×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
29. februāris, 2016
Drukāt

Irānā briest pārmaiņas

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

Parlamenta vēlēšanās Irānā panākumus guva pragmatiski orientētais valsts prezidents Hasans Ruhani un viņa atbalstītāji no "Cerību saraksta".

Pragmatiski orientētais valsts prezidents Hasans Ruhani  un viņa reformistu atbalstītāji gūst panākumus parlamenta vēlēšanās.

Nedēļas nogalē Irānā notikušajās parlamenta vēlēšanās panākumus guva pragmatiski orientētais valsts prezidents Hasans Ruhani un viņa atbalstītāji no “Cerību saraksta”. Analītiķi atzīmē, ka šīs vēlēšanas var uzskatīt par sava veida referendumu par Ruhani administrācijas darbu, kura galvenais rezultāts ir vienošanās ar Rietumiem par kodolprogrammas ierobežošanu un sankciju atcelšanu.

 

Uzticības apliecinājums prezidentam Ruhani

Reformistu panākumi vēlēšanās varētu paātrināt Irānas Islāma Republikas izkļūšanu no starptautiskās izolācijas pēc vienošanās ar rietumvalstīm par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu. Atbalstu prezidentam Ruhani, kurš aktīvi atbalstīja vienošanās panākšanu ar rietumvalstīm, var uzskatīt par uzticības apliecinājumu prezidentam, atzīmē aģentūra “Reuters”. Reformistu kursa piekritēji labākos panākumus guva Teherānā, kur, pēc pagaidu ziņām, viņi ieguvuši visas 30 galvaspilsētai atvēlētās vietas parlamentā jeb Islāma konsultatīvajā padomē, bet vairāki konservatīvo spēku kandidāti zaudējuši mandātus. Vēlēšanu iecirkņos, kur kāds no kandidātiem nebūs ieguvis vajadzīgos 25 procentus balsu, aprīļa beigās notiks vēlēšanu otrā kārta. Vēlēšanās piedalījušies aptuveni 33 miljoni no Irānas 55 miljoniem balsstiesīgo vēlētāju.

 

No politiskas sacensības uz sadarbību

“Cilvēki atkal apliecināja savu spēku un deva lielāku uzticamību un ietekmi pašu ievēlētajai valdībai,” pēc pagaidu rezultātu paziņošanas teica Ruhani , piebilstot, ka viņš ir gatavs strādāt ar katru, kas gatavs veidot valsts nākotni kā rūpnieciski attīstītu zemi. Vairāki mēreni noskaņotie konservatīvie, tajā skaitā līdzšinējais parlamenta spīkers Ali Laridžani, atbalsta prezidentu Ruhani, atzīmē “Reuters”. “Vēlēšanu sacensība ir beigusies, un iestājas vienotības un sadarbības posms valsts celtniecībā,” Irānas ziņu aģentūra IRNA citē Ruhani galveno sabiedroto, joprojām ļoti ietekmīgo irāņu politiķi eksprezidentu Ali Rafsandžani, kurš bija valsts galva no 1989. līdz 1997. gadam.

Reformistu panākumi vēlēšanās varētu mazināt pret Rietumiem vērsto stingrās līnijas piekritēju ietekmi, kas līdz šim kontrolēja 290 vietu parlamentu. Analītiķi atzīmē, ka Irānai ir milzīgas iespējas paplašināt tirdzniecību ar rietumvalstīm, kur ir liela interese par ieguldījumiem šajā valstī pēc Rietumu sankciju atcelšanas un savstarpējo attiecību normalizācijas.

 

Konservatīvie nav teikuši pēdējo vārdu

Aptuveni 60 procenti no 80 miljoniem Irānas iedzīvotāju ir jaunāki par 30 gadiem un vēlas aktīvi iesaistīties starptautiskajā sadarbībā. Analītiķi gan brīdina, ka konservatīvie spēki, kas līdz šim kontrolēja divas trešdaļas vietu parlamentā, Irānas sabiedrībā nav teikuši savu pēdējo vārdu un tik viegli neatdos noteicošās pozīcijas. Turklāt stingrās līnijas atbalstītāji cer saglabāt noteicošo lomu no teologiem veidotajā Ekspertu padomē, kas apstiprina un uzrauga valsts reliģiskā vadoņa ājat­ollas darbu. Irānas parlamentā ir 290 deputātu vietas, bet Ekspertu padomē – 88 krēsli.

“Šīs vēlēšanas ir ļoti liela [reformistu] uzvara,” paziņojis analītiķis Saīds Leilazs, bijušā reformistu prezidenta Mohamada Hatami bijušais padomnieks. “Tās ir ļoti labas ziņas, ka mums būs ļoti racionāls, mazāk frakcijās sašķelts parlaments, kurā būs vairāk eks­pertu un tehnokrātu,” uzskata Leilazs. Līdzīgās domās ir Teherānas universitātes vēstures profesors Foads Izadi, kurš gan brīdina, ka reformistu panākumi Teherānā vēl neliecina, ka pārējā valsts būtu gatava sekot viņu piemēram.

Pašreizējais ājatolla Ali Hameneji pazīstams kā konservatīvo spēku atbalstītājs un izteicies pret valsts plašāku sadarbību ar rietumvalstīm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+