ģimenes ,būs jauni pabalstu prasītāji. Vācijā mēslučupas redzamas un sajūtamas pilsētas vidū, nez kas būtu ,ja pie mums kādam tā būtu???

 5. mūsu ZS atkal lien bez ziepēm,kā vienmēr,kārtējā mūsu ZS pakalpiņu izdarības

 6. MŪSU VALSTĪ eiropas IETEIKUMUS traktē kā LIKUMUS

 7. aizbrauciet lūdzu uz veco eiropu,un paskataties ,kā mēslus uz lauka glabā Vācijā,Astrijā,Zviedrijā,Polijā, u.t.t.,kāpēc kaut kāds inspektoriņš varēs uz mani bļaut un pieprasīt maksāt sodu ,esam taču vina eiropa

 8. Saderam, ka Lāčplēsis ZF fermā viss skaitīsies kārtībā? 🙂 Lai gan nav jau… PVD pārbaudes parasti tālāk par kafijas krūzi šefa kabinetā netiek!

Draugiem Facebook Twitter Google+