×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
6. decembris, 2016
Drukāt

Zemes dzīļu izpēte par 20 eiro hektārā. Vai ņemti vērā zemes īpašnieku niknie iebildumi? (12)

Gaisa balons

Līdz nākamā gada beigām Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) jāsagatavo grozījumi likumā “Par zemes dzīlēm”, kuri atvieglotu zemes dzīļu izpēti vara, niķeļa, platīna vai citu krāsaino metālu rūdu iegulu atrašanai un ieguvei.

Šodien valdībai skatot VARAM pārlaboto koncepciju par zemes dzīļu izmantošanas tiesiskā regulējuma pilnveidošanu potenciālo investīciju piesaistei, tika atbalstīts plāns noteikt zemes un zemes dzīļu lietošanas tiesību ierobežojumus zemes dzīļu izpētes gadījumos, kā arī iespēju noteikt valsts nozīmes zemes dzīļu nogabalus derīgo izrakteņu izmantošanai.

Atšķirībā no pirms diviem gadiem ministrijā sagatavotās koncepcijas, kurā paredzēja radikāli pārskatīt zemes īpašuma tiesības, atstājot pašreizējiem zemes īpašniekiem īpašumā tikai zemes virskārtu, pašlaik netiek plānots grozīt Civillikumā noteikto, ka zemes īpašniekam pieder ne tikai zemes virskārta, bet arī dzīles. Kā zināms, zemes īpašnieki nikni iebilda pret šo plānu grozījumiem, tāpēc divus gadus VARAM šī sākotnēji sagatavotā koncepcija tālāk nekur netika virzīta.

Zemes dzīļu izpētes gadījumos neparedz noteikt īpašniekam arī kādus saimnieciskās darbības ierobežojumus. Bet, ja izpētē atklātos, ka dzīlēs ir atrodami ļoti vērtīgas derīgo izrakteņu iegulas, tad zemes īpašumam tomēr noteiktu saimnieciskās darbības ierobežojumus. Kādi tie būtu, tas koncepcijā nav pateikts.

Toties ir pateikts, ka likuma “Par zemes dzīlēm” grozījumos jāparedz atlīdzība par zemes dzīļu izpētes darbu gaitā sējumiem vai mežaudzei nodarītajiem zaudējumiem, kā arī par zemes dzīļu izmantošanu.

Pēc koncepcijas autoru ieceres, VARAM izsniegtās licences darbības laikā uzņēmums, kas veiktu izpēti,zemes dzīļu maksātu zemes īpašniekam nomas maksu 20 eiro par hektāru. Ja zemes īpašnieks nepiekrīt izpētes veikšanai zemes gabalā, kas šķiet nozīmīgs izpētes veikšanai, tad valstij būtu tiesības organizēt izpēti bez viņa piekrišanas, izmaksājot atlīdzību un nomas maksu.

Savukārt, uzsākot derīgo izrakteņu ieguvi, zemes īpašniekam izmaksātās atlīdzības apmērs būtu atkarīgs no pārdoto derīgo izrakteņu apjoma. kompensācijas apmērs – 30 eiro par hektāru gadā un 0,15% – 2% no iegūtā derīgā izrakteņa tirgus vērtības. Kompensāciju maksātu derīgo izrakteņu ieguvējs.

Krāsaino metālu rūdu ieguvējam būtu svarīgi laikus zināt, kāds būs dabas resursu nodokļa apmērs. Pašlaik ar šo nodokli apliek 21 zemes dzīļu resursu veidu, kuri pārsvarā ir bieži sastopamie derīgie izrakteņi, piemēram, kūdra, dolomīts, kaļķakmens, kā arī virszemes un pazemes ūdeņi. Bet vēl neizpētītiem resursiem, kurus varētu iegūt nākotnē, nodoklis nav noteikts. Tādējādi Dabas resursu nodokļa likumā laikus jāparedz, kādas būs nodokļa likmes par krāsaino metālu rūdu ieguvi.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Šī jau tiešām ir zemes īpašnieku aplaupīšana.kad ir dalītais īpašums starp dzivokļu īpašniekiem un zemes īpašniekiem,tad zemes īpašums ir svēts.bet te ņirgāšanās.ja ir tirgus attiecības tad ir un tām jābūt visur.

