×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
18. oktobris, 2014
Drukāt

Ir slikti, bet varēja būt vēl sliktāk. Saruna ar vēsturnieku Induli Roni (17)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ar habilitēto vēstures doktoru, kas no akadēmiķa titula atteicās 2010. gadā, Induli Roni sarunājas žurnālisti Voldemārs Krustiņš un Artis Drēziņš.

– Ar kādu noskaņojumu sagaidījāt un pavadījāt vēlēšanas?

– Kā caurmēra latvietis pēc principa: ir slikti, bet varēja būt vēl sliktāk, tātad ir labi.

– Bet kā vēsturnieks?

– Kā vēsturnieks Ronis – dusmīgi, jo neesam izmantojuši iespējas tad, kad to varēja.

– Kādi “mēs”?

– Visi esam “mēs”, kas ievēl Saeimu, kura pēc tam izveido valdību. Savulaik no viena grāvja ieskrējām otrā: no muižu tipa kolhoziem sākumā īsti negribējām iet fermeru ceļu. Bet galvenais, ka aizmirsām savu galveno bagātību: ekoloģiski tīro lauksaimniecību. Tagad pasaulei pārtiku nav kur grūst. Ja būtu saglabājuši savu ekoloģiski tīro lauksaimniecības rūpniecību, Latvija būtu pasaulē ļoti konkurētspējīga. Mēs, arī es, bijām par praktiskām lietām, taču aizmirsām, ka politikā galvenais ir zeme, uz kuras stāvam, debesis, kas ir virs mums, gaiss, ko elpojam. Simtprocentīga privatizācija bija kļūda – vajadzēja iet arī pa valsts kapitālisma ceļu, izveidot kārtīgus valsts uzņēmumus. Ne tādus kā padomju laikā, kas patiesībā bija kompartijas kontrolēti uzņēmumi. Varbūt valsts uzņēmums nedotu tādu peļņu kā privātais, bet tās būtu garantētas darba vietas un cilvēkiem nebūtu jābrauc projām uz ārzemēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Var piekrist, ka Krievijā esošo latviešu strēlnieku sastāvs izmainījās: kritušo vietu ieņēma kreisāk noskaņotie, arī Krievijas latvieši, nacionālāk noskaņotos virsniekus nomainīja cilvēki ar boļševiku pārliecību, un tml., tomēr viņi tāpat pēc tautības bija latvieši. Tas, ka cilvēku ideoloģiski apstrādā ar propagandas palīdzību vai viņš nācis no citas, kreisās vides, jau nemaina viņa tautību un nenoņem atbildību par noziegumiem, ko viņš pastrādājis. Arī 1949. gada komunistu organizētajās deportācijās tepat Latvijā izvešanās uz Sībīriju piedalījās ap 12 tūkstoši vietējo latviešu – kolaborantu. Robežas jau var novilkt, bet pastrādātie noziegumi paliek, kā negoda un kauna traips, kas gulstās uz visu latviešu tautu un tam nav nekāda attaisnojuma, tas nu ir godīgi jāatzīst. Bet par vēstures faktiem, atkārtoju: eseru dumpi Maskavā apspieda latviešu strēlnieki un Jūlijs-Kārlis Daniševskis, pēc tautības latvietis, kā Revolucionārā kara tribunāla priekšsēdētājs, pēc tam ir tieši atbildīgs par daudzu simtu šī dumpja dalībnieku apšaušanu, Gulaga pirmais priekšnieks arī bija latvietis… Vai nosaukt vēl faktus, vai pietiks? Nevajag meklēt attaisnojumus tur, kur viņu nav!

