Piemineklis “Dzimteinei” Intā.
Piemineklis “Dzimteinei” Intā.
Foto no Brāļu kapu komitejas arhīva

Intā atdzimst piemineklis «Dzimtenei» 0

Intas pilsētā, Krievijas Komi republikā nule kā restaurēts leģendārais piemineklis visiem gulaga nometnēs ieslodzītajiem latviešiem ”Dzimtenei”. Monuments, pateicoties represēto latviešu uzņēmībai, tika uzstādīts 1956. gada 29. jūlijā, taču pēdējos gados tā tehniskais stāvoklis strauji pasliktinājās.


Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

”Piemineklis ir unikāls tieši ar to, ka ir Padomju Savienībā pirmā piemiņas zīme represētajiem,” norādīja Brāļu kapu komitejas vadītājs Eižens Upmanis, kurš gādājis par restaurācijas darbu organizēšanu. Atjaunošana šovasar veikta burtiski pēdējā brīdī, jo pieminekļa konstrukcijas īpatnību dēļ tajā parādījās plaisas un priekšējā daļa ar tautumeitas cilni draudēja atšķelties no akmens bloku pamatkonstrukcijas. Pieminekļa autors bija represētais Edvarts Sidrabs, un tā uzcelšana toreiz prasījusi daudz pūļu, lai arī jau bija sācies ”Hruščova atkusnis”. Būve sākotnēji oficiāli tika noformēta kā kapa plāksne virs vairāku izsūtīto kapa vietām. Ap 2,5 m augstais piemineklis attēlo sievieti latviešu tautastērpā – Māti Dzimteni. Ozola zars, ko tā tur labajā rokā, simbolizē izturību. Dzijas kamols kreisajā rokā ir mūžīgas piemiņas un līdzjūtības zīme. Trīs auseklīša zīmes nozīmē atmošanos no tumsības un gaišo nākotni.

Restaurācijas darbu veikšana uzticēta tēlniekam Genādijam Stepanovam. ”Viņš ir labākais speciālists mākslīgā akmens jomā, kas mums ir – cilvēks, kas nerunā, bet strādā,” atzinīgi sacīja Upmanis. Atjaunošanas laikā iztīrītas un no jauna aizpildītas plaisas, piemineklī ievietoti nerūsējošā tērauda stiprinājumi, kas to padara izturīgāku. Pielabots un nogruntēts arī cilnis, atjaunotas betona vāzes un pielabotas apmales piemiņas vietā. Iepriekšējos gados, neuzmanīgi apsekojot pieminekli, bija radies iespaids, ka metāla burti ”Dzimtenei” nozagti un uzraksts izdarīts tikai ar krāsu, tomēr, attīrot konstrukcijas, izrādījās, ka tērauda burti vienkārši aizsmērēti nemākulīgu sakopšanas darbu laikā. Tie atkal noklāti ar viegli patinētas bronzas krāsu, kā bijis oriģinālā. Pēc Brāļu kapu komitejas vadītāja domām, tagad piemineklim remonts nebūs nepieciešams ilgāku laiku. Restaurācijas darbi izmaksāja 14,5 tūkstošus latu. Summa ņemta no līdzekļiem, kurus Aizsardzības ministrijai šim mērķim iedalījis Ministru kabinets.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Upmanis uzsvēra, ka vietējā Intas administrācija bijusi ļoti atsaucīga, iedevusi tēlniekam no Latvijas uz darbu laiku gan dzīvokli, gan palīgstrādnieku. Piemineklis Intā ir ļoti pazīstams un tiek augstu vērtēts, tamdēļ tā atjaunošana tikai ceļ Latvijas prestižu.

 

”Dzimtenei” ir viens no objektiem, ar kuru aizsāktas Latvijas aktivitātes latviešu represēto piemiņas vietu apzināšanā un saglabāšanā Krievijas Federācijā saskaņā ar 2008. gadā noslēgto Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas starpvalstu vienošanos par kapu statusu. Šī vienošanās paredz abu pušu kara un represiju upuru piemiņas saglabāšanu un piemiņas vietu iekārtošanu abās valstīs.

Tālākais uzdevums ir uzstādīt divas piemiņas zīmes Krievijas Kirovas apgabalā – Ļesnaja apkaimē, kur gājuši bojā aptuveni 2,5 tūkstoši represēto no Latvijas, un Rudņičnajā, kur apbedīti latviešu karagūstekņi. Tāpat Brāļu kapu komitejai jāturpina arhīva darbs represēto miršanas vietu datu bāzes izveidei. Kā norādīja Upmanis, piemiņas zīmju jautājums jau saskaņots ar Krievijas pusi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.