×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
27. marts, 2014
Drukāt

Internetā musina krievvalodīgos (26)

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Pēdējā laikā īpaši aktivizējušās dažādas Krievijas “tautiešu” organizācijas, kas uzdodas par krievvalodīgo interešu aizstāvjiem. Nupat izcēlies kāds Iļja Kozirevs, kurš virknē krievu valodā rakstošajos interneta portālos (www.pravfond.ru, rus.delfi.lv un IMHOclub.lv) publicējis savu sacerējumu “Есть ли будущее у русских школ Латвии?” (“Vai Latvijas krievu skolām ir nākotne” – krievu val.).

Par savu galveno mērķi autors nosauc – panākt to, lai visi mācību priekšmeti Latvijas krievu skolās noritētu krievu valodā. Vairākos izteikumos viņš ir īpaši kategorisks un musinošs, ko vairs nevar saukt pat par “vārda brīvību”. Tā, piemēram, viņam netīkamo Latvijas ievēlēto varu (un starp rindiņām – latviešus kopumā) atklātā tekstā nosauc par “ienaidniekiem”, ar kuriem “nav jāveic pārrunas, bet jānoved līdz pilnīgai iznīcināšanai”. Tādēļ viņš mudina krievvalodīgo bērnu vecākus “cīnīties par savu bērnu nākotnes laimi”, piedaloties piketos un pieprasot, lai tiktu atlaisti tie mazākumtautību skolu direktori, kuri sadarbosies ar Izglītības ministriju. Kozirevs norāda, ka pagaidām par saviem mērķiem cīnīšoties ar mītiņiem, demonstrācijām un piketiem, bet pieļauj iespēju sarīkot arī krievu dumpi, kas būtu nelaikā gan Latvijai, gan Eiropas Savienībai. Sacerējumā viņš nicinošā tonī apraksta vairākus politiķus – gan latviešu, gan krievu tautības. Bijusī Saeimas deputāte un Valsts valodas centra vadītāja Dzintra Hirša esot “zvērināta rusofobe”, sava daļa nievu tiek arī saskaņietim Igoram Pimenovam. Bet visdaiļrunīgākie epiteti pietaupīti Andrejam Judinam un Aleksejam Loskutovam, kuri, pēc Kozireva domām, ir “puskrievu intelbeņķi, izgreznoti ar valsts karoga krāsas lentītēm visnegaidītākajās vietās”.

Raksta autors Iļja Kozirevs ir viens no Lindermana partijas “Par dzimto valodu” aktīvistiem un no tās rindām kandidēja pēdējās pašvaldību vēlēšanās. Partijas kongresā viņš tika pieteikts kā uzņēmējs, kaut īpašu sasniegumu biznesā šim kungam nav bijis. Viņš gan bijis valdes priekšsēdētājs virknē uzņēmumu, bet lielākoties tiem nav nekāda apgrozījuma un tie strādājuši ar zaudējumiem. Apšaubāmu uzņēmējdarbības metožu dēļ pērn Kozirevs nokļuvis arī policijas redzeslokā.

Interneta portālos liela daļa komentētāju gatavi “parakstīties zem katra vārda”, bet netrūkst arī tādu, kuri Kozireva emocionālo uzsaukumu vērtē ar skepsi. Kāds brīnās, ka karoga krāsas lentīšu nēsāšana tiek pielīdzināta nodevībai. Citi raizējas, ka Kozireva radikālās idejas pārējās sabiedrības acīs nomelnos visus Latvijas krievus. “Izlasīju līdz vārdam “ienaidnieks” un sapratu, ka mans ienaidnieks ir Kozirevs. Tad jau labāk asimilācija nekā šāds krievvalodīgo aizstāvis,” portālā “rus.delfi.lv” zem Kozireva sacerējuma raksta kāds komentētājs.

Viedokļi


Andrejs Elksniņš (“SC”), Saeimas deputāts un jurists: “Kā politiķis es varu teikt, ka šādas izpausmes un aicinājumi ir strikti nosodāmi. Sabiedrības šķelšanu neatbalstu nekādā veidā un esmu pārliecināts, ka tikai saliedēta sabiedrība var būt labklājīgas valsts pamatā. Domāju, ka šādu personāžu izpausmes nevajadzētu popularizēt, tajā skaitā plašsaziņas līdzekļiem vajadzētu tos ignorēt. Sabiedrībā vienmēr būs atsevišķi radikāli noskaņoti vai vienkārši ne pārāk gudri un tālredzīgi cilvēki. Kā jurists es šeit redzu iespēju izvērtēt to atbilstību Krimināllikuma attiecīgiem pantiem, kas paredz atbildību par nacionālā, etniskā un rasu naida izraisīšanu vai uz valsts varas gāšanu vērstu darbību.”

Andrejs Judins (“Vienotība”), Saeimas deputāts un jurists: “Šis raksts neapšaubāmi pauž naidīgu viedokli un kurina naidu. Ceru, ka drošības dienesti pievērsīs tam uzmanību, bet kā jurists redzu, ka likuma pārkāpumu pierādīt būtu ļoti grūti. Lieta tāda, ka likuma izpratnē naida kurināšana ir tikai tad, ja autors vērsies pret kādu konkrētu reliģisko vai nacionālo kopienu vai arī pret rasi. Uzskatu, ka arī vārda brīvībai ir robežas un mums tās būtu jāpadara stingrākas, lai varētu sodīt arī par šādiem gadījumiem, kas neapšaubāmi kurina naidu. Taču diemžēl kolēģu vairākums Saeimā uzskata, ka vārda brīvību nekādi nedrīkst ierobežot.”