  • Varbūt sāksim ar to, kāda pirms tam bija vēsturiskā situācija – pirms strēlnieki daļa kļuva sarkanajiem strēlniekiem ?- cariskās Krievijas un vācu muižniecības laiku – valdījušais beztiesiskums attiecībā uz latvieti, kad tika vispār atcelta dzimtbūšana,valoda, uttt utjpr.Kauguriešu nemieri un citi, 1905.gads nebija tik daudz kā boļševisma ideju piekritēju akcijas, cik vēlme pēc cilvēka cienīgas dzīves un apriebusies vācu un krievu muižniecības diktētā kārtība un protesti pret to. Pēc īpaši nežēlīgām šo protestu apspiešanām, protams, tikai izraisīja pretreakciju – kas izpaudās slēpta naida veidā,- kad strēlniekos pieteicās no brīva prāta, – bezjēdzīgie upuri un bezjēdzīgās cīņas cara armijas paspārnē jau arī daudzus noveda pie sarkanuma atbalstīšanas. Daļa spēja noorientēties ideju( kurš gan negrib vienlīdzību, savas zemes stūrīti, iespēju izglītoties un to visu par brīvu , bez apspiedējiem utt) un darbu neatbilstībā, daļa ne. Nevajag te 1949.gada izsūtīšanas uzgrūzt latviešiem – padomija mūžīgi cīnījās ar iekšējo un ārējo ienaidnieku un bija vajadzīgas reālas akcijas – katrā ciema padomē bija dati par saimniecībām, ražām, lopiem, kustamo un nekustamo mantu, un ja vēl bija zināms, ka mežos ir partizāni, tad protams, apkārtējo māju iedzīvotāji tika izsūtīti kā atbalstītāji – bija vajadzīgs kāds noteikts skaits ienaidnieku, tos arī pa apkārtni salasīja.

 2. … Vel japiezime, ka so valsts nodeveju un vinu psihiska trukuma dazadibas del, sie zombetie tika verveti Krievija, lai:

  1. sarikotu pirmo ‘Baigo Gadu’ Latvija, 1919.g., kad tika mociti un noslepkavoti pasu latviesu cilveki simtiem un pat tukstosiem, visas Latvijas ares kur valdija Komunistu valdiba un tas visatlautiba parnesta no Krievijas …

  2. infiltretos brivas Latvijas valdiba – sociku un komunistu partijas, un ar to/tas palidzibu,un visada veida atbalstu, sarikotu Latvija pirmo valsts apversumu ap 1920.g., kas par laimi izjuka igaunu atjautibas del, Tallina, un ar kuras palidzibu un priekszimi vajadzeja iesakties Pasaules revolucijai … vispirms turpinoties Latvija, ka piemeram talakam … Vacija, Polija vai Francija …

  3. pec 1937-8. g. ‘Stalina’ uzrikoto so ‘latviesu strelnieku’ un citu latviesu komunistu Krievija likvidesanu (ar ap 200 000 no 300 000 upuru skaitu … nosauto vai izvesto uz gulagu nometnem) parnemtu to personiskos datus un dokumentaciju agentu infiltracijai Latvija un tas velakam divam okupacijam ar ‘legitimam latviesu personam’ , un kuras ta vareja parnemt savus ipasumus ka …

  … Imperijas buvetaji doma talu … talu uz prieksu … par labu savai iedomatai gaisai cilveces nakotnei … globalai sabiedribas parvaldibai …

 3. …. @ Ivars: – ludzu nekomente par svarigam lietam par kuram neko isti nezini ! Nedrikst spriedelet bez vesture pieraditiem faktiem, soreiz lai dotu secinajumus par specifiskiem notikumiem un lietam vai org ka latviesu Strelniekiem … !

  …Vel vienmer tiek atkartots nepatiesais vai aizmirstais fakts: ka latviesu strelnieku sastavs, dzinulis uzupureties, naca no vinu nacionalas un patriotiskas ideologijas un tas politiskiem merkiem – izcinit lielaku autonomiju Latvijai vai ari neatkarigu nacionalu latvisku valsti !!!

