Latvijā
Politika

Īpaši atbalstāmās teritorijas no likuma ārā 16

Foto – LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) gatavo grozījumus Reģionālās attīstības likumā, kuri paredz vispār atteikties no tāda jēdziena kā Īpaši atbalstāmās teritorijas.

VARAM piedāvātais variants paredz, runājot par pašvaldību atbalstu, atteikties no līdzšinējā jēdziena “īpaši atbal­stāmās teritorijas”, tā vietā izdalot “reģionālās politikas mērķteritorijas” (pašvaldību grupas, kurām ir līdzīga situācija un problēmas) – attīstības centri (pilsētas un lielākie novadi), lauki (pārējie novadi), Rīgas metropoles areāls (Rīga un pieguļošie novadi), Baltijas jūras piekraste un austrumu pierobeža (faktiski – visa Latgale). Kā skaidroja VARAM reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits, likuma grozījumi esot tikai loģisks turpinājums citos politikas plānošanas dokumentos ierakstītajam. “Īpaši atbalstāmās teritorijas bija atsevišķa valsts programma, kas tika uzsākta deviņdesmitajos gados vēl ilgi pirms Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā,” skaidroja ierēdnis. Likuma grozījumus Saeimā plānots iesniegt nākamā gada sākumā.

Tomēr vairākus Saeimas Nacionālā attīstības plāna izstrādes un ieviešanas uzraudzības apakškomisijas deputātus VARAM priekšlikums īsti nepārliecināja. Piemēram, deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS) pauda bažas, ka likumprojekta aizkavēšanās varētu traucēt pašvaldībām ES fondu apguvē. Taču visasākie iebildumi bija Reformu partijas pārstāvim Jurim Viļumam. “VARAM piedāvātais sadalījums tomēr sevī neietver īpaši atbalstāmās teritorijas sākotnējo ideju. Piemēram, iedalījumā “lauki” iekļautas ļoti dažādas pašvaldības ar ļoti atšķirīgu situāciju un problēmām – sākot ar Pierīgas novadiem un beidzot ar Alūksni, kas jau vairāk būtu piederīga pierobežai. Viss būs samests, es atvainojos, vienā maisā,” uzskata deputāts.

Latvijas pašvaldību savienības (LPS) padomnieks reģionālās attīstības jautājumos Jānis Piešiņš neņēmās vērtēt iecerēto pašvaldību sadalījumu, jo pagaidām vēl nav skaidrs, kā tas ietekmēs atbalsta līdzekļu sadalījumu. “Bet, ja mūsu pašvaldībām būs gudra pārvaldība, tad ikvienu rāmi pratīsim izmantot savā labā,” filozofiski sprieda J. Piešiņš.

LA.lv