×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
4. jūlijs, 2017
Drukāt

“Latvijas Avīze” atmasko: Interviju izkropļo līdz nepazīšanai (39)

Zvinklis2_6

Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūta (LU LVI) vēsturnieks Arturs Žvinklis esot pateicis patiesību par 1941. un 1949. gada deportācijām Baltijā. Tās izrādās ir “vienkārši mīts”, “izgudrojums”, “nekaunīgi meli”; Latvijā tiek darīts viss, lai ar vēstures kropļojumu palīdzību “paaugstinātu rusofobijas līmeni”; Latvijas skolās vēsturi drīkst mācīt tikai “pašreizējās antikrieviskās ideoloģijas” ietvaros; situācija ar vēstures mācību grāmatām un vēstures mācīšanu Latvijā, tāpat kā ar vēstures interpretācijām, ir “šausmīga”. Visi uzskaitītie “atmaskojumi” visdažādākajās “mērcēs” un komplektācijā bija sastopami Krievijas interneta ziņu vietnēs tūlīt pēc 14. jūnija, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas. Žvinkļa it kā sacītais nācis no viena avota – no apmēram pusstundu garās vēsturnieka intervijas “Radio Baltkom” 14. jūnija rīta programmā “Utro na Baltkome” un sarunas atreferējuma portālā “Mixnews.lv”. Ja portāls vienkārši atlasījis no Žvinkļa emocionālajiem, ne pārāk tekošā krievu valodā sacītajiem tekstiem tikai to, kas tam šķitis piemērots – burtiski ap desmit teikumus no visa stāstījuma, tad savā tālākajā izplatībā šis materiāls kļūst par lielisku melu ziņas piemēru.

IZCELSME UN IZPLATĪBA

Ar intervijas audioierakstu katrs, kuram pieejams internets, joprojām var iepazīties “Mixnews.lv” vietnē. Tajā pašā laikā teksta versijā ne “Mixnews.lv”, ne vēlāk to pārķērušie un izpušķojušie Krievijas mediji ne ar vārdu nav pieminējuši to, ko Žvinklis stāstījis par noziedzīgajām 1941. gada 14. jūnija deportācijām. (“Radio Baltkom” raidījuma vadītāji ar saviem jautājumiem turklāt sajauc vienā “putrā” 1941. un 1949. gada deportācijas, kam tomēr bija citas nianses.) Dažādos veidos tiek izmantota un murgainiem secinājumiem apvīta raidījuma vadītāju izprovocētā Žvinkļa izteikšanās par valsts atbalsta trūkumu vēstures zinātnei, tajā skaitā vēstures mācīšanai skolās un latviešu leģiona lomas strīdīgo interpretāciju. Atsevišķas Žvinkļa frāzes tiek uzdotas par Latvijas “rusofobiskās” un “fašistiskās” dabas atmaskojumiem. (“Beidzot viņi sapratuši!” – līksmo šo ziņu interneta komentētāji.) Portāls “Newinform.ru” rakstu, piemēram, ilustrē ar neonacistiska paskata jaunekli, kam fonā nez kādēļ Lietuvas karogi. Visus tomēr pārspējis portāls “politikus.ru”, kas savai variācijai par interviju titulā licis: “Latviešu vēsturnieks kliedējis mītu par deportācijām: tās vienkārši ir blēņas!” Teksts veidots tā, ka nesagatavots lasītājs nevar noteikt, ko sacījis Žvinklis, bet kas ir raksta autora izdomājumi. Un tad iznāk, ka LU LVI vēsturniekam pieder, sacīsim, šāda tēze: “Latvijas, Igaunijas un Lietuvas iedzīvotājiem uztieptie stāsteļi par padomju okupāciju un komunistiskā genocīda upuriem nav nekas cits kā izdomājumi un nekaunīgi meli. Latviešiem ir jāmācās vēsture, taču valsts vara nav ieinteresēta iedzīvotāju izglītošanā. Citādi būtu grūtāk turpināt apvainot Krieviju izdomātos noziegumos, akcentējot uzmanību uz Latvijai sāpīgiem jautājumiem un iegūstot iedzīvotāju atbalstu.”

