Pasaulē

Irānas ministrs pieļauj valsts izstāšanos no kodolvienošanās 16

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Irāna varētu izstāties no 2015.gada kodolvienošanās, ja ASV pārskatīs līgumā paredzēto sankciju atcelšanu, svētdien paziņoja Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs.

“Ja Irāna kādā brīdī sajutīs, ka vienošanās puses sper soļus, kas skar Islāma Republikai nepietiekamu sankciju atcelšanu, Irānai būs vairāki izvēles varianti, no kuriem viens ir izstāšanās no kodolvienošanās,” runājot valsts televīzijā, sacīja ministrs.

“Ja sankcijas mums reāli svarīgās sfērās tiks atjaunotas, arī attiecībās uz naftas tirdzniecību, jūras pārvadājumiem un apdrošināšanu, tirgošanos ar lidmašīnām, tad mums būs tiesības pieņemt lēmumus attiecībā uz mūsu dalību līgumā,” skaidroja Zarifs.

Teherāna cer uz “Eiropas pretestību” ASV prezidentam Donaldam Trampam, sacīja ministrs.

“Eiropas pretestība parādīs, vai mēs varam pieturēties pie vienošanās nosacījumiem,” skaidroja Zarifs.

Irāna plāno ievērot vienošanos, kamēr to dara Eiropas partneri, viņš piebilda.

Tramps piektdien atšķirība no citu lielvaru līderiem atteicās apstiprināt, ka Irāna ievēro kodolvienošanās nosacījumus.

Trampa paziņojums izraisījis ASV tuvāko sabiedroto, arī Lielbritānijas, Vācijas, Francijas un Eiropas Savienības (ES) vadības, pārmetumus.

ANO atomenerģijas aģentūras (IAEA) vadītājs Jukija Amano vēl pirmdien apstiprināja, ka Irāna ievēro kodolvienošanās nosacījumus.

Arī IAEA pagājušā mēneša ziņojumā tika apliecināts, ka Irāna ievēro saistības programmas ietvaros, kas paredz apturēt dažas Teherānas kodolaktivitātes.

ES augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni atzina – tas, ka Irāna ievēro kodolvienošanās nosacījumus, apstiprināts vismaz astoņos atsevišķos gadījumos.

2015.gadā noslēgtā kodolvienošanās paredz starptautisko sankciju atcelšanu un Irānas kodolprogrammas ierobežošanu.

Saistītie raksti
LA.lv