Ekonomika
Darbs un nauda

Īpašnieki gribēja stutēt “PNB banku” ar naftas biznesu1


Pēc Eiropas Centrālās bankas atzinuma, slēgta “PNB banka”
Pēc Eiropas Centrālās bankas atzinuma, slēgta “PNB banka”
FOTO: Zane Bitere/LETA

Darbību apturējušās “PNB Bankas” jaunie akcionāri vēlējušies nepietiekamo bankas kapitālu stiprināt, tajā ieguldot jaunizveidotas naftas atradņu kompānijas akcijas 146 miljonu eiro apjomā, pēc tam iegūt skaidru naudu, šīs akcijas pārdodot kapitāla tirgū, pirmdien ziņoja LNT Ziņas.

“PNB bankas” vadībai un tās īpašniekiem pēdējos mēnešos notikusi aktīva sarakste ar Eiropas Centrālo banku (ECB) par to, kā banka gatavojas stiprināt tās nepietiekamo kapitālu. Sarakste turpinājās laikā, kad tobrīd lielākais bankas akcionārs Grigorijs Guseļņikovs jūnija izskaņā pārdeva lielāko daļu akciju nenosauktiem investoriem no Eiropas un ASV.

Saskaņā ar “Lursoft” datiem, par bankas patiesajiem labuma guvējiem jūlija pirmajā pusē reģistrēti Francijā un Šveicē dzīvojošie Francijas pilsoņi un Apvienotajos Arābu Emirātos dzīvojošais libāniešu izcelsmes miljonārs Rodžers Edvards Tarmazs. Viņiem līdz 1.augustam bija jāiesniedz plāns kapitāla stiprināšanai.

Tāds ticis iesniegts, tomēr 6.augustā ECB lūgusi apliecinājumu, ka akcionāri gatavi ieguldīt naudu. “Mēs iesniedzām – atsevišķi banka un akcionāri – divas vēstules 13. augustā ar visiem pasākumiem, termiņiem un apliecinājumu no akcionāru puses, ka [viņi] grib ieguldīt kapitālā,” tā LNT Ziņām skaidroja “PNB Bankas valdes locekle Anna Verbicka.

Plāns paredzēja bankas kapitālā ieguldīt jaunizveidotas naftas atradņu kompānijas akcijas 146 miljonu eiro apmērā, pēc tam iegūt skaidru naudu, šīs akcijas pārdodot kapitāla tirgū. Tomēr finanšu tirgus uzraugus šāds piedāvājums nav pārliecinājis, neesot iesniegti pierādījumi par naudas esamību.

FKTK priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale LNT Ziņām pauda uzskatu, ka ECB bija devusi pietiekami daudz laika rīkoties. Tomēr “PNB Bankas” vadību nepatīkami pārsteidzis FKTK 15.augusta komisijas lēmums apturēt “PNB Bankas” darbību, ECB to atzīstot par banku, kura nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās.

Baņķieri ar to nav gatavi samierināties un sola tiesāties. “Mēs gribam strādāt tālāk un akcionāri no savas puses [ir gatavi ] veikt visas darbības, visus pasākumus, lai stiprinātu kapitālu. Mēs nepiekrītam FKTK lēmumam un noteikti to pārsūdzēsim,” tā bankas valdes locekle A.Verbicka.

Saistītie raksti

Jāpiebilst, ka akcionāri, kļūstot par bankas īpašniekiem, norēķinājās ar G.Guseļņikovu par bankas akcijām, taču joprojām nav iesnieguši dokumentus FKTK ar lūgumu iegūt bankā būtisku līdzdalību, tātad samaksājuši par akcijām, nesagaidot, vai komisija vispār viņiem to ļaus. “PNB Bankas” valdes locekle LNT ziņām gan skaidroja, ka pagaidām attiecīgie dokumenti vēl nav iesniegti, jo bankas akcionāri, kur katram pieder 9,99% akciju, vēlas izveidot vienotu akcionāru grupu.

Tikmēr FKTK šonedēļ plāno vērsties tiesā un lūgt atzīt “PNB Banku” par maksātnespējīgu. Vai bankai atrodoties maksātnespējas procesā, tās darbību vēl būtu iespējams atjaunot, kā to vēlas jaunie īpašnieki, tas būšot tiesas un Eiropas Centrālās bankas kompetencē, norāda FKTK.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Licenci taksometru pakalpojumu sniegšanai lidostā “Rīga” saņēmusi tikai viena takšu apvienība
1 diena
UG
Uldis Graudiņš

Ekonomika
Latvija nekad nepārstrādās visus šķiroto atkritumu veidus. Kā rīkoties?
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Baltijas valstīs kāpj dīzeļdegvielas cenas 1
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Zarnu infekcijas simptomi atklāti 19 bērniem un četriem bērnudārzu darbiniekiem Siguldas pusē
47 minūtes
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Kad ārēji sakopies indivīds ver vaļā muti, nereti ir jābāž ciet ausis 1
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Spēcīgais vējš gandrīz nogāzis sastatnes deviņstāvu ēkai uz Liepājas centrālās ielas
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien uzspīdēs saule un pūtīs spēcīgs vējš
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO: Baumanis piebremzē Nitišu, Rīgā fināls bez latviešiem
1 stunda