ATMASKOJUMS

Žvinklis intervijā ne mirkli nešaubās, ka padomju režīms bijis noziedzīgs, tāpat kā tā īstenotās deportācijas. “Tā pat nav intervijas interpretācija, es pat nezinu, kas tas ir… Kad to izlasīju, biju šokā. Par leģionu man tiešām ir savs viedoklis, un kādam mani izteikumi var likties provokatīvi, taču ne jau tas ir primārais. Primārais ir, ka es it kā attaisnojot deportācijas! Ja es kaut ko tādu būtu teicis, tā būtu klasiska krimināllieta!” sarūgtināts un joprojām mazliet apstulbis, teic pats Žvinklis. Krievijas mediji vairākos gadījumos izmantojuši klasisku paņēmienu – paņemt daļu teikuma no tā, ko vēsturnieks patiesi paudis, atmest sacītā sākumu vai turpinājumu un pasniegt vēlamajā interpretācijā. Žvinklis it kā esot paziņojis, ka Latvija politiskā līmenī vienmēr no krieviem taisot noziedzniekus, bet latvieši allaž tiekot attēloti tikai kā cietēji. Īstenībā intervijā ir runa par to, ka nav pareizi vainot represijās kādu tautību. Domu par “krieviem” pilnībā izraujot no konteksta, tiek izlaists, ka šis temats aizsācies pēc kāda klausītāja jautājuma, kādēļ gan netiekot runāts par sarkano latviešu strēlnieku “noziegumiem” – viņi Petrogradā esot nošāvuši divus miljonus cilvēku. Vēsturnieks nekomentē šīs muļķības, taču aizrāda, ka visi latvieši nav vainīgi pie sarkano latviešu strēlnieku darbības Krievijā, tāpat kā visi ebreji nav vainīgi pie tā, ko Latvijā 1941. gadā darīja LPSR valsts drošības tautas komisārs Simons Šustins. Tālāk viņa teiktais skan: “Vienmēr esmu teicis, ka nav korekti sacīt “krievu okupācija”. Nebija tādas “krievu okupācijas”. Ja esam vēsturiski un juridiski precīzi, tad bija padomju okupācija un pēc tam aneksija.” – “Es vienkārši gribēju uzsvērt, ka nelietībai nav tautības,” tagad skaidro Žvinklis. Kas attiecas uz “vēstures izkropļojumiem”, tad 14. jūnija raidījumā vēsturnieks kritizējis tādas filmas kā “Baiga vasara”, “Rīgas sargi” vai Māras Zālītes Vilim Lācim veltīto lugu “Lācis”, kur notikumu atainojums neatbilst vēsturiskajai īstenībai un negatīvo tēli tiek parādīti kā “apaļi idioti”.

“Ne pirmo reizi runāju “Radio Baltkom”, taču iepriekšējās reizēs tādi “brīnumi” pēc tam nav bijuši. Iespējams, te strādā zināmas aprindas, jo es taču darbojos arī Latvijas PSR VDK zinātniskās izpētes komisijā. Manuprāt, jārunā par plašākas kampaņas sastāvdaļu. No tamlīdzīgām intervijām gan neatteikšos arī turpmāk, tajā skaitā šai pašai radio stacijai. Bet tā man ir laba mācība, un turpmāk palūgšu no viņiem rakstveidā manis sacītā precīzu tekstu,” teic Arturs Žvinklis.

Zvinklis1_6

Paldies! Jūsu jautājums/ziņojums ir saņemts.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Mordehajs Vestermans Atbildēt

  Zvinklis ir politiskās maucības spilgts paraugs !

 2. Protams, ka šitie triki ir nepārtraukti pamanīti ari pie pretējās puses.
  Tā ka krievijas medijus neredzu, toties redzu mūsējos šad tad, tad šī informācija pasaka man tik daudz, ka krievi ari reizēm dara tāpat kā sorosa mediji.
  Netiek mums vieniem tik zema līmeņa propaganda prezentēta.