  … Bet jau pirms 1917.g. Komunistu Revolucijas Krievija, strelnieku sastavs bija krasi izmainijies, jo lielie zaudejumu del, 1915 – 1916 gados, katrs bataljons tika vai nu atjaunots vai aizpildits ar nu jau bolseviku pagrides darbinieku zombetiem un visados veidos savervetiem ploretariesu/ stradnieku kadriem un revolucionistiem ar pavisam citam idejam un merkiem … !!!!

  … Tamdel pirmajas latviesu brivpratigo strelnieku rindas parstavetas nacionalas idejas un patriotiskas izjutas sistematiski izmainija jaunpienakoso paklautiba jaunajai politiskai stravai, komunismam a la Bolsevisms … ar visam konsekvencem: kosmopolitanisko ideologiju uzstaditiem merkiem un to varas uzurpesanai atlautam un pielietotam necivilvecigam metodem …. !!!

  … Palikusajiem dziviem ‘veciem’ un patriotiskiem strelniekiem atgriezoties Latvija un palidzot izcinit Latvijas valsts neatkaribu … tika novilkta politiska un legala/pilsoniska robeza starp LATVIJAS LATVIESU STRELNIEKIEM un KOMINTERNAM PAKLAUSIGO BIJUSO STRELKU GRUPAM !!!!!!!!

  … Un ta no ta briza, sie komunisma ideologijai ticosie, mazizglitotakie un vieglak zombetie cilveces parstavji, vai psihiski slimie, un Latvijas pilsonibas un tas tiesibu uzmeteji – un tadus var atrast katra tauta – vairs nevar pieskaitit ne Latvijai, ne latviesu autohtonai tautai, jo ta bija vinu pasizvele pagriezt muguru brivai, likumigai, nacionalai un neatkarigai Latvijai …. !!!

  … Tamdel to negeligie un necilveciskie asinsdarbi neatiecas ne uz patriotu izcinito proklameto Latvijas Republiku, ne tas latviesu pamattautu … likumiga vai morala plaksne …

 4. Skumji, ka avīze nedod mieru slimam cilvēkam. Būtu labāk pavaicājuši, kā Roņa kungam gāja pie pāvesta, kad viņš tur devās taisnību meklēt, bet Latvijā tajā laikā tika iekļauts meklējamo personu sarakstā

 5. Šis bezkaunīgais tips varētu tautai pastāstīt, kur palika viņam savulaik Maskavā iedotās oficiālās K.Ulmaņa un J.Baloža krimināllietu kopijas. Tas tika iedotas I.Ronim ne jau kā privātam vēsturniekam un pētniekam, bet kā Latvijas valsts pārstāvim-AP izveidotas komisijas vadītājam. Taču Latvijas valsts rīcībā tās tā arī nenonāca – klusi ieslīdēja Roņa privātajā azotē. Un dieviņš vien zin, kas vēl tur nonāca, par ko šodienas Krievijas pārstāvji ik pa brīdim atklāti ieņirdz: “sak, ko ta` prasiet dokumentus, reiz taču jau iedevām. Ak pazaudējat, nu bērniņi, paši vainīgi”.

 6. Tu te nestāsti pasakas vai puspatiesības par Marksa ideju par sociālo vienlīdzību sabiedrībā. Tā ir tikpat veca kā pasaule un ne jau Markss to izdomāja. Runa ir pavisam par kaut ko citu – ar kādām metodēm boļševiki, pamatojoties uz marksisma mācību, cēla socialismu Krievijā un ar kādām metodēm tika nodrošināts augsts dzīves standarts cilvēkiem Rietumeiropā. Ne zviedri, ne norvēģi ,ne somi valsts līmenī neapslaktēja savus uzņēmējus un inteliģenci, lai celtu, kā tu saki sociālismu. Ne zviedri, ne norvēģi, ne somi neatņēma īpašumus saviem līdzcilvēkiem un nesakūdīja vienu sociālu grupu pret otru, lai tie idejas vārdā sāktu slepkavot viens otru. To darīja boļševiki Krievijā, jo tā viņus bija “izskolojis” Markss ar savu marksismu, kas pēc savas būtības ir totalitāra un vardarbīga mācība. Ceru, ka tu saskatīji atšķirību, protams, ja gribēji saskatīt!

