Ekonomika
Nauda

Investīcijas kriptovalūtu piedāvājumos lielā mērā izgāzušās0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Jaunākais EY (agrāk Ernst & Young) pētījums par kriptovalūtu monētu sākotnējo piedāvājumu (ICOs, Initial Coin Offerings) investīciju atdevi parāda, ka 86% no 2017. gadā veiktajiem 141 sākotnējiem kriptovalūtu monētu piedāvājumiem šī gada pirmo astoņu mēnešu laikā ir zaudējuši vērtību, turklāt 30% no tiem ir zaudējuši faktiski visu vērtību.

Pētījums parāda, ka 2017. gadā 141 veikto kriptovalūtu monētu sākotnējo piedāvājumu portfeļa kopējā vērtība laikā no 2018. gada 1. janvāra līdz 2. septembrim ir zaudējusi 66% vērtības, bet 43 no šiem kriptovalūtu monētu piedāvājumiem konkrētajā laika periodā ir zaudējuši vairāk kā 90% vērtības.

Turklāt, EY pētījums atklāj, ka tikai 29% no 2017. gadā veikto kriptovalūtu sākotnējo piedāvājumu projektiem tirgū ir ieviesuši reālu kriptovalūtas produktu vai vismaz tā prototipu, kas ir tikai par 13% vairāk nekā to skaits 2017. gadā.

Proti, 71% no visiem investoriem izsludinātajiem kriptovalūtu projektiem, par kuriem piesaistītas investīcijas tirgū, patiesībā nav vispār nekāda produkta piedāvājuma.

“Jauni, tehnoloģiski revolucionāri projekti un uzņēmumi nereti zaudē vērtību jau drīz pēc to nokļūšanas tirgū, un paiet ilgāks laiks, līdz tirgus izkristalizē patiesi veiksmīgos un dzīvotspējīgos projektus. Tomēr kriptovalūtu monētu gadījumā papildu bažas rada tas, ka lielākā daļa pērn veikto sākotnējo monētu piedāvājumu ideju joprojām ir “uz papīra”, proti, reāla produkta tirgū nemaz nav. Šie rezultāti ir brīdinājums investoriem, ka šajā tirgū atsijāt graudus no pelavām var būt īpaši grūti,” saka Nauris Kļava, EY partneris Baltijas valstīs.

Saistītie raksti

No tiem kriptovalūtu sākotnējo piedāvājumu projektiem, kas sasnieguši vērtības pieaugumu konkrētajā pārskata periodā (2018. gada pirmie astoņi mēneši), 10 vadošie projekti ir radījuši 99% no visa vērtības pieauguma, un vairums no tiem ir blokķēdes infrastruktūrā.

EY analīze liecina, ka 2017. gadā kriptovalūtu monētu sākotnējie piedāvājumi piesaistīja 4,13 miljardus ASV dolāru investīciju. Neskatoties uz vājajiem atdeves rezultātiem, šī gada pirmajā pusē pagājušā gada investīciju apjoms jau ir pārsniegts vairākkārt, papildus piesaistot 15,57 miljardus ASV dolāru.

LA.lv