 3. Deportācijas bija. Starp citu, pagājušajā gadsimtā latvieši izcēlās kā sarkanie latviešu strēlnieki, kas apsargāja Ļeņinu un piedalījās Krievijas Īmpērijas gāšanā radot jaunu impēriju – Padomju Impēriju, arī kā latviešu leģionāri, kas mēģināja savu Latviju nosargāt no pašu latviešu radītās Padomju Impērijas, bet cieta zaudējumu nepadodoties, jo aptrūkās patronas … Diemžēl, turpmākajā nākotnē latvieši vairs nebūs uz ko tādu spējīgi … mūslaiku ”brīvā” Latvija par to parūpējusies … precīzāk izsakoties, nokļuva viltus varas grožos, kur varai interesē tikai nauda un manta … mēs esam novesti līdz iznīcībai.

  • “… latviešu leģionāri, kas mēģināja savu Latviju nosargāt no pašu latviešu radītās Padomju Impērijas…” – nu šizofrēniskākus vēlmju domāšanas murgus grūti iedomāties! Bitītematos – “LATVIEŠI RADĪJA PADOMJU IMPĒRIJU” un tad, kad bija jau skaidrs, ka Vācija ir zaudējusi II pasaules karu, izveidoja leģionu [pārkāpjot starptautisko kara likumu, bet – hei – vai latviešus kādreiz likums ir no kaut kā atturējis!], lai kļūtu vāciešiem un krieviem par lielgabalgaļu, un tādā veidā cīnītos PRET ŠO PAŠU RADĪTO PADOMJU IMPĒRIJU…

 4. Viss ir pareizi, kā attēlā redzamajā tekstā… ja vēsturi aizmirst, tad tā var atkārtoties. Nav lieki to atgādināt. Par ko cepamies?

 5. Tomēr telš tas zviklis, iet uz to rādiķi un tizli babelēt krieveliski!

 6. “Notiek latviešu nācijas un Latvijas valsts degradācija.” Andrejs Lucāns: Latvju zeme vaļā stāv…
  Kas lasa Latvijas Avīzi, tas par kādu tur sputņiku izkropļojumiem nebrīnās.Lūk, kā aprakstīts notikušais Latvijā 1990-2017.gg. (27.04.2017.)
  “Sekas: atjaunojusies 1905. gada zemes īpašumtiesiskā struktūra ar to pavadošo politisko, kapitāla un sociālo nevienlīdzību – pieaugošais revolucionārais spiediens tiek novadīts caur latvju zemes atvērtajām durvīm. No 1995. līdz 2014. gadam iedzīvotāju dabīgais samazinājums 262 577 cilvēki. Emigrējuši 236 000 darba spējīgo, lielākoties no laukiem. Par 137 814 samazinājies skolēnu skaits, slēgtas 313 skolas, galvenokārt laukos. No saimniekiem esam pārtapuši par algādžiem ne savā, bet svešās zemēs. Latvijas lauksaimniecība 2015. gadā ražo 70% no 1938. gadā ražotās lauksaimniecības produkcijas. No 27 ES dalībvalstīm Latvija ierindojas pēdējā četriniekā. Notiek latviešu nācijas un Latvijas valsts degradācija. Desmiti tūkstoši pamestu lauku sētu un krāsmatu gaida savus pasaulē kalpu gaitās aizklīdušos mantiniekus, bet visu līmeņu deputāti un valstsvīri neliekas to manām.”

 7. Pārlasīsim Sputnik iezīmēto rakstā – salīdzināsim Artura Zvinkļa atziņu par vēstures nozares stāvokli Latvijā ar viņa kolēģu publiski paustajiem uzskatiem:”2011.gadā notikušā Latvijas vēsturnieku I kongresa noslēguma dokumentā tika atzīmēts, ka nozarei ir nepietiekams finansējums, līdz ar to ir kavēta pētījumu veikšana un apdraudēta nozares speciālistu paaudžu maiņa.” Latvijas vēstures zinātnes apburtais aplis (LVportāls, 16.06.2014.)

