Mobilā versija
+1.3°C
Diāna, Dina, Dins
Piektdiena, 24. februāris, 2017
8. novembris, 2016
Drukāt

Īpašumu reģistrēšanu plāno ar notāru starpniecību (14)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs attēls

Šodien valdība nolēmusi, ka arī privāti noslēgtos darījumos ar nekustamiem īpašumiem īpašuma tiesību reģistrēšanai nepieciešamos nostiprinājuma lūgumus un citus dokumentus Zemesgrāmatai turpmāk iesniegs zvērināti notāri vai bāriņtiesu tiesneši. Nekustamā īpašuma pircējam pašam vairs nebūs jāvēršas zemesgrāmatu nodaļā ar nostiprinājuma lūgumu reģistrēt īpašuma tiesības.

Kā zināms, no 2015. gada 1. maija zvērinātiem notāriem ir noteikts pienākums iesniegt zemesgrāmatu nodaļā nostiprinājuma lūgumu, ja tas balstīts uz zvērināta notāra sagatavoto notariālo aktu. Bet šī pienākuma nav, ja pircējs un pārdevējs ierodas pie notāra ar privāti uzrakstītu darījuma līgumu.

Lai novērstu krāpšanos darījumos ar nekustamiem īpašumiem, valsts noteikto nodevu mākslīgu samazināšanu, Latvijas Zvērinātu notāru padome (LZNP) ierosināja turpmāk visus darījumus noslēgt tikai zvērināta notāra klātbūtnē un tikai notariālā akta veidā, kas tādējādi nozīmētu notāra iedziļināšanos līguma saturā, pienākumu brīdināt darījumā iesaistītās puses par viņu uzņemtajām saistībām un sekām, ja tās netiktu pildītas. Pašlaik privātā kārtā noslēdzot līgumus, notārs apstiprina tikai darījumā iesaistīto pušu parakstus, neiedziļinoties to saturā. Cita starpā notārs brīdina par risku būt apkrāptiem, ja, piemēram, pirkuma līgumā uzrādītā summa acīmredzami neatbilst īpašuma vērtībai tirgū. Pirkuma līgumos ierakstītās, mākslīgi samazinātās summas kalpo, lai samazinātu valstij maksāto nodevu 2% apmērā.

Taču šim LZNP ierosinājumam pretojās uzņēmēji, galvenokārt nekustamo īpašumu tirdzniecībā un starpniecībā iesaistītie, kuri uzskata, ka par līgumu noslēgšanu notariālā akta veidā notāri pelnīšot sev vairāk, toties par notāra līdzdalību darījuma kārtošanā nekustamā īpašuma pircējam būšot jāmaksā dārgāk.

Valdības atbalstītā risinājuma īstenošanai līdz 2017. gada 1. septembrim Tieslietu ministrijai jāsagatavo un jāiesniedz apstiprināšanai Ministru kabinetā nepieciešamie grozījumi tiesību dokumentos.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Sen bija laiks šo sfēru kontrolēt stingrāk,tad nebūs nākotnē apkrāpto un nelaimīgo cilvēku. Valmierā jau gadiem darbojās un apkrāpj lētticīgos cilvēkus populāri makleri,tad beidzot tam būs gals.

 2. ja tā turpināsies, var nonākt, ka mēteļa pirkšanai ar te drīz vajadzēs notariālu aktu:)
  cik var bīdīt cunftes intereses likumos???

 3. Mākslīgi izdomāta problēma, lai tikai varētu papildināt savus ienākumus! Ar tādu priekšlikumu tiek ierobežotas manas cilvēktiesība sun brīvības!

 4. Ideja laba !
  Citādi kādā nejaukā dienā ierodas verzilas un met tevi laukā no
  mājas(kuru tu ITKĀ esot pārdevis) un izrādās, ka tā jau, tev nezinot,
  nedēļas laikā nomainījusi trīs vai četrus saimniekus…
  Kaut arī pēc tam tiesā noskaidro, ka paraksti ir viltoti, atgūt
  savu īpašumu neiespējami, jo esot ierakstīta zemesgrāmatā…
  .
  Tie čīkstētāji par notāru izmaksām ir tie krāpnieki, kuriem
  vairs nespīdēs ar viltotiem parakstiem nozagt īpašumus !

 5. Ar to viss ir pateikts! Atbildēt

  “Ierosināja Latvijas Zvērinātu notāru padome (LZNP)”. Ne jau Finanšu ministrija,VID,KNAB utt!

 6. Notāriem vēl par maz?

  • Tie čīkstētāji par notāru izmaksām ir tie krāpnieki, kuriem
   vairs nespīdēs ar viltotiem parakstiem nozagt īpašumus !

 7. notāru lobēšana un viss…tak viena kas krāpa gan invalīdus, gan vecišus pat līdz tiesai nonāca…tika svekā ar naudas sodu. Notariāls akts -un cik tas maksās? Nu , kad rez tas beigsies…vienus lobē ,otram tīra naudas makus.Ahhh kā mēs cilvēku intereses aiztāvam. … sen jau nav pat smieklīgi…un lielākai daļai viss sen jau izraudāts

  • Ideja laba !
   Citādi kādā nejaukā dienā ierodas verzilas un met tevi laukā no
   mājas(kuru tu ITKĀ esot pārdevis) un izrādās, ka tā jau, tev nezinot,
   nedēļas laikā nomainījusi trīs vai četrus saimniekus…
   Kaut arī pēc tam tiesā noskaidro, ka paraksti ir viltoti, atgūt
   savu īpašumu neiespējami, jo esot ierakstīta zemesgrāmatā…
   .
   Tie čīkstētāji par notāru izmaksām ir tie krāpnieki, kuriem
   vairs nespīdēs ar viltotiem parakstiem nozagt īpašumus !

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (1)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+