Pasaulē
Citur

Irāna paziņo par daļēju izstāšanos no 2015.gada kodolvienošanās0

Foto: SCANPIX/AP/LETA

Teherāna nolēmusi daļēji atteikties no saistībām, kuras tā uzņēmusies saskaņā ar 2015.gadā noslēgto kodolvienošanos, trešdien paziņojusi Irānas Ārlietu ministrija.

Par “augstākās drošības padomes lēmumu pārtraukt pildīt dažas no Irānas Islāma Republikas saistībām”, kuras tā uzņēmusies saskaņā ar kodolvienošanos, informēti Lielbritānijas, Ķīnas, Francijas, Vācijas un Krievijas līderi, kā arī Eiropas Savienība (ES), pavēstīja ministrija.

Irānas ārlietu ministra vietnieks šo lēmumu trešdien paziņojis visu piecu valstu vēstniekiem.

Tikmēr Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs, atrodoties vizītē Maskavā, uzsvēra, ka Irāna nav pārkāpusi kodolvienošanos un no tās neizstāsies.

Viņš uzsvēra, ka Teherāna joprojām darbojas kodolvienošanās ietvaros, bet uzskata par piemērotu, pārtraukt ievērot dažas saistības, ko uzņēmusies “brīvprātīgi”.

Zarifs uzsvēra, ka vienošanās to pieļaujot.

Vienlaikus viņš apsūdzēja Eiropas valstis kodolvienošanās saistību nepildīšanā.

“Mūsu draugi Krievijā un Ķīnā šogad saglabāja ar mums ļoti labas attiecības,” kopīgā preses konferencē Maskavā ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu pavēstīja Zarifs. “Pārējie līguma dalībnieki nepildīja savas saistības. Jā, viņi izdeva labus paziņojumus, bet praksē nekas nenotika.”

Līdz ar Lielbritāniju, Ķīnu, Franciju, Vāciju un Krieviju kodolvienošanos ar Irānu 2015.gadā noslēdza arī ASV, taču pērn Vašingtona no šīs vienošanās izstājās.

Francija, Vācija un Lielbritānija trešdien pauda nožēlu par Irānas soli, mudinot to pildīt vienošanos, Londonai un Parīze brīdinot, ka saistību nepildīšana var novest pie jaunām Rietumu sankcijām.

Irānas amatpersonas atklājušas, ka Irāna vairs neievēros kodolvienošanās paredzētos ierobežojumus bagātinātajam urānam un smagā ūdens krājumiem.

Irānas augstākā drošības padome skaidro, ka izmaiņas nepieciešamas, lai nodrošinātu Irānas tiesības un atjaunotu līdzsvaru, ko izjauca ASV izstāšanās no kodolvienošanās.

“Irānas Islāma Republika pašreiz vairs neuzskata par saistošiem ierobežojumus, kas attiecas uz bagātinātā urāna un smagā ūdens krājumu veidošanu. Pārējām pusēm, kas vēl ievēro kodolvienošanos, ir dotas 60 dienas laika, lai īstenotu savas saistības, sevišķi banku un naftas sektoros,” paziņojusi padome.

Lielbritānijas, Ķīnas, Francijas, Vācijas un Krievija kodolvienošanās ietvaros solīja atvieglot sankcijas pret Irānu apmaiņā pret tās kodolprogrammas ierobežošanu, taču šo solījumu izdevies realizēt tikai daļēji, jo šo valstu bankas un naftas uzņēmumi sākuši ievērot sankcijas, ko pagājušajā gadā atjaunoja Savienotās Valstis.

Zarifs skaidroja, ka kodolvienošanās 26. un 36.sadaļa ļaujot Irānai atteikties no dažām vai visām savām saistībām, ja ASV vai citas puses neievēro kodolvienošanos, tostarp atjaunojot sankcijas.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo iepriekš neizziņotā vizītē Irākā otrdien apsūdzēja Irānu uzbrukuma plānošanā.
Saistītie raksti

Savienotās Valstis arī nosūtījušas aviācijas bāzeskuģa trieciengrupu un bumbvedēju vienību uz Tuvajiem Austrumiem, lai dotu “skaidru un nekļūdīgu” vēsti Irānai.

ASV prezidenta nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons brīdinājis, ka Vašingtona atbildēs ar “nelokāmu spēku” pret jebkuru Irānas uzbrukumu.

LA.lv
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
1989. gada 24. augustā. Nekomunists padomju satelītvalsts valdības priekšgalā
14 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Viļņā “Baltijas ceļa” gadadienā sadodas rokās vairāk nekā 12 000 cilvēku
1 diena
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Makrons uzņem septiņnieku
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
4 stundas