×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.9°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
17. novembris, 2017
Drukāt

Māris Antonevičs: Čekas maisu atvēršanai ir laiks! (24)

Foto - Lauris Nagliņš/LETAFoto - Lauris Nagliņš/LETA

Vai ir kāds īpašs iemesls, kāpēc tieši šobrīd atjaunojusies diskusija par tā saukto čekas maisu atvēršanu? Te diez vai vajadzētu meklēt kādas grandiozas sazvērestības, kas pēdējā laikā sabiedrībai piedāvātas pat literārā formā, par dažādiem interneta “avotiem” nemaz nerunājot. Tomēr ap šo jautājumu atkal ir izveidojies zināms sabiezējums, kas prasa atrisinājumu.

Ne velti tieši tam savu triumfa mirkli – uzrunu pēc “Lielā Kristapa” balvas iegūšanas – izmantoja arī kinofilmas “Melānijas hronika” režisors Viesturs Kairišs. Bieži radošie cilvēki šādos brīžos izvelk garu pateicību sarakstu skolotājiem, radiem un kolēģiem, bet Kairišs pievērsies sabiedriski nozīmīgas problēmas aktualizēšanai. Visu cieņu!

Protams, iemesls diskusijai ir arī VDK zinātniskās izpētes komisijas aicinājums Valsts prezidentam Raimondam Vējonim nodot čekas maisus atklātībai (fragments no komisijas paziņojuma: “VDK un tās priekšteči bija tikai viena represīvā institūcija. Morālo vērtējumu par katra rīcību, motīviem, apstākļiem var dot vienīgi Latvijas sabiedrība un katrs cilvēks savā garīgajā dzīvē pats.”), kā arī attiecīga ierosme parakstu vākšanas vietnē “Mana balss”. Bet ne tikai… Vēl ir dīvainais gadījums ar bijušā premjera Ivara Godmaņa “čekas lietas” materiālu pazušanu, kas atklājies neilgi pēc tam, kad pielaidi valsts noslēpumam un pēc tam arī amatu Iekšlietu ministrijā zaudējusi viņa dzīvesbiedre llze Pētersone-Godmane. Bet to savukārt pavadījušas baumas, ka iemesls pielaides atņemšanai varētu būt dalība kāda bijušā VDK virsnieka organizētās viesībās ārvalstīs ar interesantu publiku, kur ir ne tikai “bijušie”. Vēl ir uzkrītoši nervozās Satversmes aizsardzības biroja direktora Jāņa Maizīša darbības un izteikumi ik reizi, kad dienaskārtībā parādās jautājums par plašāku pielaidi VDK kartotēkai vai to publiskošanu. Tas viss rada iespaidu, ka joprojām, 26 gadus pēc neatkarības atgūšanas, šis jautājums ir politiski jūtīgs, lai gan patiesībā tam taču vajadzētu atslābt.

Kamēr informācija par Latvijas iedzīvotāju sadarbību ar VDK ir slepena, tikmēr čeka aizvien dzīvo un manipulē ar cilvēkiem – tā savulaik intervijā Latvijas Televīzijai sacīja publicists Dainis Īvāns. Runa jau nav tik daudz par to, ka pašreizējie Krievijas specdienesti šos cilvēkus joprojām izmantotu kādās savās interesēs (lai gan, piemēram, atsevišķiem Igaunijā noķertajiem Krievijas spiegiem šī “ķēdīte” bija darbojusies, tiesa, tie nebija t. s. ziņotāji, bet pat VDK štata darbinieki). Runa ir par psiholoģisko slogu, ko šis temats uzliek. Šķiet, ka cilvēkiem, kas godīgi atzinuši, ko padomju laikā darījuši, kādi bijuši apstākļi un izvēles, tas nācis kā atvieglojums. Bijušais Latvijas Universitātes rektors Ivars Lācis un ārsts, diplomāts Georgs Andrejevs nezaudēja ne cieņu, ne stāju, kad izstāstīja savu stāstu. Tāpēc runām, ka līdz ar čekas maisu atvēršanu sāksies kādas “raganu medības”, īsti nav pamata. Sabiedrība ir pietiekami nobriedusi un attālinājusies no tiem laikiem, lai nekristu emocionālās galējībās. “Raganu medības” vienkārši ir ērtākā atruna, ar kuru aizsegties, lai turpinātu vilcināt un spēlēties.

