×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
19. jūlijs, 2014
Drukāt

Irākas kristieši bēg no Mosulas

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Pēc islāmistu izteiktā ultimāta, kurā kristiešiem pieprasīta konvertēšanās islāmā vai “aizsardzības nodokļa” nomaksa, kristieši masveidā bēg no Mosulas, meklējot patvērumu autonomajā kurdu reģionā.

Sunnītu islāmistu grupējums “Islāma valsts Irākā un Levantē” (ISIL), kas tā sagrābtajās teritorijās pasludinājis kalifātu, licis ultimāta tekstu atskaņot no mošeju minaretu skaļruņiem, izraisot paniku kristiešu vidū, un mudinājis tos pievienoties bēgošajiem šiītiem.

ISIL ultimāts pieprasa kristiešiem izpildīt izvirzītos nosacījumus līdz sestdienas pusdienlaikam, pretējā gadījumā piedraudot ar “neko citu kā zobenu”.

Ultimātā ir atsauce uz vēsturisko kontraktu, kas pazīstams kā “dhimma”, saskaņā ar kuru nemusulmaņiem, kas dzīvo islāma sabiedrībās, bet nevēlas konvertēties, tiek piedāvāta aizsardzība, ja tie nomaksā īpašu nodokli jeb “jizya”.

“Mēs piedāvājam viņiem trīs iespējas – islāmu [un] “dhimma” līgumu, kas paredz “jizya” maksāšanu. Ja viņi no tā atsakās, viņiem nebūs nekā citā kā zobens,” teikts ISIL paziņojumā.

Kā aģentūrai AFP pavēstījis patriarhs Luiss Sako, kristieši šobrīd sodas uz Dahūku un Erbīlu Irākas Kurdistānā.

“Pirmo reizi Irākas vēsturē Mosula tagad ir brīva no kristiešiem,” atzinis Sako, piebilstot, ka islāmisti šobrīd kristiešu ēkas iezīmē ar burtu “N”, kas norāda uz jēdzienu “Nassarah”, ar kuru kristieši apzīmēti Korānā.

Irākā mīt vissenākās kristiešu kopienas pasaulē, taču to piederīgo skaits ievērojami sarucis kopš 2003.gada ASV iebrukuma, ļaudīm glābjoties no starpkopienu vardarbības.

Pirms Irākas kara sākuma Mosulā dzīvoja aptuveni 60 000 kristiešu, taču līdz šī gada jūlijam viņu skaits jau bija sarucis līdz 35 000.

Sako stāsta, ka vēl 10 000 pilsētu pameta jau jūnijā, kad to sagrāba islāmistu kaujinieki ISIL vadībā.

Līdzīgu ultimātu februārī ISIL izsludināja Rakas pilsētā Sīrijā, pieprasot kristiešiem par drošību maksāt aptuveni pusunci (14 gramu) tīra zelta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+