×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
28. janvāris, 2013
Drukāt

Irāna nosūta kosmosā pērtiķi

Foto - AFPFoto - AFP

Irāna nosūtījusi kosmosā kapsulu ar dzīvu pērtiķi, atsaucoties uz Aizsardzības ministrijas oficiālo paziņojumu, ziņo telekanāls “Al-Alam”.

“Irāna sekmīgi palaidusi kapsulu ar pērtiķi un atguvusi sūtījumu neskartu,” paziņojusi ministrija. “Al-Alam” vēsta, ka pēc lidojuma 120 kilometru augstumā pērtiķis ir dzīvs. Irāna jau 2011. gadā mēģināja nosūtīt kosmosā dzīvu pērtiķi, bet toreiz šis projekts beidzās ar neveiksmi, par kuras cēloņiem sabiedrība netika informēta.

Irāna šo projektu prezentējusi kā gatavošanos cilvēka nosūtīšanai kosmosā, ko plānots paveikt 2020. gadā. Irāna jau 2010. gadā ar “Kavoshgar-3” raķeti nosūtīja kosmosā mazākus dzīvniekus – žurku, bruņurupučus un tārpus, bet 2009. gadā sāka ambiciozu kosmosa programmu, palaižot orbītā savu pirmo satelītu. 2011. gada martā Irānas Kosmosa aģentūra palaida kosmosā raķeti “Kavoshgar-4” ar kapsulu, kas paredzēta pērtiķa pārvadāšanai, taču toreiz tā bija tukša.

Irāna apgalvo, ka tai veiksmīgi izdevies palaist kosmosā arī trīs satelītus – satelītu “Omid” 2009 .gada februārī, satelītu “Rassad” 2011. gada jūnijā un satelītu “Navid” 2012. gada februārī. Tomēr pērn maijā Irāna atcēla satelīta “Fajr” palaišanu. Arī šoreiz atcelšanas cēloņus Teherāna nepaskaidroja. Irānas kosmosa programma satrauc Rietumus, kas bažījas, ka Teherāna, maskējoties aiz zinātniskas programmas, varētu attīstīt raķetes, kuras spējīgas nest kodolgalviņas. Irāna to kategoriski noliedz, tāpat kā noliedz savas kodolprogrammas iespējamos militāros mērķus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+