Foto – Valdis Semjonovs

Invalīdiem no bērnības 2

Esmu 2. grupas invalīde kopš bērnības. Vai, nostrādājot 3 gadus un maksājot nodokļus, veic pensijas pārrēķinu? Un vai ir kādas atvieglojumu atšķirības starp invalīdiem kopš bērnības un invalīdiem, kuri par tādiem kļuvuši dzīves laikā? 
Irēna K.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Labklājības ministrijā paskaidroja, ka patiešām šādas atšķirības ir, un invalīdiem no bērnības pienākas lielāki pabalsti un garantētās minimālās pensijas.

Par invalīdu no bērnības uzskata to, kam invaliditāte piešķirta līdz 18 gadu vecumam (agrāk – līdz 16 gadu vecumam). Bērniem invalīdiem invaliditātes grupu nepiešķir. Viņu vecāki papildus valsts pabalstam (8 lati mēnesī) saņem piemaksu pie šī pabalsta par bērnu invalīdu – 75 latus mēnesī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad šāds bērns sasniedz 18 gadu vecumu, viņam piešķir invaliditātes grupu. Neatkarīgi no tās invalīdam no bērnības piešķir valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu – 75 latus mēnesī.

Toties, ja jauns cilvēks par invalīdu kļūst pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas un viņam nav 3 gadu darba stāža, viņš nevar saņemt invaliditātes pensiju. Viņam piešķir valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu – tikai 45 latus mēnesī.

 

Taču invalīdiem ir izdevīgi strādāt, kaut vai par minimālo algu vai nepilnu slodzi. Kad apdrošināšanas (jeb darba) stāžs ir 3 gadi, invalīds var iesniegt iesniegumu savā VSAA nodaļā, un viņam pabalsta vietā piešķir invaliditātes pensiju. Kamēr iesnieguma nav, automātiski VSAA pensiju nevienam nepiešķir.

 

1. un 2. grupas invalīdiem, aprēķinot invaliditātes pensiju, ņem vērā apdrošināšanas (jeb darba) stāžu un algu trijos gados pēc kārtas pēdējo piecu gadu laikā pirms invaliditātes noteikšanas (cilvēks pats var izvēlēties šos gadus, kuros ir bijusi lielāka alga). Toties 3. grupas invalīdiem pensija ir noteikta nemainīga – valsts sociālā apdrošinājuma pabalsta apmērā. 3. grupas invalīdiem no bērnības tie ir 75 lati mēnesī, bet pārējiem 3. grupas invalīdiem – 45 lati mēnesī neatkarīgi no darba stāža un samaksātām sociālajām iemaksām. Valdība uzskata, ka šiem cilvēkiem darbaspēju zudums nav tik liels, lai viņi nevarētu strādāt, nepieciešamības gadījumā pārkvalificējoties vai mainot profesiju.

Tātad mūsu lasītājai, kura ir 2. grupas invalīde no bērnības un ir nostrādājusi trīs gadus, jādodas uz savu VSAA nodaļu un jāuzraksta iesniegums, lai pabalsta vietā viņai piešķir invaliditātes pensiju. Tā būs vismaz 105 lati (tātad lielāka par līdzšinējo pabalstu) un, iespējams, pat vairāk (ja bijusi liela alga).

Reklāma
Reklāma

Arī tie 1. un 2. grupas invalīdi, kuri par tādiem kļuvuši jau pilngadīgi un saņem tikai 45 latu invaliditātes pabalstu, pēc trim nostrādātiem gadiem var rak­stīt iesniegumu VSAA, lai viņiem aprēķina invaliditātes pensiju.

Pašlaik tie 3. grupas invalīdi, kuri nostrādājuši trīs gadus, pabalsta vietā noformējot invaliditātes pensiju, naudas ziņā neko nevinnē, jo summa paliek tāda pati. Taču treknajos gados visas pensijas indeksēja, arī 3. grupas invalīdu pensijas.

Pēc invaliditātes pensijas piešķiršanas, ja turpina strādāt, invalīdi, tāpat kā vecuma pensionāri, reizi gadā var prasīt pensijas pārrēķinu. Pensiju pārrēķina, ņemot vērā papildināto apdrošināšanas stāžu.

 

Uzziņa

• Minimālā invaliditātes pensijas summa invalīdiem no bērnības:2. grupas invalīdiem – 105 lati (75 x 1,4);1. grupas invalīdiem – 120 lati (75 x 1,6).

• Minimālā invaliditātes pensijas summa invalīdiem, kuri nav invalīdi no bērnības:2. grupas invalīdiem – 63 lati (45 x 1,4);1. grupas invalīdiem – 72 lati (45 x 1,6).

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.