  • Katrā vietā un laikā savas metodes – vienas Zviedrijas Kārlim 12 pēc Poltavas pēriena, citas – boļševikiem pēc 1917.g. Februāra revolūcijas bardaka un anarhijas laikā.
   Pēc kampēju īstenotās “valsts nozagšanas” jau ar liberastu metodēm pat nodokļus piedzīt vajadzīgajā līmenī nevar, kur nu vēl nozagto valsti atgūt. Zolitūdes traģēdija jau esošās sistēmas āža kāju spilgti atsedza, paskatīsimies kā eirokrāti tagad dīdīsies…

 7. “Ja būtu saglabājuši …..” – ?
  “Šāvām komunismam, trāpījām Krievijai,” tā socilogs&filosofsA.Zinovjevs, 1990. Eh, būtu to “Padomju Latvijas nošaušanu” (B.Pugo) 1988.g. uzticējuši kādam jaunākam vēsturniekiem, nevis vecajam pagrīdniekam Mavrikam V. – tad gan būtu – i precīzāks trāpījums, i šodienas bijušais akadēmiķis “cita” Latvijas vēstures bilde (vismaz par 1905.g.)-?
  Ak, vai, cik žēl, ak. vai, cik žēl, ka…

 8. “Simtprocentīga privatizācija bija kļūda – vajadzēja iet arī pa valsts kapitālisma ceļu, izveidot kārtīgus valsts uzņēmumus. Ne tādus kā padomju laikā,……”
  Nu gan, a.god. bijušais akadēmiķis fantāzijās laižās – tā jau zinātnieki neuzvedas – labāk izskaidrot “kļūdas” pielaišanas iemeslus. Manuprāt, priHvatizācija bija 100% veiksmīga – tikai tā, ar vienu cirtienu, varēja sagraut padomju sociālās sistēmas pamatus – boļševiku radīto, tikai ar boļševiku metodēm varēja likvidēt.
  Tagad nu var brīvi fantazēt – Nacionālās attīstības plānus kalt – un padomju “reālā komunisma” (A.Zinovjevs) laikā sasniegto lamāt. Patīkamu izklaidi, pilsonīši un bijušie!

 9. “Latvieši vēsturē sataisījuši milzu šmuces, latvieši ir izpildīgi, viņi kalpo” – tā vēsturnieks Ronis. Un kaut arī pats esmu latvietis un Latvijas patriots, viņa paškritiskajam vērtējumam var lielā mērā piekrist. Latvieši viegli uzķērās uz marksisma idejām, Raini ieskaitot, jo kā gan lai nenotic Marksam, kurš solīja visiem paradīzi zemes virsū! Kaut arī latviešiem, kā zemnieku tautai, bija skaidrāks par skaidru, ka nekādi brīnumi pasaulē nenotiek. Esam pārāk viegli ietekmējami un nekritiski. Tā vietā, lai noticētu vienīgi brīvības idejai, daļa latviešu strēlnieku noticēja svešai un varmācīgai ideoloģijai – marksismam, kas sašķēla sabiedrību šķirās un tad sarīdīja vienu sociālu grupu pret otru, tā realizējot dzīvē vēl nepieredzētu vardarbību un masveidīgas cilvēku slepkavības. Un arī te latvieši bija gan labi izpildītāji, gan pavēļu devēji. Piemēram, kas tad stutēja boļševiku vēl nestabilo varu un apspieda eseru dumpi Maskavā, ja ne latviešu strēlnieki, kas tad bija Gulaga pirmais priekšnieks, ja ne latvietis? Vēsture to apliecina un tas ir godīgi un paškritiski jāatzīst. Citādi mēs nonāksim vienā līmenī ar Krieviju, kura arī līdz šim nespēj atzīt, piemēram, Latvijas okupācijas faktu. Tajā pat laikā bija tautas Eiropā, kuras pietiekoši kritiski spēja vērtēt šīs Marksa idejas un Krievijā notiekošo un uz tām tik lēti neuzķērās.

