Foto – Zane Purne

Ir varianti Sibīrijas hibisku pavairošanai 0

“Kā var pavairot Sīrijas hibisku?” Anta Lapsa Neretas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Sīrijas hibisks (Hibiscus siriacus sin. Althaea frutex) ir daudzgadīgs, mūžzaļš malvu dzimtas krūms vai koks. Latvijā to galvenokārt audzē kā telpaugu, dažkārt aizmirstot, ka šim augam piemērotas vēsas telpas. Ziemā temperatūra var būt pat vairākus grādus zem nulles. Sīrijas hibisku var audzēt arī dārzā, taču ļoti aukstās ziemās kārtīgi jāpiesedz, bet atkušņos (un tie mums ir bieži) atkal jāatsedz, lai neizsustu. Ārā augošs Sīrijas hibisks rudenī nometīs visas lapas. Daļēji tās var zaudēt arī tad, ja ziemas mēnešus pārlaiž vēsās telpās.

Aug lēni, dažos desmitos gadu Sīrijas hibisks spēj sasniegt tikai pāris metru augstumu. No sēklas audzēts, tas jau trešajā vai ceturtajā gadā uzziedēs ar purpurrozā, zilivioletiem vai baltiem ziediem, vidus ir tumšā krāsā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažādās krāsās zied Sīrijas hibiska šķirnes, piemēram, ‘Blue Bird’, ‘Diana’, ‘Lady Stanley’, ‘Ardens’ un citas. Sīrijas hibisks uzplaukst maijā – jūnijā un ļoti bagātīgi zied līdz pat septembrim. Ziedi nav smaržīgi, toties ir ēdami…

Lai gan garumā stiepjas gausi, tas bez problēmām ataug, ja pamatīgi apgriezts vai arī nosalusi virszemes daļa (līdz pat sakņu kakliņam). Sīrijas hibisku pavairo ar sēklām, ar galotnes un stumbra lapainajiem spraudeņiem, atdalot sakņu atvases un potējot. Visvienkāršāk – iesēt sēklas bagātinātas kūdras substrātā, kuram piemaisīta rupja grants. Tās labi sadīgst gaišā vietā un istabas temperatūrā. Ne pārāk sarežģīta metode ir arī pavairošana ar galotnes vai stumbra lapainajiem spraudeņiem, ko griež pavasarī, no marta līdz aprīlim. Spraudeņi nedrīkst būt jēli (tikko izauguši), ne arī koksnaini. Sakņo kūdras un perlīta maisījumā, istabas temperatūrā, gaišā vietā un noteikti zem polietilēna plēves seguma. Tas nepieciešams, lai ap spraudeņiem uzturētu paaugstinātu gaisa mitrumu, tādējādi palīdzot ātrāk veidoties saknēm.

Sakņu dzinumi jeb atvases veidojas tikai daudzgadīgam Sīrijas hibiska krūmam. Ar asu nazi tās uzmanīgi var atdalīt un iestādīt podā.

Šķirnes pavairo ar potēšanu, uz viena auga var uzpotēt vairākas.