Gribētos, lai šajā jautājumā stingrāks mugurkauls būtu arī Valsts prezidentam Raimondam Vējonim. Kāpēc? Viņš pēdējā laikā ir vairākkārt deklarējis, ka it kā vēloties Latviju atbrīvot no “padomju sekām”. Tiesa, tā “atbrīvošana” ir tāda izlases veidā – nepilsoņu statuss, bērnunami… Daudzas citas padomju sekas prezidents negrib vai neuzdrošinās redzēt. Arī ievilkušos neskaidrību ar čekas maisiem.

Varbūt Latvijas simtgade ir īstais brīdis, lai to paveiktu! Un ieietu jaunā laikmetā!

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Ko nu vairs cīnīties, tas viss sen nokavēts, ja ir tā kā kādā intervijā teica Rekšņa k.-gs, ka tur vairs nekādu lietu nav, tikai kartiņas. Ko no plikas kartiņas ieraudzīt? Atliek sakurt lielo ugunskuru un iznīcināt, lai visiem prāts mierīgs.

 2. Ugunīgs sveiciens no maisiņiem!

 3. Čekas maisus vajag atvērt,nedomāju ka tāpēc kāds tagad ies iekaustīt senu paziņu,kura vārds ir atrodams šajos maisos.Pazīstu vairākus cilvēkus par kuriem ir info,ka viņi ir šajos maisos,to zina arī viņi paši,bet nekad nav izdarījuši kādas nelietības,drīzāk pasargājuši kādu no nepatikšanām.Atskaites var rakstīt dažādi,piemēram atskaitoties par kādu pasākumu varēja rakstīt,ka nekādas pretvalstiskas sarunas nenotika,viss bija labi un un visi dalībnieki bija ar augstu padomju politisko morāli.Daudziem zinātniekiem vajadzēja rakstīt atskaites par saviem pētījumiem,jo visi ZA institūti bija iesaistīti militārās izpētes programmās,tikai viņi paši par to nezināja,daļa droši vien nojauta.Arī viņiem iespējams ir kartīte kā aģentam.Visas prostitūtas,kuras apkalpoja ārzemniekus,to starp jūrniekus bija pakļautas VDK kontrolei,bija speciāli cilvēki kuri kūrēja šos jautājumus.Sava aģentūra bija arī PSRS armijas GRU pārvaldei,par tiem mēs vispār neko nezinām.Gan jau arī robežsardzei un Baltijas flotei bija sava aģentūra.Visās mācību iestādēs un skolās viņiem bija savi cilvēki,es šodien varu pateikt paldies savas skolas direktorei,pēc tautības ebrejietei,kura man ieteica pievaldīt mēli,jo viņa man lika saprast,ka mūsu klases audzinātāja nav tikai vienkārši skolotāja.Šaubos vai Latvijā bija kaut viena iestāde,kurā nebūtu kāds VDK aģents,izņēmums varētu būt govju fermas darbinieki,kādā tālā lauku nostūrī.

  • Ko tu muldi,ka k”ads nezināja.Tā tas nevarēja būt!Bet ja tēlo nezinīti,tad kā mans kaimiņš,aizej,uzraksti iesniegumu un tev pateiks vai esi maisos.Ja nu visi tādi nezinīši,tad kurš un kapēc tā turas pret maisu atvēršanu?Manis pēc lai ver kaut šonakt.Puse Latvijas bija sadarboņi,pat katrā studentu grupā.nerunājot par kursu!Un KATRĀ darba vietā.Kadroviki visi bija no VDK kastas.Es neticu maisu SAB pārbaudēm pirms vēlēšanām.Vecie SC zubri visi ir arī tagad aktīvie,SABs melo vai noklusē.

 4. vispirms būs sarakstu sanitācija tiem, kas gūst labumu un to vajag! Tad viņi publicēs ….. bet tad!

 5. vispirms būs sarakstu sanitācija tiem, kas gūst labumu un to vajag! Tad viņi publicēs ….. bet tad!

