×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
21. maijs, 2015
Drukāt

Instalācija ar krustā sisto Putinam līdzīgo lelli ir nozāģēta (8)

Putina lelle Stūra mājas pagalmā. Foto: Twitter/@MeduzaProjectPutina lelle Stūra mājas pagalmā. Foto: Twitter/@MeduzaProject

Instalācija ar krustā sisto Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam līdzīgo lelli Stūra mājas pagalmā šodien ir nozāģēta un noguldīta zemē, novēroja aģentūra LETA.

Ne šī instalācija, ne pagalmā izvietotais automašīnas vraks un fotogrāfijas no pagalma nav aizvākti, izstādes organizatori atrodas pagalmā un sarunājas ar izstādes apmeklētājiem, kurus interesē, kāpēc krusts ir novākts.

“Mākslinieks vairs neplāno šo instalāciju atjaunot, jo šķiet, ka VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) katru reizi, kad to mēģina darīt, liek dažādus šķēršļus,” sacīja izstādes “Disidents” organizators Toms Jansons.

Pēc mākslinieku domām, instalācija savu ir panākusi un ir izdevies redzēt, kādas sekas tam bijušas.

VNĪ pārstāve Jolanta Grāmatniece sacīja, ka līgums ar izstādes organizatoriem ļāva izmantot Stūra mājas pagalmu, taču neparedzēja nekādu eksponātu izvietošanu pagalmā.

“Instalācija vardarbīgi bija izvietota virs kanalizācijas lūkas, organizatori nedrīkstēja to darīt. Šorīt ēkas apsaimniekotāji ziņoja, ka šī instalācija, kā arī automašīnas vraks un citi eksponāti no pagalma tiek aizvākti,” sacīja Grāmatniece.

Jau ziņots, ka VNĪ, apsekojot nekustamo īpašumu, konstatēja, ka izstādes “Disidents” organizatori, izmantojot telpas Brīvības ielā 61, pārkāpuši telpu nomas līguma noteikumus, izvietojot instalācijas tam neparedzētās vietās un veidā, radot apdraudējumu īpašuma ekspluatācijai. Kā norādīja Grāmatniece, tādēļ nomniekiem tika lūgts novērst līguma noteikumu pārkāpumus.

Kā norādīja izstādes organizatori, tikšanās laikā ar Kultūras ministriju (KM) tās pārstāvji nav centušies pārliecināt, ka instalāciju ar krustā sistā tēlu nevajadzētu izstādīt, bet gan uztraukušies par drošību. KM sazinājusies ar Iekšlietu ministriju, lai Valsts policija pasākumam nodrošinātu īpašu apsardzību.

Kā informēja KM, mākslinieciskās izteiksmes brīvība Latvijā ir aizsargāta ar Satversmi, tā ir viena no demokrātijas pamatvērtībām un KM nelemj par izstāžu saturu.

Valsts policijas preses pārstāve Sigita Pildava teica, ka policijas rīcībā ir aktuālā informācija saistībā ar šo izstādi un policija nodrošinās pilsētā sabiedrisko kārtību un drošību.

Kā ziņots, šodien, 21.maijā, bija plānots arī aktīvistu protests, bet pēc DP rekomendācijām Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs (GKR) nolēma to aizliegt. Sākotnēji biedrība “GVD Baltija”, kas pērn vāca ziedojumus “humānās palīdzības sniegšanai Donbasam”, plānoja rīkot gājienu uz Stūra māju un nozāģēt tās pagalmā esošo krustu, tādējādi iebilstot pret ņirgāšanos par ticību. Vēlāk aktīvisti savus plānus mainīja un norādīja, ka dosies uz Ministru kabinetu, iesniedzot parakstus par neuzticību Latvijas valdībai, kura sistemātiski “pieļauj un kūda uz etnisko naidu valstī”.

Jau ziņots, ka sacelts tracis saistībā ar izstādē “Disidents” izvietoto instalāciju, kurā pie krusta bija piesista lelle, kas dažiem atgādināja Putinu. Krievija ir aicinājusi Latviju par notikušo sniegt skaidrojumu. Tikmēr mākslinieks “Some1” skaidrojis, ka mākslas instalācijas “Disidents” pamatideja ir finansiālās jeb materiālās pasaules glorificēšana indivīda ikdienā, un krustā sistais tēls ir biznesmenis, kura seja veidota pēc līdzības ar kādu mākslinieka paziņu, 45 gadus vecu biznesmeni no Itālijas.

15.maijā tika saņemti draudi un fiziski ietekmēti divi mākslinieki, tāpēc lelle no krusta tika noņemta.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Toms Jansons pielūdz Pūķinu? Atbildēt

  Kas tam cilvēkam kait? Lai iet savas Pūķina lelles vai statujas uzstādīt Krievelijā.

 2. Kāpēc nav rakstīts no kādas Tvaika ielas palātas bija šie mākšļinieki?
  Viens visu laiku murgoja, ka esot Van Gogs, otrs, ka pats Šagāls!

 3. latvietis parastais Atbildēt

  VNI tik līgumu liek pildit
  lai maz cienijamie” mākslinieki ” beidz melot nesarkstot. stēdzot līgumu ar VNI tika iesniegtas skices kurās nekas pat ne līdzigs nebija paredzets. atiecigi izstādit lelli ” mākslinieki ” nemaz nebija tiesigi pat likumigi. . VNI kļūda bija ka viņi nepārbaudija dabā ko tad īsti izstādija, attapās tik kad jau skandāls izcēlās un lika novākt, starp citu pavisam likumigi, mākslinieki jau ar saprata ka nedrīkstēja, tāpec uzreiz ari novāca. tiesa pēc tam sākās cirks, mākslinieki meloja visos medijos cik spēja aizstāvot ” savu viedokli” un VNI spiediena rezultātā sāka lavieret jo viņus uzreiz pataisija par ” putina aģentiem un aizstāvjiem” tāpec šie ari sāka šaubities ļaut neļaut kaut likums un līgums viņu pusē vienalga negribas jau tās latvju āriešu samazgas saņemt uz galvas. tad tur ar sākās-lelle ieslēgta, atslēga nav zināms kur….. bet ” mākslinieki” turpina visos medijos melot cik vien nu spēj, un katra versija katrā medijā atšķiras, nav pat vienotas platformas/vienošanās kas kur kad un kā melos. īsāk izgāzās kā vecas sētas ar savu svēto mākslu tūdaliņi

 4. Ja nevar nosargat Atbildēt

  Instalaciju no iznicinasanas tikpat labi nevar nosargat ari pasu eku no iznicinasanas!

 5. Vai VNĪ ir pārgājuši saskaņas – zzs valdījumā?

  • Arvien vairāk pārliecinos, ka NA un Saskaņa ir kremļa filiāles..NA atbalstītā provokācija satracina pretējo pusi, kura attiecīgi iet ielās un satracina atkl otru pusi un tad kaujās savā starpā. Kurš no tā iegūst? Valsts tā noteikti nav

   • Ne no NA puses bet no vietejo kremlistu un vinu kolaborantu puses. Kadam zurnalistam ari deretu paraknaties un ko uzzinat par so “disidentu” Some1. Tas stastins par naudu ir tads neatbilstoss plivurs, ka jasmejas. Saja gadijuma fiziskais konteksts ar neparprotamo ir noteicosais elements

Draugiem Facebook Twitter Google+