 8. Pārlasīsim Sputnik iezīmēto rakstā – salīdzināsim Artura Zvinkļa atziņu par vēstures nozares stāvokli Latvijā ar viņa kolēģu publiski paustajiem uzskatiem:”….vēstures pētnieks Kaspars Zellis uzskata, ka vēsture kā atsevišķs zinātnes novirziens Latvijā ir novesta līdz iznīcības līmenim. ”
  Vēsturnieks Zellis: Vēsture – starp katastrofu un ideoloģiju (NRA, 31.03.2015.)

 9. Nomierinies! No čekistiem mūs pasargās Baltijas kazaku pulks!

 10. Jā! Tā ir tāda pat чушь,kā krievu paruna “серп и молот-смерть и голод”.kā Butovo,Komunarka,Kurapati,Katiņa un golodomors,kā Sarkanās armijas augstākā komandējošā satāva iznīcināšana 1938.gadā,kopējā vērmahta un sarkanarmijas parāde Brestļitovskā un Staļina apsveikums Hitleram,ar Norvēģijas sakāvi!

 11. Nevajag līst uz Baltkom un buldurēt krieviski ”savu viedokli”.

 12. Nevis ar zobiem pret asfaltu, bet blakus saviem saimniekiem Getliņu izgāztuvē.Nav ko ceremonijas taisīt, sovjetu ideoloģija ir neārstējama.

  • re un atkal viens krimināls koments Atbildēt

   pilnibā atbilstoš pantam par naida kurināšanu un aicinājumu uz vardarbibu. un atkal jaunais ārietis moderators izliekas neredzam, ja vien pats to nav ierakstijis, kas ari pilnigi atbilst LA saimnieku pasutitajai politikai

 13. “Muļķis arī baznīcā dabū pērienu”
  Un kāpēc vajadzēja sniegt interviju,visādiem kaktu radio?Izglītots cilvēks un nezināja ar ko ir darīšana?

 14. Vai ES un NATO Valsts Latvijas “zala” valdiba,Valsts drosibas institucijas,Izglitibas ministrija ,prese un iedzivotaji neko nav dzirdejusi par vestures macibu gramatu piegadi krievu skolam,lai ari kur tas nebutu ?
  Pirms kadiem 2-3 gadiem Francijas TV demonstreja dokumentalu filmu,ar pilnigi visiem pieradijumiem,par “jaunas vestures” gramatas bezmaksas piegadasanu visam visam krievu skolam,visa pasaule.Vispirms tas tika nosutitas krievijas vestniecibam-sutniecibam visa pasaule,lai tas talak izdalitu krievu skolam.Visa pasaule nozime ari Latvija.Lai atstatu labaku iespaidu “jaunas ” vestures gramatas izdevejs bija kremla cekistu filiale Krievijas pareizticigo baznica.Gramatas satura ir viltoti visi vesturiskie fakti,tiek slavinati cekistu noziegumi un seviski sizofrena kremla cekistu pundura genilitate un varondarbi.Rezumè :ES un NATO Valsti Latvija krievu skolas tiek audzinati nakosie cekistu teroristi.Vai Latvijas valdiba par to neka nezin,vai nevelas zinat ? Jebkura gadijuma ta ir Valsts nodeviba no atbildigajam institucijam un atseviskam personam.

  • Да вы совсем плох доктор! Вам лечиться надо срочно! У вас же мания, вам кругом чекисты мерещаться!

 15. ap*irsušies troļļi jau uz strīpas ???

 16. NA nacistiem savas zāles negaršo? pat neiedziļinoties vai sagrozija, vai ne, kas ko teica….. faktiski tiek tikai atkārtots NA nacistu izdomātais paņemiens. jo na jau pasutija un izdeva “vēsturnieku pētijumu”par to ka salaspilī bija tikai gaidu un skautu atputas nometne. na citigi stāsta ka ebrejus rumbulā masveid;a nešāva, ka tikai dažus, ka tas ir pārspilejums, beigās vel paziņos ka tie paši tur nošāvās….. tāpat tagad otra puse
  es pat nebudams vesturnieks varu pievest strīpu argumentu kas netieši apliecinātu ka deportāciju skaitļi ir pārspileti. tādad tiek runats par 50 000 deportetajiem, rupji rēķinot tie ir vismaz 50 ešaloni ar cilvēkiem, pat ja sadalam uz deportaciju skaitu, apjoms sanāk milzigs. bet nevienā atmiņu stāstijumā, par notikušo nav pieminets ka tur ešaloni stacijā strīpā gaidija izvedamos. vienmer runa ir tik par lopu vagoniem….. bet ešelons viens, nav tur rindā stāvejuši. pat musdienu loģistikas speciālists jums pateiks ka tas reāli nav iespējams saplanot transporta plūsmu tādam apjomam tādos termiņos kā tiek piesaukti.
  lūk jums vienkārš fakts kas apliecina ka ari deportācijas izmēri ir stipri pārspileti. ja vel vesturnieks kāds tieš’m sāks nopietni rakņāties, tad atradis ari dokumentālas liecibas par reālajiem skaitļiem

