×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
10. oktobris, 2014
Drukāt

Invaliditātes noteikšana – bez paša cilvēka klātbūtnes (4)

Aplieciba_14

Ar nākamā gada 1. janvāri, visticamāk, stāsies spēkā kārtība, ka turpmāk invaliditātes un darbspēju zaudējumu noteikšana balstīsies uz Starptautiskajā funkcionēšanas, nespējas un veselības klasifikācijā noteiktajiem principiem.

Tie nosaka, ka jāņem vērā ne tikai veselības traucējumi, bet arī to radīto aktivitāšu un funkcionēšanas ierobežojumi.

Tas nozīmē, ka cilvēkiem no 18 gadiem līdz valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamajam vecumam izvērtēs funkcionēšanas ierobežojumu un tā pakāpi, nosakot invaliditātes grupu, kā arī darbspēju zaudējumu procentos, informē Labklājības ministrijas (LM) Komunikācijas nodaļas vadītāja Marika Kupče. Pēc valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamā vecuma sasniegšanas arī tiks izvērtēti funkcionēšanas ierobežojumi un to pakāpe, nosakot invaliditātes grupu.

Pilnveidotā invaliditātes noteikšanas sistēma neparedz mainīt invaliditātes iedalījumu grupās. Tās saglabāsies kā līdz šim, proti, I invaliditātes grupa – ļoti smaga invaliditāte (darbspēju zaudējums ir 80 – 100% apmērā), II invaliditātes grupa – smaga invaliditāte (darbspēju zaudējums ir 60 – 79% apmērā), III invaliditātes grupa – mērena invaliditāte (darbspēju zaudējums ir 25 – 59% apmērā).

Cilvēkiem, kam invaliditāte noteikta līdz 2014. gada 31. decembrim, atkārtota invaliditātes ekspertīze būs jāveic tikai pēc invaliditātes termiņa beigām. Cilvēkiem, kam invaliditāte ir noteikta uz mūžu, tā nebūs jāpārskata.

Tāpat plānots, ka pro­gnozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju ekspertīzi pamatā veiks bez cilvēka klātbūtnes. Paredzēts, ka klātienē cilvēkam būs jāierodas tikai tad, ja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) rīcībā nebūs pietiekamas informācijas vai arī tā būs pretrunīga. Pašlaik invaliditātes ekspertīzi pārsvarā veic cilvēka klātbūtnē.

Cilvēkiem, kam invaliditāte noteikta līdz 2014. gada 31. decembrim, atkārtota invaliditātes ekspertīze būs jāveic tikai pēc invaliditātes termiņa beigām. Cilvēkiem, kam invaliditāte ir noteikta uz mūžu, tā nebūs jāpārskata.

Prognozējamie invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritēriji, termiņi un kārtība vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

Fakti

 Saskaņā ar VDEĀVK datiem 2013. gadā bija 161 483 cilvēki ar invaliditāti, t. sk. 7718 bērni ar invaliditāti.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Atvainojos, ir uz mūžu. Tos divus gadus bija jābrauc sakarā ar protēzi.

  2. Ar locekļu amputācijām jādod uz mūžu. Kas tas par stulbumu, ka katru gadu jāmaksā 50 eiro taksim, lai atrādītu, ka loceklis nav ataudzis.

  3. Nezin vai atkārtoti apmeklēšu šo balagānu,kuram ar realitāti ir visai nosacīts sakars.Man tika šajā iestādē pat piedraudēts par elementāru objektivitāti pat nerunājot,jo lieta grozās ap arodslimību,kura šajā Dieva atstātajā zeme tiek pielīdzināta kriminālnoziegumam.Arī tagad invalīdi tiek šķiroti pēc vecuma,kas ir aizliegts ar likumu un par to ir paredzēta kriminālatbildība.Lai kam jau mūsu labējām partijam ir pavisam cits izpratne par likumiemu un tapēc viņu izdarības saistu ar pretīgo terminu-fašisms.

    • Vai tiešām tik traki? Ģimenes ārste teica, ka veselāka es nekļūšu, ja noformēšu profesionālo slimību. Pēc 4 gadiem tā saķēra muguru, ka ratiņkrēslā no darba slimnīcā aizveda uz neiroloģisko nodaļu. Pēc izraksta no nodaļas ģimenes ārste pateica jāmaina darbs un viss. Visa pretīmnākšana. Dzīvo kā gribi.

Draugiem Facebook Twitter Google+