Sadursmes starp demonstrantiem un policiju Dorūdas pilsētā Irānas rietumos.
Sadursmes starp demonstrantiem un policiju Dorūdas pilsētā Irānas rietumos.
Foto – SCANPIX/SIPA

Irānā izvēršas protesti pret varu 0

Dažas dienas pirms gadu mijas sākusies kā protests pret saimnieciskajām grūtībām un cenu celšanos, irāņu neapmierinātība pāraugusi politiskos protestos pret klerikālo režīmu. Nedēļu ilgajos protestos gājuši bojā vairāki desmiti cilvēku, nemieriem pārņemot visu valsti.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Varas iestādes pagaidām ieturot savaldību

Pašreizējie nemieri ir plašākie kopš 2009. gada, kad tika apstrīdēti prezidenta vēlēšanu rezultāti. Toreiz drošības spēki nežēlīgi apspieda protestus, un varas iestādes piedraudējušas līdzīgi rīkoties arī šoreiz. Pagaidām policija ir rīkojusies visumā savaldīgi, atzīmē raidsabiedrība BBC. Analītiķi atzīmē, ka nemieros Irānā ir savijušies ekonomiski, politiski un reliģiski motīvi, padarot pretrunu kamolu neatšķetināmu. Demonstrācijas sākās aizvadītā gada nogalē Maš­hadā, Irānas otrajā lielākajā pilsētā valsts ziemeļaustrumos, kur atrodas islāma šiītu virziena ietekmīga pārstāvja svētvieta. Stingrās līnijas aizstāvis garīdznieks Ahmads Alamolhoda, kurš notur lūgšanas Mašhadas mošejā un ir pietuvināts valsts augstākajai reliģiskajai vadībai, ir apsūdzēts savu piekritēju musināšanā uz protestiem pret Irānas prezidentu un savu politisko oponentu Hasanu Rouhani.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākotnēji demonstrantu saukļi bija pret inflāciju, korupciju un prezidenta ekonomisko politiku, taču drīz izvērsās mītiņos pret valsts reliģiskajiem vadoņiem, atzīmē raidsabiedrība BBC. Saukli “Nāvi Rouhani!” (valsts prezidents) nomainīja sauklis “Nāvi Hameneji!” (ajatolla, valsts augstākais vadonis). Vienas dienas laikā nemieri izplatījās vairākos desmitos pilsētu visā valstī. Līdz ar ekonomiskajām prasībām izskanēja aicinājumi izbeigt Irānas iejaukšanos Libānā un Sīrijā. Prezidents Rouhani uzrunā televīzijā aizstāvēja savu ekonomisko politiku, gan atzīstot, ka protestētāju neapmierinātība ir pamatota. Rouhani atzinis tautas tiesības uz protesta akcijām, bet vienlaikus aicinājis nepieļaut vardarbību un paudis pārliecību, ka Irāna tiks galā ar “dumpiniekiem un likumpārkāpējiem”. Kā atzīmē Irānas mediji, valsts ekonomika pēc klerikāļu 40 gadu valdīšanas ir tik bēdīgā stāvoklī, ka prezidenta Rouhani necilajiem panākumiem saimniecības jomā nav lielas nozīmes. Irānas iekšlietu ministrs Abdolreza Fazli atzinis, ka bezdarbs vairākos valsts apvidos pārsniedz 60 procentus.

Ajatolla Hameneji vaino valsts ienaidniekus

Irānas augstākais vadītājs ajatolla Ali Hameneji paziņojis, ka aiz protestiem un nekārtībām, kas pēdējās dienās satricinājušas valsti, stāv Irānas ienaidnieki. “Pēdējo dienu notikumos ienaidnieki ir apvienojušies un izmanto visus savus līdzekļus, naudu, ieročus, politiku un drošības dienestus, lai radītu problēmas islāma režīmam,” Irānas valsts televīzijā teica Hameneji. “Ienaidnieki vienmēr meklē iespēju un jebkuru plaisu, lai iefiltrētos un uzbruktu un dotu triecienu irāņu tautai,” sacīja Hameneji, norādot, ka ienaidnieku var apturēt tikai tautas ticība, upuri un drosme.

Irānā protesti pret lielo dārdzību un bezdarbu drīz pārauga protestā pret valdošo islāma režīmu kopumā. Izskanējuši arī saukļi atjaunot monarhiju, kas tika gāzta 1979. gada islāma revolūcijā, kā arī nosodījums režīmam par palestīniešu un dažādu reģionālo kustību atbalstīšanu, nevis problēmu risināšanu pašu mājās. Līdz šim protestos un nekārtībās dzīvību zaudējuši vairāki desmiti cilvēku. Kā ziņoja Irānas valsts televīzija, vakar protestos nogalināts viens policists un vēl trīs ievainoti, kad Nadžafabadā valsts vidienē viņi tika apšaudīti ar medību ieročiem. Tā ir pirmā reize, kad nedēļu ilgušajos protestos tiek ziņots par upuriem Irānas drošības spēku vidū. Protestiem turpinoties vairākās pilsētās, policisti laida darbā asaru gāzi un ūdensmetējus. Pēc oficiāli neapstiprinātām ziņām, kopš protestu sākuma aizturēti vairāki simti cilvēku.

Reklāma
Reklāma

Tramps un Netanjahu nosoda Irānas režīmu

ASV prezidents Donalds Tramps tviterī pavēstījis, ka Irāna “izgāzusies visos līmeņos” un tās tauta ir “izsalkusi pēc brīvības”. Rouhani viņam atbildējis, ka ASV līderis, kurš “ar visu savu būtni noskaņots pret Irānas nāciju, nav tiesīgs simpatizēt protestētājiem”. Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu angļu valodā ierakstītā videouzrunā paudis atbalstu demonstrantiem Irānā. “Drosmīgie irāņi iznākuši ielās. Viņi vēlas panākt taisnīgumu. Viņi vēlas panākt pamatbrīvības, kas viņiem liegtas desmitiem gadu,” paziņojis Netanjahu, apsūdzēdams Teherānas “nežēlīgo režīmu”, ka tas izšķērdē naudu, lai sētu naidu starp Izraēlu un Irānu, bet baidās pats no savas tautas. Netanjahu vērsies arī pie Eiropas valstu līderiem, pauzdams viedokli, ka “daudzu Eiropas valstu valdības klusējot noraugās, kā varonīgie jaunie irāņi tiek piekauti ielās”.