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Krievvalodīgie piketē? Negrib mācīties latviski? Nespiedīsim.
  Bet naudu, ko šobrīd tērējam viņu piespiedu izglītošanai, izmantosim, lai latviešu bērniem apmaksātu iespēju apgūt vēl vienu svešvalodu – krievu.Un tad paskatīsimies, kas mainās…

 2. Ko dara krievi citur pasaulē???? ??????????
  Ko dara latvieši ārpus Latvijas? Kopš 1948 gada uztur ar saviem līdzekļiem latviešu valodas skolas nedēļas nogalēs. Pie tam arī svētdienas skolas draudzēs, skautu, gaidu, tautas deju grupas. Krievu minoritātēi Latvijā draudzīgi iesaka šādas skolas absolvente.

 3. Redz ja mūsu DP,SABs ,NDP utt izturētos vienādi pret viedokļu paušanu kā pret okupantiem,tā piem.mani latvieti,tad sen jau būtu valstī kārtība,jo ATKLĀTI !!meli nav vārda brīvība vai viedokļu paušana,bet,ja es kritizeju politklaunus un BEZ meliem,tad gan mani fiksi savāc un met laukā pat no interneta.Izlasiet triju valsts pirmo personu uzsaukumu tautai !!! Nu pilnīgs sviests.Tāds PSRS laika CK uzsaukums nepareizi domājošiem letiņiem.KURI sākuši jaukt graudus ar pelavām.Triumvirāta kungi un dāmas,NOSAUCIET Latvijā strap politklauniem GRAUDUS,jo es redzu tikai pelavas.Es pat neminu 5-o kolonnu ,kur pārsvarā ir vienas USNES,kā to pierādīja mītiņš PAR karu Krimā un SC balsojumi Saeimā.
  Mans viedoklis,cien,LA !!

 4. Ja jau tiem krieviem tik ļoti negribas mācīties latviešu valodā, tad jāsamazina latviešu valodas stundu skaits- 2stundas nedēļā.Lai mācās paši, lai iestājās augstskolās un tur mācās latviešu valodā. Tad būs bļāviens: “Dodiet mums latviešu valodu!”

 5. Nezināt tās valsts valodu, kurā dzīvo var tikai ciemiņš, IDIOTS VAI OKUPANTS!

 6. LATVIJAA LATVIESHU VALODAA Atbildēt

  AIZLIEGTS UZ VISIEM LAIKIEM OTRAJAA VALODAA ZALIE CIVECINI JEB TERORISTU VALODAA LATVIJAA.

 7. A Vasjka slušajet, da jest…
  Nosodījums, brīdinājums, rājiens, stingrais rājiens… viņiem tie pie vienas vietas… kamēr samusinātie lasītāji atkal būs uz ielām…

 8. Vārda brīvība pastāv krievvalodīgiem, latviešu laikrakstu DDD piemēram mūsu drošības policija sistemātiski vajā, ierosina krimināllietas(tiesā gan izgāžas, bet cenšās Krievijas interešu aizstāvībai).

 9. Viss tas parāda, cik tomēr ir zems līmenis lielākajai krievu daļai pasaulē. Brīnums, ka viņi var iemācīties krieviski! Citas valodas jau viņi nav spējīgi iemācīties, jo pauri ir cieti!

 10. Tā nav vārda brīvība,tā ir klaja nekaunība,naida kurināšana un necieņa pret Latvijas valsti,tāpēc jāsauc pie atbildības tādi cilvēki.KJrievija sauc pie atbildības tādus cilvēkus…,bet mēs vienmēr laipojam?! Cik ilgi laiposim,kamēr atkal nebūsim noteicēji savā zemē?!

 11. Vaina ir libeālismā, kas kā idoloģija ir pārņēmis vairumu politiķu,- tie nav spējīgi pieņemt likumus, lai cīnītos pret nelietībām, kuras apdraud valsti un viņus pašus. Un tieši tāpēc policija ir bzspēcīga.

 12. Прежде чем осуждать чью то позицию, вы бы для начала разобрались со своей собственной! И разжиганием национальной розни и ненависти занимается именно ваша газета и особенно её комментаторы. Вот что характерно для этого портала и работы его цензоров – все оскорбительные комментарии (даже подпадающие под статью закона о разжигании национальной розни!) тщательно оберегаются и сохраняются, ведь они укладываются в русло редакционной политики. А ответные комментарии, адекватные по форме и содержанию – безжалостно удаляются! Весьма превратная культура дискуссий специально культивируется редакцией портала. Зачем вы это делаете?!

  • Atkal šis komentētājs okupants grafists, kurš vēl nesen šeit komentāros draudēja nogalināt vienu latvieti. Latviešu galināšana un naids pret latvisko ir daudziem okupantiem asinīs – viņu uz savu mērķi ir gatavi iet pāri līķiem. To pierāda gan 1940.gada okupācija, gan Baltijas valstu atkārtota okupācija no 1945.-1991., gan rasistu veiktā Čečenijas okupācija, gan rašistu veiktā Gruzijas okupācija, gan rašistu veiktā Ukrainas okupācija.

  • kaapeec atkal grafist istabu ar duljainiem zabakiem piebradaaji??? 🙂

 13. seit varpalidzet tikai lapsenes kodiens.

 14. Brīvība un visatļautība nav viens un tas pats. Tomēr mūsu drošības iestādes nedara neko ,lai to izbeigtu.Krievu valodā ir teiciens -soldat spit ,a služba idjet(kareivis guļ,bet dienesta laiks iet).

 15. nejauši tikai tāda kozireva vai cita līdzīga svešo kazjola jānosauc,tad jau laiks,liktens un taisnība savu panāks

Draugiem Facebook Twitter Google+