Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

“Īpaši bīstams ir alnis.” Par sadursmēm ar meža zvēriem jau izmaksāts teju miljons eiro1


Kad alnis izbrien uz ceļa, tad nekas cits neatliek, kā strauji bremzēt.
Kad alnis izbrien uz ceļa, tad nekas cits neatliek, kā strauji bremzēt.
Foto: Imfoto/SHUTTERSTOCK

Vidēji 100 atlīdzības pieteikumu ik mēnesi – tāda ir apdrošināšanas sabiedrības “Balta” šī gada pirmo piecu mēnešu KASKO atlīdzību statistika par negadījumiem, kurus izraisījuši uz ceļa pēkšņi izskrējuši meža dzīvnieki.

Atlīdzībās par sadursmēm ar meža zvēriem šogad auto īpašniekiem izmaksāti 800 000 eiro.

Tas ir par 15% vairāk nekā pērn.

Saskaņā ar BALTA apkopoto statistiku kopumā atlīdzību pieteikumu skaits ir palielinājies par 10%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.

Gada griezumā visvairāk negadījumu uz ceļa ar meža zvēriem notiek aprīlī un maijā, kā arī gada tumšajos mēnešos – no oktobra līdz janvārim.

“Balta” Transporta produktu un riska parakstīšanas pārvaldes vadītājs Kristaps Liecinieks norāda, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šogad ne tikai ievērojami pieaudzis reģistrēto negadījumu skaits, bet tie ir arī krietni smagāki, automašīnām nodarot ievērojami lielākus postījumus un pamatīgus zaudējumus.

“Vidējā KASKO atlīdzība pēc auto sadursmes ar dzīvnieku ir 1515 eiro, bet kopumā šogad atlīdzībās par auto sadursmēm ar meža zvēriem izmaksātais jau tuvojas vienam miljonam eiro,” atklāj K. Liecinieks.

Visbiežāk – gandrīz divās trešdaļās gadījumu – auto saskrienas ar stirnām, retāk ar tādiem lieliem dzīvniekiem kā aļņi un brieži.

Īpaši bīstams ir alnis, kas ir liels, smags un neizlēmīgs, līdz ar to arī visai neprognozējams dzīvnieks.

Alnis var iziet uz ceļa un apjukt, nespējot izlemt, iet uz priekšu vai atpakaļ. Savukārt stirnas un mežacūkas var strauji izskriet uz ceļa; būtiski ņemt vērā, ka tām noteikti var sekot vēl citas.

Lai gan sadursmes ar dzīvniekiem notiek daudz retāk nekā transportlīdzekļu savstarpējās sadursmes, redzams, ka katru gadu ar meža zvēriem notikušo sadursmju skaits pieaug.

Šādu negadījumu sekas parasti ir ļoti nopietnas, tāpēc arī zaudējumu apmērs – krietni lielāks.

K. Liecinieks atzīmē, ka atzinīgi vērtējama ir VAS “Latvijas Valsts ceļi” iniciatīva uz Latvijas ceļiem realizēt divus pilotprojektus: uz ceļa signālstabiņiem piestiprināt meža dzīvnieku atbaidītājus, kas varētu palīdzēt novērst autotransporta sadursmes ar dzīvniekiem, un izvietot dzīvnieku klātbūtnes noteikšanas ierīces, kas aktivizēs mainīgās ceļazīmes pirms dzīvnieku pārejas zonas, brīdinot autovadītājus un liekot samazināt braukšanas ātrumu.

Lielākā KASKO atlīdzība, ko šogad izmaksājusi “Balta”, sasniegusi 19 000 eiro, pēc kāda “FIAT Ducato” sadursmes ar alni.

Taču nedrīkst novērtēt par zemu arī mazākus dzīvniekus – stirna, kas sver 20 kg, automašīnai braucot ar ātrumu 100 km/h, ielido logā ar vienas tonnas spēku.

Diemžēl šajos negadījumos nereti cieš arī cilvēki, turklāt ne vien autovadītājs, bet arī pasažieri.
Saistītie raksti

“Ņemot vērā negadījumu skaita pieaugošo tendenci, auto īpašniekiem iesakām parūpēties ne tikai par KASKO apdrošināšanu savam spēkratam, bet arī auto pasažieru nelaimes gadījumu risku, jo diemžēl tieši pasažieri nereti gūst visnopietnākos savainojumus šādās sadursmēs,” skaidro K. Liecinieks.

“Balts” atgādina:

– bīstamākais diennakts laiks ir krēslas iestāšanās un agrs rīts;
– ceļa posmos, kur izvietotās ceļazīmes norāda par iespējamu meža dzīvnieku klātbūtni un kuri ved caur mežu masīvu, ieteicams samazināt braukšanas ātrumu;
– saskaņā ar likumdošanu neatkarīgi no tā, vai notikusi sadursme ar savvaļas dzīvnieku, vai mājdzīvnieku, par notikušo jāziņo policijai un atstāt notikuma vietu nedrīkst;
– svarīgi atcerēties, ka traumēts dzīvnieks pēc sadursmes var uzbrukt, tāpēc vislabāk tam netuvoties. Policija par notikušo informēs attiecīgos dienestus, kas nepieciešamības gadījumā sniegs dzīvniekam palīdzību.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
Apstiprināts lielākais ES fondu projekts – Latvijas dzelzceļa elektrifikācija
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Latvijā palaists pirmais 5G internets LMT tīklā un iedarbināts pirmais 5G rūteris 1
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Atklāta pirmā hibrīddrukas iekārta Baltijā
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA-INTERFAX
Pasaulē
Maskavas centrā 21,5 tūkstoši cilvēku pieprasa brīvas un godīgas vēlēšanas
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Rojas dabas takā izveidoti septiņi virtuālie skatu torņi
36 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
Atkritumu tarifi “kāpj debesīs”: sitiens “pa maku” būs nenovēršams
1 stunda
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Ārlietu ministrija aicina atbrīvot uz tankkuģa aizturēto Latvijas pilsoni
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Svētdien termometra stabiņš pakāpsies līdz +29 grādiem
3 stundas