Kultūra
Mūzika

Intriģējoši pārsteidzošā jaunā mūzika “Arēnā” 16


Santa Ratniece
Santa Ratniece
Foto – Evija Trifanova/LETA

Šodien, Lielajā ģildē uz skatuves kāpjot vienam no vadošajiem mūsdienu mūzikas ansambļiem ziemeļval­stīs – ansamblim “BIT 20” no Norvēģijas diriģenta Rolfa Guptas vadībā –, tiks ieskandināts Jaunās mūzikas festivāls “Arēna”, kas turpināsies līdz sestdienai, 12. novembrim. Šis mūzikas forums ar moto “Saklausi nākotni” ik gadu nāk pie klausītājiem, rādot mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā un šoreiz piedāvājot sevišķi krāšņu programmu.

Ieskaņas koncertā “Kaleidoskops Rīgā” izskanēs arī latviešu komponistu Santas Bušas, Gundegas Šmites un Andra Dzenīša skaņdarbu pasaules pirmatskaņojumi. Gluži kā veltījumu Latvijai tās svētku priekšvakarā trešdien, 9. novembrī, plkst. 18.30 Rīgas Reformātu baznīcā britu māksliniece, pianiste un dzejniece Heloīze Palmere atskaņos programmu, ko iedvesmojis Brīvības piemineklis, turklāt kā viens no skaņdarbiem koncertā iekļauts arī latviešu komponistes Santas Ratnieces skaņdarba pasaules pirmatskaņojums. Organizatori sola, ka koncerts būs multimediāls un multisensitīvs solo priekšnesums par cilvēka dzīvē visvērtīgāko – brīvību.

Jau raksturīgi, ka visi mazie un lielie festivāli ir atskārtuši muzikālās audzināšanas nozīmīgumu jau no bērna kājas – jo kur tad citur radīsies jaunā ieinteresētu klausītāju paaudze. Tāpēc simboliski, ka “Arēnas” centrālais notikums būs bērnu operas “Kirana” uzvedums, kas sestdien, 12. novembrī, desmit muzikāli un vizuāli kolorītās ainās tiks izspēlēts Rīgas Latviešu biedrības Lielajā zālē (sākums plkst. 17). Taču jau nedēļas garumā izrāde taps īpašās meistarklasēs, kurās piedalīsies 10 līdz 15 gadus veci bērni no dažādām Latvijas mūzikas un mākslas skolām, komponista un režisora Rubensa Zāras un horeogrāfa Agra Daņiļeviča vadībā apgūstot iemaņas pūšam­instrumentu un perkusijas instrumentu spēlē, iepazīstoties ar mūsdienās populāru klavieru izmantošanas veidu – preparētajām klavierēm – un to skaniskajām iespējām un apgūstot mūzikas instrumentu veidošanu no vienkāršiem sadzīvē izmantojamiem priekšmetiem.

Maltiešu komponists Rubens Zāra savas lugas pamatā izvēlējies mītus par pasaules radīšanu un četriem pasaules pirmelementiem – ūdeni, gaisu, zemi un uguni –, kurus reprezentē četri mītiski radījumi – skorpions, kentaurs, suns un čūska. Šī opera ir atzīta par vienu no 2014. gada inovatīvākajiem projektiem Eiropā un šobrīd ir ļoti pieprasīta daudzu Eiropas koncertzāļu un opernamu izglītojošajās programmās.

 

Jaunās mūzikas festivāla “Arēna” TOP 3

Beļģu kamermūzikas grupas “Musiques Nouvelles” koncerts “Cordes Intimes” (trešdien, 9. novembrī, plkst. 18.30 Rīgas Reformātu baznīcā).

Lisabonas ģitāru kvarteta koncerti (ceturtdien, 10. novembrī, plkst. 19 Kalnciema kvartālā un sestdien, 12. novembrī, plkst. 17 “Hotel Promenade” Hika zālē Liepājā).

Klubu nakts (sestdien, 12. novembrī, plkst. 19 klubā “Nemiers”).

LA.lv