 2. Ja šajā banānu republikā zemes dzīlēs atklās kādu rentabli izrokamu atradeni ,tad varturi par kārtīgu ,,otkatu,, to uzdāvinās ārzemju ,,investoram ,, kas visu iegūto peļņu izvedīs ,bet vietēji strādnieki labi ja tiks pie minimālās algas.

 3. Tas jau viss laikam atkal notiek lielkapitala intereses.Mums NEKAS NEPIEDER valstij, pat valsts bankas lika prihvatizet, tad jau kads atkal noskatijis uzlikt kepu uz bauru ipasumiem…

 4. Krāsainie metāli!!! Nu, laikam jau min dziļums, kur tie varētu būt ir 300-400 m. Politiķi/Ierēdņi vai nu prātu izkūkojuši (neviens neraksies 500m pēc dzelzs rūdas) vai tam visam “apakšā” kaut kas cits – kārtējās shēmas, mahinācijas.

 5. Kāpēc tad izmaiņas likumos taisīs tikai krāsaino metālu izpētes dēļ? Krāsainie metāli vēl nav atrasti, bet
  dzelzsrūda Latvijā jau ir atrasta. Arī tai ir jāveic priekšizpēte, vai tad atkal mainīs likumu? Visi augšā sacerējušies uz lielu peļņu no iespējamās krāsaino rūdu apguves, bet varbūt ir jāsāk ar mazāk peļņu nesošo – dzelzsrūdas izpēti un ieguvi, kamēr ES dod naudu šādiem mērķiem. Nav ko dalīt lāčādu, ja lācis vēl mežā!

 6. Esmu sev piederošos 2 zemesgabalus oficiāli pirkusi par naudu un zemesgrāmatā reģistrējusi ar visām ēkām. Tad kā drīkst mainīt īpašumtiesību formu un saturu? tad jau sanāk nacionalizācija. Ja tas ir pilsētā – ceļa malā – virskārtu tīri, slauki, kop, grāb lapas, bet valstij zemes dzīles – ne jāstrādā ne jādara, tik ar likumiņu savākt. Man pagrabs, pamati 2 m dziļumā, pagalmā aka 9 grodu dziļumā.
  Zini cien valsts – īpašumu pirku par dzīvajiem latiem un no privātajiem – negramsties, ka nedabū pa nagiem. Jau diskutabls ir jautājums – kāpēc zemes kadastrālā vērtība pieaug – es pirku konkrētu gabalu par konkrētu tirgus cenu – valsts tur neko nav darījusi – kopu, ravēju, krūmus cirtu pati – tad kāpēc valsts paaugstina kadastrālo vērtību un arī % likmes ik gadu.

  • Nevaimanā, krustmāt, netiks tev zemes centrs. Civilizētā pasaulē, kas Rietumeiropa un ASV/Kanāda, īpašniekam pieder noteikts metru skaits, zemes dzīles ir piederošas valstij. Rašā un Āzijā, liekas, tāpat. ja mums te dinozaurs aizķēries likumdošanā, laiks viņu no turienes izravēt. lielpilsētās arī kad metro rok, zemes īpašniekam par to nav teikšanas, tas ir zem viņa īpašuma līmeņa.

   • Kāpēc asv piem. ņujorkā nevar ierīkot centralizēto siltumapgādi kā Rīgā = nevar, jo ir privātīpašums un neviens neļaus rakāties tavā īpašumā.
    Mums asv importē savdabīgu demokrātiju un izpratni par privātīpašumu.

 7. ja ko atradīs, ārzemnieki savāks,
  vietējiem atstājot tukšo iežu kalnus.

 8. “… pašlaik netiek plānots grozīt Civillikumā noteikto, ka zemes īpašniekam pieder ne tikai zemes virskārta, bet arī dzīles.”
  He, izrādās, ka pie mums, kaut mežonīgājā kapitālismā, valstij uz privātīpašumu nospļauties.
  Izmaiņas var tikt plānotas un tikt pieņemtas faktiski jeburā laikā. Urrā, investoriem prieks!

 9. Faktiski privātīpašums ir atcelts:)))….ar līkumu esam nonākuši sākumpunktā PSRS vieglais variants – ES:))) Par robežām eju es paceltu galvu – cik mana dzimtene plaša”:)))

  • Nez, cik tā zemes virskārta bieza jeb dziļa skaitīsies? Ka nesanāk tā, ka nedrīkstēs pat paša stādītus tupeņus norakt…

Draugiem Facebook Twitter Google+