  • Dezinformatoram 04.07.2017. Plkst. 08:28.
   Jusu kartas Nr.celojuma viena virziena,lopu vagona,austrumu virziena,bez tiesibam atgriesties,ir 18721.Izbrauksanas datums Jums tiks pazinots.Atlautas bagazas svars 5 kg.Neierasanas gadijuma sods,atbilstosi izdaritajam noziegumam.
   Ar draudzigiem sveicieniem ! Gute Reise !

 17. ir neliela problēma Atbildēt

  pašas LA atmsakojumi, maigi izsakoties ir rupji propogandas melu ražojumi nevis “atmaskojumi”. LA šobrid cenšas kļūt par galveno mediju naida kurināšanā. DP butu laiks sākt par to ierosināt kriminālprocesu

  • Ir liela problēma Atbildēt

   Muļķim arī citus nav grūti saukt par muļķiem, taču, kad savi vārdi jāpamato ar argumentiem, čiks vien sanāk.

  • Liksim nu DP mierā. LA dara svētīgu darbu.Ne tikai publicējot krievu melus bet arī uzkrājot latviešu kolaborantu rakstītos komentārus,lai kad pienāks laiks,būtu ko nolikt ar zobiem pret asfaltu.

   • А между тем, земноводное, комментатор то прав. Корявые «отмаскоюми» получаются то вас, и пахнут коричневой пропагандой не слабо.

   • :) ari par netā izteiktiem draudiem Atbildēt

    paredzets kriminālpants. un atbildiba tiek prasita gan no draudetāja, gan no portāla, kas pieļāvis šo pārkāpumu, jo visā visumā LA visai centigi cenzē, bet ja moderatoram kā jaunajam ārietim patīk komentārs tad viš to “nepamana”

    • У цензоров портала имеется своё собственное понятие о конституции Латвии. Они сами выбирают, какие статьи действуют, а какие – нет.

   • anakonda, lūdzu novadi partijas īso kursu. Atbildēt

    Draudi ar represijām, ja?? Kā man ir jāraksta, lai es izbēgtu no tām?
    Varbūt nosauc uzskatu komplektu obligāto esi tik partijai noderīga.
    Es domāju, ka mazāk cilvēku ouoru Tavam aizstāvētajam režīmam vairotu prestižu.

    • anakonda, lūdzu novadi partijas īso kursu. Atbildēt

     Tāpēc saproti logiku – tu pasaki kā drīkst un kā nedrīkst domāt, lai neizsekotu un neliktu ar zobiem pie sienas.
     Cilvēki paklausa un tā arī domā un runā bailēs no šīs vardarbības.
     Un arī varai labi – mazākas represijas, asinsizliešana nepieciešama. Visi klausa tāpat – izskatās itkā tā arī domātu un runā pareizi. Nav jāpielieto vardarbīgas metodes, graujot savu prestižu.

  • Ko tu gribi. sis ir propagandas projekts un kā tāds ari jāuztver.
   Vismaz būs ko fiksēt ka šitāds ir bijis un pēc tam atcerēties ;D
   Lai tik paampelējas.
   E.S. laikos tāpat kā psrs laikos katram medijam jādod lielāka vai mazāka nodeva partijai, lai viņš vispār drīkstētu iznākt. acīmredzot. Varai tas, protams, par labu nenāk.

Draugiem Facebook Twitter Google+