×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. maijs, 2015
Drukāt

Internetā komplektēto brīvdienu ceļojumu pircējus aizsargās no organizatoru maksātnespējas

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ceļotāji, kas paši internetā komplektē savas brīvdienas, saņems tādu pašu aizsardzību kā tie, kas iegādājas ceļojumus no tradicionālajiem ceļojumu aģentiem, šādu vienošanos panācis Eiropas Parlaments (EP) un Eiropas Savienības (ES) Padome.

Panāktā vienošanās arī nostiprina ceļotāju tiesības, ļaujot tiem atcelt noslēgto līgumu, ja ceļojuma cena pieaug par vairāk nekā 8%, saņemt palīdzību, ja rodas sarežģījumi, un būt nodrošinātiem ar transportu uz mājām, ja tūrisma aģentūra bankrotē, aģentūrai LETA skaidroja EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.

“Pēc garām un sarežģītām sarunām mums izdevās nostiprināt to ceļotāju tiesības, kas izmanto arvien populārāko internetu. Tajā pašā laikā esam ņēmuši vērā arī mazo un vidējo uzņēmumu intereses,” sacīja EP Iekšējā tirgus komitejas ziņotāja.

Likumprojekts par kompleksiem ceļojumiem atjaunina pašreizējos ES noteikumus par kompleksām brīvdienām, kas datējami ar 1990.gadu. Kopš
tā laika lēto lidojumu piedāvājums un interneta tirdzniecība būtiski mainījusi veidu, kā ceļotāji plāno un pērk ceļojumu piedāvājumus.

Lai aizsargātu atpūtniekus problēmsituācijās, vienošanās arī paplašina “komplekso ceļojumu” definīciju, tajā iekļaujot lielāko daļu ceļojumu organizēšanas veidu, kas sastāv no dažādiem elementiem, piemēram, lidojumiem, izmitināšanas viesnīcā un automašīnu nomas.

Likumprojekta definīcijā “kompleksie ceļojumi” EP deputāti iekļāva arī konkrētus ceļojumu veidus, kas iegādāti internetā. Tas dotu tiešsaistes pircējiem tādu pašu drošības sajūtu un aizsardzību pret organizatora maksātnespēju kā pircējiem, kas ceļojumus iegādājas tradicionāli – pie konkrēta pakalpojuma sniedzēja, ceļojumu aģenta.

Rībele arī norādīja, ja pēc pirmā pārdošanas līguma noslēgšanas 24 stundu laikā internetā tiek iegādāti papildu pakalpojumi ar to pašu ceļotāja vārdu, uzvārdu, maksājuma detaļām un e-pasta adresi, tas jāuzskata par daļu no kompleksā pakalpojuma.
Tāpat EP deputāti iekļāvuši noteikumos tiesības ceļotājiem anulēt noslēgto “kompleksā ceļojuma” līgumu, ja tā cena pieaug par vairāk nekā 8%. Eiropas Komisija gan bija ierosinājusi 10%.

Komplekso ceļojumu piedāvātajiem būtu jāiegādājas maksātnespējas aizsardzība, lai bankrota gadījumā nodrošinātu, ka atpūtnieku izdevumi tiek atmaksāti pilnā apmērā. Vienošanās arī paredz, ja neparedzētu un neietekmējamu apstākļu dēļ ceļotājiem nav iespējas atgriezties mājās paredzētajā laikā, pakalpojuma sniedzējam jāsedz izdevumi par palikšanu ceļojuma vietā trīs naktis.

Deputāti gan gribēja palielināt šo skaitli līdz piecām naktīm, taču dalībvalstis bija pret. Tā vietā izdevās iekļaut papildu punktu, norādot, ka noteikums par trīs naktīm ir spēkā, ja vien jauns, nākotnē apstiprināts ES likums neparedzēs lielāku aizsardzību.

Kā nosaka jaunā vienošanās, pirms atpūtnieki slēdz kādas līgumsaistības, organizatoriem un mazumtirgotājiem būtu jānodrošina skaidra informācija, ka viņi pērk komplekso piedāvājumu, un jāinformē pircējs par viņu tiesībām. Sniegtajā informācijā vienmēr jābūt norādītam vismaz vienas atbildīgās puses nosaukumam un ārkārtas numuram.

EP deputāti arī pievienoja pienākumu sniegt ceļotājiem aptuvenu izbraukšanas un atgriešanās laiku un norādes par jebkādām iespējamām papildu izmaksām. Atpūtniekiem arī būtu tiesības atcelt komplekso ceļojumu pirms tā sākuma datuma vai nodot to citai personai.
Provizoriski saskaņoto tekstu vēl oficiāli jāapstiprina EP Iekšējā tirgus komitejā un ES Padomes Pastāvīgo pārstāvju komitejā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+