×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
6. februāris, 2014
Drukāt

Inteliģentais cinisms Valmieras teātrī


Foto - Gatis Priednieks-MelnačsFoto - Gatis Priednieks-Melnačs

Valmieras drāmas teātra Mazajā zālē 7. februārī pirmizrāde Rolanda Topora darbam “Ziema zem galda”, ko iestudējis režisors Ģirts Ēcis un nosaucis par pasaku pieaugušajiem bez starpbrīža.

Mūsdienu franču autora R. Topora darbs “Ziema zem galda” ir pirmais šā autora iestudētais darbs Latvijas teātrī. Režisors neslēpj, ka viņam patīk strādāt Valmieras teātrī. “Brīnišķīga komanda un atmosfēra. Reinis Suhanovs radījis brīnišķīgu scenogrāfiju, un Jēkaba Nīmaņa mūzika ir lieliska. Tāda liriska.” Ģirts atzīst, ka vienmēr cenšas izvēlēties darbus, kas ir cilvēciski un kuros ir aktuāla tēma. Šajā darbā apskatīta mūsdienās aktuāla tēma – emigrācija. “Vairāk tā ir kultūras cilvēku emigrācija. Kuri brauc nevis lasīt zemenes, bet kuri vēlas kaut ko apgūt, iemācīties dzīvojot citā kultūrā,” atklāj režisors un piebilst, ka “mūsdienās arvien vairāk cilvēku brauc mācīties uz ārzemēm. Te parādām arī to sadzīvisko pusi, kādos apstākļos reizēm jādzīvo.”

Režisors neslēpj, ka viņš šo darbu ir apzināti nosaucis par pasaku pieaugušajiem un veidojis kā asprātīgu ludziņu, kā parodiju par izveidojušos situāciju. “Lugā divas sievietes sacenšas. Nav jau nekāds noslēpums, kādi ir mūsdienu vīrieši Rietumu sabiedrībā. Androīdi. Homoseksualitāte ir tik izplatīta, ka uz heteroseksuāliem vīriešiem ir liela konkurence. Vienmēr ir bijis tā, ka dzīvē ir kāds vecums, kad sieviešu ir vairāk nekā vīriešu. Vai nu tas ir bijis karš, kas vīriešus likvidē, vai kāds cits iemels,” nosaka Ģirts. Kur ir sieviete un vīrietis, tur ir mīlestība. “Tā mīlestība ir tāda, ka cilvēks nevar izšķirties un pieņemt lēmumu. Ir arī bailes – nekas vai kaut kas notiks,” tā režisors.

Lugā redzēsim, ka patiesībā cilvēkam nemaz daudz nevajag. Galvenais, lai ir siltums un mazliet ēdiens. Visa lugas darbība norit kādā nabadzīgā istabiņā, kur dzīvo visskaistāko kāju īpašniece tulkotāja Floransa, un viņai ir apakšīrnieks – kurpnieks Dragomirs, kurš ir tik nemantīgs, ka spiests mitināties… viņas pagaldē. “Cinisks humors. Tā nav drāma, bet gan dramatiska situācija, kā cilvēks cīnās par savu dzīvi. Nenolaižas, nečīkst. Tāds inteliģentais cinisms,” nosaka Ģirts.

Šī ir pasaka, tāpēc visiem jautājumiem atradīsies atbildes un problēmām – risinājumi.

UZZIŅA


Lomās: Māra Mennika, Māris Bezmers, Kārlis Neimanis, Imants Strads, Inga Siliņa.

Režisore: Ģirts Ēcis.

Scenogrāfs un kostīmu mākslinieks: Reinis Suhanovs.

Komponists: Jēkabs Nīmanis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+