×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
20. marts, 2017
Drukāt

Īpašuma nodokli iesaldēs: darba grupa nerod risinājumus (8)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Tāpat kā mikrouzņēmuma nodoklim vienīgais darba grupas secinājums ir lēmums “iesaldēt” un izdomāt, “ka vēl jāpadomā”.

Pēc valdības rīkojuma izveidotajā Finanšu ministrijas (FM) darba grupā, kam uzdots gatavot priekšlikumus nodokļu politikas reformēšanai, vēl arvien nespēj izlemt, kā turpmāk aplikt ar nodokli nekustamus īpašumus.

FM parlamentārais sekretārs Edgars Putra saka, ka pašlaik viens no priekšlikumiem, kuru iesniegusi Tieslietu ministrija un kuru atbalstot arī ministrijā izveidotā darba grupa, ir uz diviem gadiem “iesaldēt” īpašumiem noteiktās kadastrālās vērtības.

“Otrs priekšlikums, kas nācis no Valsts zemes dienesta (VZD), – sagatavot īpašas vērtības nodokļa aprēķinam tā, lai nodokļa kāpums nepārsniegtu 10%, līdzīgi kā tas jau ir noteikts lauksaimniecībā izmantojamai zemei. Bet par to vēl notiek diskusijas,” skaidro Edgars Putra.

“Izlemt traucē trūkumi kadastrālo vērtību noteikšanas sistēmā. Esam atklājuši, ka Valsts zemes dienesta darbinieki bijuši iesaistīti kadastrālo vērtību sarunāšanā, kas mākslīgi samazina īpašniekam aprēķinātā nekustamā īpašuma nodokļa summas. Tāpat esam atklājuši, ka 2000 dzīvojamo ēku mākslīgi pārvērstas par bibliotēkām, kas to īpašniekus mākslīgi atbrīvo no nodokļa maksājumiem.” No viņa teiktā secināms, ka kadastrālo vērtību “pieregulēšanā” savu roku pieliek gan VZD, gan vietējās pašvaldības, no kuru lēmumiem atkarīgs oficiāli noteiktais nekustamā īpašuma lietošanas mērķis.

Pēc Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāra Edgara Putras teiktā, nekustamā īpašuma nodoklis gan neesot jāsasaista ar ministrijā gatavoto nodokļu politikas reformu. Šis nodoklis, viņaprāt, nevarot būt avots iedzīvotāju ienākuma nodokļu samazināšanai.

Tādējādi Finanšu ministrija ir noraidījusi Pasaules bankas un Eiropas Komisijas rekomendāciju nodokļu smagumu no darbaspēka nodokļiem pārlikt uz īpašumu.

Viens no apspriestajiem priekšlikumiem – atbrīvot no nodokļa vienīgo mājokļu īpašniekus – ir noraidīts. Vienlaikus pašvaldībām saglabātas tiesības patstāvīgi noteikt nodokļa likmes 0,2 līdz 1,5%, tāpat atlaides – 25 līdz 90% apmērā.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Ar jaunu padomju dibināšanu gan ilgi nevilcinās!

 2. Ilmārs 5 līmeņa profesionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcibā Atbildēt

  Kad beidzot ierēdņi izlasīs līgumu ar PTO [zeme un būve =IR prece un valsts [VZD] nedrīgst iejaukties brīvā tirgus ekonomikā .Krievija lai neizslēgtu no PTO 150 000 Vērtētājus un inventarizatorus atlaida. Tiekamies Tautas sapulcē 27 martā 18-00 pie Saeimas.

 3. korupcija un KNAB Atbildēt

  Izlemt traucē trūkumi kadastrālo vērtību noteikšanas sistēmā. Esam atklājuši, ka Valsts zemes dienesta darbinieki bijuši iesaistīti kadastrālo vērtību sarunāšanā, kas mākslīgi samazina īpašniekam aprēķinātā nekustamā īpašuma nodokļa summas. Tāpat esam atklājuši, ka 2000 dzīvojamo ēku mākslīgi pārvērstas par bibliotēkām, kas to īpašniekus mākslīgi atbrīvo no nodokļa maksājumiem.” No viņa teiktā secināms, ka kadastrālo vērtību “pieregulēšanā” savu roku pieliek gan VZD, gan vietējās pašvaldības, no kuru lēmumiem atkarīgs oficiāli noteiktais nekustamā īpašuma lietošanas mērķis.

 4. Vajadzēja jaudīgāku grupu.

 5. Skat.”Notiks tautas sapulce par NĪN atcelšanu vienīgajam mājoklim”,Iniciatīvas grupa,Pietiek,20.03.2017.

 6. Darba grupa paveikusi daudz Atbildēt

  Par bibliotēkām mākslīgi pārvērsto dzīvojamo namu skaits beidzot ir zināms. Vēl tikai atliek saskaitīt Valsts zemes dienesta darbiniekus,kas bijuši iesaistīti kadastrālo vērtību sarunāšanā un kadastrālās vērtības iesaldēt!

 7. Skaidrs ir tikai viens: ”augšas” negrib mainīties par labu ”apakšām” … Nekustamā Īpašuma Gada Nodoklis ir pārāk gards kumoss … ka tik neiesprūst kā kauls rīklē!

 8. otrā nejēdzība Atbildēt

  Žēl, ka joprojām var iznākt sadzīvot arī ar tādām “pašiesaldētām” vai “pašiesaldējošām” pašvaldībām un pat valdībām!
  Bet tas arī nav viss. Joprojām kāds varbūt pat nedabīgi dārgi samaksāts NĪ pirkums joprojām var tikt izmantots, lai sāktos pašvaldības safantazēto kadstrālo vērtību celšana visā apkārtnē,- lai tik’ no visiem citiem varētu nodīrāt nenormālus NĪN nodokļus tajā reģionā, arī tiem, kuru īpašums jau sen uzbūvēts un drīzāk nemaina vai pat zaudē savu vērtību un savu kadastra vērtību arī. Likumdošanā tādēļ būtu jāparedz kadastra vērtību diferenciācija pēc celtņu rakstura, un veciem īpašumiem un dzīvošanai nepiemērotām mazām būvēm vērtība visbiežāk būtu jāiesaldē. Kat kādi iemigrējuši uzturēšanās atļauju meklētāji nedrīkst novest vietējos līdz NĪN samaksāt nespējām un netaisnībām.

Draugiem Facebook Twitter Google+