 6. Kāda gan jēga vērt vaļā tos čekas maisus. To vajadzēja daudz agrāk 90- tajos gados. Tagad lielākā daļa kopā ar godmaņpapu sen jau izslīdējuši no maisiņiem, bet palikušie vairs neko prātīgu nesastāda. Tos “pareizos “mēs redzam ikdienā! Ar to mums pilnīgi pietiek

 7. Daudz, daudz par vēlu! To vajadzēja darīt pašā sākumā 1990 gadā. Tagad tie pareizie čekisti ar segvārdiem kopā ar Godmaņkungu sen jau ir virtuozi izslīdējuši no tā maisiņa un pārējie sīkači vēl tur tup. Vai tad ir kāda jēga turpināt šo riņķa danci. Paskaties apkārt un tur var viņus labi saskatīt.

 8. Kāda te velna milti čekas maisu atvēršana,ja jau patreizejā valstī veidojas jauni ,VDK pēcteči.To saku es,pamela,jo mani cenzē uz velna paraušanu un plēš laukā pat “pietiek”lai gan necenzēti neizsakos,tikai kritizēju ŠODIENAS politkretīnus un spēka struktūras.
  Ne velti apbrīnoju Izraelu!
  Varat iedomāties,ka Maizītis un Co okupētājvalsts,kura mūs iznīcināja dokumentus un LV nodevēju “kartiņas”sargā ar neiedomājamu spēku un meliem un tos pielīdzina NEATKARĪGĀS Latvija SLEPENIEM dokumentiem.!?Kurš rūpējās par nošautiem un Gulagā mirušiem un viņu PERSONAS datiem par kuriem maišelnieki ziņoja bez pierādījumiemun nolēma nāvei?Maizītim un Co uz pieres rakstīts kas ir kas!!
  L.A. atkal cenzēsiet kā Maizītis vai Johansons?

 9. Nu vairs nav jēgas. Godmanis visiem parādīja ka maisa saturs jau vairākas reizes ir izrevidēts un visi “īstie ” latvieši no tiem ir pazuduši.

 10. Izrādās , tie noziegumi tik smagi, ka nedrīkst atvērt……………..laikam nav nekādi joki.

 11. Piekrītu; ir laiks. Un tikai VVF & co ar to nez kāpēc ir problēmas…

 12. Ir bezjēdzīgi publicēt maisu kartiņas bez noteiktas informācijas par to, vai aģents, piemēram, ziņojis par valsts īpašuma izlaupīšanu, par dopinga lietošanu sportā vai patiešām politisku iemeslu dēļ stučijis savus lidzbiedrus.
  Diemžēl nekompetentā izpētes komisija, kuru vada nenosvērta kundzīte (parunājiet par vņu ar bijušo izglītības ministri) un mikipele – sīvā mīļotājs- bezjēdzīgi ir notrallinājuši pusmiljonu eur

 13. Paldies, Māri par ziņu.
  Tos maisus jau sen var atvērt, aizvērt vai ko citu ar viņiem darīt, to saturs sen jau ir kurtuvē…..
  Komunistu un čekistu mazbērni rullē!!!!

 14. IR LAIKS. PALDIES VANAGAM PAR SPREDIĶI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!vai tiešām tik baigi noziegumi, ka komuņagām jābaidās????????????????????? Jāsāk tā domāt.

 15. Dīvaini, ka gadu gaitā neviens plašak nav aplūkojis citu Centrāleiropas valstu pieredzi, jo, cik zināms, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Ungārijā un pat “Stazi” Vācijā šādu problēmu nav. Tātad – kāpēc mums ir?
  Otrs – vai patiesi Lietuvā un Igaunijā VDK atstāja visu? Trešais – tie bijušie represētie (piemēram, Lidija Lasmane) privātās sarunās nenoliedz, ka it labi zina vienu otru stukaču no saraksta… Ceturtais, kā zināms, ne viss arhīvs ir saglabājies 1:1 kā 1991. gadā. Secinājumi NAV patīkami un kaut kas Latvijā smagi un grezi notiek ar Satversmes pantu par varas piederību. Jo – galu galā – ja mums ir vismaz Satversme, tad tā ir visiem, ne tikai biedram Maizītim, biedram Savickim vai pulkvedim Vēveram… Un versijas ir tikai divas – vai nu VDK arhīvs tomēr slēpj ko sabiedrībai baisi nepatīkamu (VDK ietekme LTF, LNNK vai turpmākās partijās), vai arī arhīva neatvēŗšana ir mūžīga iespēja novērst uzmanību no kādām aktualitātēm…
  Vēl ir trēšā iespēja, ko negribētu domāt, arhīva sen vairs nav… Tas apzināti iznīcināts vai vismaz paplucināts!

