×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
16. aprīlis, 2015
Drukāt

Ir vai nav? “LA” lasītājs par īpatno valodas stilu (9)

Foto - LETAFoto - LETA

Pēdējā laikā radio un televīzijas pārraidēs vērojams īpatns valodas stils, savdabīga runas maniere.

Nevietā lietots salīdzinājums – pielīdzinājums ar “tā kā” vērš apgalvojumu nenoteiktu, rada aptuvenības nokrāsu. Ne jā, ne nē, ne ir, ne nav.

No saviem garajiem pierakstiem minēšu dažus:

* Amatpersonu deklarācijas tā kā pētām.

* Projektu konkursā tā kā uzvarējām.

* Šajā iestādē tā kā esam konstatējuši likumpārkāpuma pazīmes.

* Grieķijai jādod tā kā apsolījums, ka vārdiem sekos darbi.

* Notikuma vietā bija ieradies tā kā kapu pārzinis.

* Cilvēks bija tā kā miris, tāpēc ieradās komisija.

Vai šī nenoteiktība valodā neizaug no nenoteiktības mūsu dzīvē, no vārdu un darbu nesakritības, no izlocīšanās?

Tagad parodēšu.

Latvijas sabiedrība ir tā kā konsolidēta.

Valsts prezidenta kandidāta izvēlē politiķiem tā kā svarīgas ir tautas domas.

Šajā procesā politiskajām partijām tā kā nav savtīgu interešu, savstarpējas tirgošanās par augstākajiem amatiem valstī.

Jānis Zvaigzne Litenē

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Malacis J.Zvaigzne!Gribētu pievērst uzmanību arī bardakam pilsētu nosaukumu rakstībai.Varbūt drīz rakstīsim ne tikai Ļviv Kiiv,bet arī Moskva?

 2. Joprojām turpinās vārda “jūtīgs” kropļošana, piem. JUTĪGI ZOBI! Kā zobi var būt JUTĪGI ?? Man ir JŪTAS nevis JUTAS!? Ir iespēja JUST smaku!? JŪTU ZEMI zem kājām…JŪTĪGS cilvēks nevis JUTĪGS… Burtiski GRIEŽ ausīs tās vājprāts ap šo vārdu!!! Un to veicina masu mediji!??

 3. “[“Ci†adeles” pārdevēji] uzskata, ka viņi ir panākuši tādu vienošanos, kādu viņi ir panākuši!”
  © bremze Lēnuma
  “man ir virsraksti. nav brille.” © bremze Lēnuma
  “noklausot audio ierakstu, pēc stundām jus paņemat vardu un runajat … pēc stundas, kad bija uzsakta komisija, jus paņemāt vardu un runajat, bet šeit iesniegumā jus rakstiet, ka Ringolds Balodis man nedeva vardu, sēde notika divas ar pusu stundas …” – gan ne žurnaļuga – depu†āts
  Vitalijs Orlovs – veiksmigs politikis, 9. Saeimas depu†ats un medikis!
  “man i česmit seš gad, … briva laikaja es skatijos makslas filmu “Ilgs cels kaps” … vot

  tieši tad es sapratu, … galvenais varonis, viņš ari uzņemts dienet … skrien pie mīļakais

  un tiek redzama luterana baznica, … ko nozime priekš manim Jekabpils! vot katras mana vecuma

  cilveks …, man bija radas sajuta, viens valsts, … prieks latviešiem, ko nozime viņa dzimtenem, …91. gadā sakas atmoda, ja, … biju viens no tiem cilvekiem, kuri nebaidijās un aizeja uz Zakusala uz telecentru, tad, kad atmaitas aizsargi domaja, ka var but uzbrukums no omoniesiem, …, no viniem nekad nebija nekadas problemas nebija, … uz jautājuma, kas jus esat, es vienmer atbildeja “krievi runājošas karēlis, Latvijas pilsonis”. teiksim ta, no ta, ka es vairs nepraktizeju, … tad jau dzimis mana meita … es biju nostāts priekš izvēles … es biju tas, kurš viens no pirmam izdomāja medicīnisko apdrošināšanu … priekš situācijas, ko toreiz veidojās …, es biju tāds, kurš izdomāja ..,
  pēc diviem sasaukumiem cilvēkam vajadzētu ierobežojumu ievest, deputātiem … jābut jaunai
  asinij, jaunam vilnim, … esmu nodoklu maksātāj, … gaida, tad ka viņiem pilsonību atnes un
  un un un pateiks “nu kļuvi par Latvijas pilsoni!”, … es vienkārši nokārtoju visus tos ekzamenus … pārgāju visu to proceduru, aicināju visus cilvēkus, kuri pātiesibā nepilsoni, iet un naturalizeties un mainīt politisko vidi … es zinu, ka es kā citi Latvijas radioklausītāji, diez vai gribas redzēt …, iziesim no tā krīze, … daudzi no mums ir Padomju Savienības produkti, tad kad mūsu vietā kautkas kautkur pieņem, bija pieņemti lēmumi, … mēģināt atrast kaut kādu ideju, izkļūt no tā krīza, … mums ir tāds ka nu kā es izskatījos, ja es jautāšu uz jautājuma, ko zin katrs skolnieks, … varbūt man tā paveicās, neviens mani nenodeveja.

 4. Vēl jāpiemin “ejošā runa” un “redzamie politiķi/darbinieki”. Ja padomju pilsonis valters iekš “owertime” saka, ka “runa iet” – labi, bumba pa galvu trāpija pirms latviešu valodas stundas. Savukārt daudzu amatpersonu publiska “ejošā runa” liek aizdomāties. Vai tik viņi nav tie jokaiņi, kas raksta “tolete, pūlts, gūlta, karēvji…”

 5. Šie te vispār vārdu sakot tā kā rakstītākie un runātākie , klausītākie un pārdotākie ,vai ne?

  • kas tas ir par “stilu” -šie ”lasītākie” un “mīlētākie”? Vai tie ausīs negriež ? Kā tur bija gramatikā ar salīdzināšajām pakāpēm?

 6. Un kur tad vēl mode katru teikumu sākt ar “ām, ām”.

 7. gribētu vērst lasītāju uzmanību uz to,ka,sākot ar prezidentu,politiķi un bez izņēmuma visi žurnālisti tā kā nevar iztikt un nevienu teikumu izrunāt bez “šā te,šo te,šim te,šajā te,šis te,šie te”Tā kā gribas ātri bēgt no telpā ārā,”šajos te” tekstos ieklausoties.Bēgt,atpakaļ neskatoties.Tā kā nelabi paliek.

  • Loti koša ir ari ‘jajošana”. Es, ja, vakar, ja,gāju,ja,pa,ja, ceļu,ja, pretīm,ja,nāca,ja,viens ja ja ja. Nauda kļuvusi par naudām, zeme par zemēm, maize par maizēm. Man ir viena zeme, bet Pēterim trīs zemes. Agrāk man bija maz naudas, tagad maz naudu. Maiznieks jāsauc par maižunieku.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+