  • Zviedri, norvēģi, somi – vislabāk dzīvē realizēja Marksa idejas par sociālo vienlīdzību un labklājību lielākajai sabiedrības daļai. Savulaik Hruščovs saviem līdzgaitniekiem pat norādīja – tur R-Eiropā ir reāls sociālisms uzcelts, mēs tikai tādu pus-soziālismu uzcēluši.
   Starp citu, nākamgad atkal apaļas jubilejas – atkal kāds šodienas “pareizais” kārtējo reizi gānīs “šmucīgos” 1905-ā gada cīnītājus un 1915.g. Latviešu strēlnieku pulku dibinātājus?

  • neesmu vēstures speciālists, bet- vai latviešu streļķiem boļševiku vara nesolīja- ja palīdzēsiet gāzt carismu Krievijā, mēs jums apsolām dot brīvu Latvijas valsti? Ja vēsturiski šāds solījums ir ticis dots, vai brīnums, ka daudzi latvieši devās uz Krievijas plašumiem un uzticējās šiem solījumiem? Karā un revolūcijās notiek vienmēr briesmu lietas un tajās bez atšķirības tautībās iesaistās visi, kas rīkojas. Vai tāpēc visi akmeņi būtu šodien jāmet tikai uz latviešiem?

 10. Pirms kāda 1 – 2 gadiem Rīgā bija iespēja paklausīties debates par II PK perioda notikumiem Latvijā. Tur uzstājās trīs visiem ļoti pazīstami mūsu profesori-vēsturnieki (šoreiz uzvārdus nenosaukšu) un vēstures doktore Kantor (varbūt par kādu burtu uzvārdā kļūdos) no Pēterburgas. Bija vienkārši nožēlojami redzēt to milzīgo starpību erudīcijā, faktisko datu zināšanā, notikumu cēloņu un seku sapratnē. Nesen E. Liniņa svētdienas LR-1 raidījumā divi Latvijas Kara muzeja zinātnieki, runājot par Latvijas un Livonijas kara vēsturi, izteica izbrīnu un fantastiskās (tieši tāds vārds tika izmantots) Maskavas vēsturnieku zināšanas šajā problemātikā. Tā ka iesaku mūsu “vēsturniekiem” vairāk strādāt un domāt. Tad pēdiņas noņemšu.

 11. … Paldies, vismaz viens patiess, patiesibas izsalcis, vesturnieks … Taisniba par VP Berzina alkatibu caur Valsts kanclejas aparatu kontrolet talaku vestures izpeti … un sakaru uzturesanu ar Kremla vesturniekiem … !

  … Ja, svarigi butu daudz vairak atklat un zinat par Kominterna pasutito L.R. valsts varas uzurpacijas nodomiem, lidz 1934-5 gadam, 5. kolonnai, un ta laika sociku un komunistu pagrides tas galveniem dalibniekiem…

  … Mana ta laika patiesibas uztvere sads drauds L.R. bija lielakais iemesls K.Ulmana apversumam tai pasa gada …

 12. Já par to ka Vienotíba ir politiskás véstures rakstítája un sludinátája ,tas ir acímredzami , vinjiem vienala tá pat ká Straujumai Eiropa un Amerika pieprasa kurinát naidu ar Krieviju SHIE BEZIERUNÁM klausa…Ne kauna ne goda ,ka tik slaukt valsts kasi un tá jau nabagos iedzívotájus

Draugiem Facebook Twitter Google+