 16. Atais maisus un izpet visu. Un kapec? “The truth will set you free.”

  Un tad piedoma tadu jocigu dzejolu ko mana tante man vienriez iemacij —

  “Pacel vaku, paskaties,
  Te gul Fricu bundzenieks,
  Aiztais atkal vaku ciet,
  Dievs dod vinam godu vietu.” (shai gadijiena pa tiesu nevis godu viet…bet gribu teikt — Amen!)

 17. I negaidi, i neplāno Atbildēt

  Tajos “maisos” atrodas Latvijā “cienījami” cilvēki, tajos atrodas “vajadzīgi” cilvēki .

  Tajā skaitā “naivajiem”- , kurš tad pats sevi lems publicēt? Palasi likumu par sadarbības konstatēšanu – tajā nav neviena panta, kurš ļautu konstatēt sadarbību, jo to izdeva paši tie, kuri “nesadarbojās”.

  Būtu interesanti noskaidrot un publicēt noteikti tos, kuri strādāja kategorijā “AKTĪVĀS REZERVES VIRSNIEKI”. Noteikti viņi čekas (KGB) sarakstos ir kaut kur, bet visticamāk ar citu, svešu uzvārdu, iefiltrējās iestādēs un aorganizācijās kā civilpersona, ar savējo vārdu. gan jau. Viņus NOTEIKTI ir JĀPUBLICĒ, ja izskaitļo īstos.

  Katrai valstij aģenti vajadzīgi. Ja viens režīms publicē otra režima, tad kur ir garantija, ka nepublicēs šodienas aģentus? Tātad – AĢENTUS neaizskariet, izņemot gadījumus, ja provokatori, izdarīja noziegumus, slepkavības vai tml., ja atmasko.

  AĢENTUS publicēt NEDRĪKST! Aiztaisīt vāku “maisam”un pateikt – atā, iznīcināti saraksti. Publicēs – naids un asas mēles un netaisnīgi. Nepublicēs – tas patrs. Apsaukā par čekistiem visus.

  Ievēro patiesību – VISI, kuri bija augstos valsts vai partijas amatos – izgāja čekas skolu, aģenta skolu pirms tam un tad viņus izslēdza, lai nekompromitētu partiju. Otrs variants – augstos amatos tika ar partijas bosu rekomendāciju, tuvinieku rekomendāciju vai sevišķiem nopelniem “sociālisma celtniecībā” – ļoti retos gadījumos.

 18. Kad atnāks latviešiem tie laiki? Atbildēt

  Tas sen jau būtu noticis, ja vecie komūnisti un viņu līdzskrējēji vēl nekontrolētu Latviju.

 19. Izskatās,ka līdz atvēršanai būs jāgaida mūžība un trīs dienas.

 20. Ir īstais rīkot tautas nobalsošanu-referendumu par “čekas maisu” atvēršanu! Ja Latvijas tautai nebalsoja par 4.maija deklarāciju 1990.g., tad “čekas maisus” varēja revidēt 27.gadus. Ir tāda partija, kas uzņemtos
  masu organizāciju, vadīšanu un iedvesmošanu?! Inteliģenti-intelektuāļu, jūsu laiks uzņemties atbildību, nevis gaidīt 100 (ne)gudro galvu reakciju!

 21. =Gribētos, lai šajā jautājumā stingrāks mugurkauls būtu arī Valsts prezidentam Raimondam Vējonim. =cik naivi prasīt tiem pēdējiem trim prezidentiņiem mugurkaulu:
  viens savulai uz kartes nevarēja atrast Grūziju un ar savu prezidenta klātbūtni sniegt aizstāvību, otrs savulaik neies un ar savu piemēru mudināja neiet uz valodu referendumu (aizgāja jau beigās ar sašutuma vilni), trešais tālāk par modes skatēm nav ticis. Labi : tas pirmais atjēdzās un labojās – atlaida 3 A kompāniju no Saeimas nama uz mājām…
  Un tad varbūt sanemsies (kā Zatlers) un ar savu amatu liks uz taisnīguma spēles – lai tie čekas stukaču papīri redz saules gaismu un tauta uzzin savus ”tintes varoņus” – varbūt bail, ka kāds rajona sekretārs vel savulaik students būdams tur ir ”aizķēries”…

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+