×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
16. jūnijs, 2013
Drukāt

Irānas prezidenta vēlēšanās uzvarējis reformatoru atbalstītais Hasans Rovhani

Irānā piektdien notikušajās prezidenta vēlēšanās ir uzvarējis reformatoru atbalstītais garīdznieks Hasans Rovhani, kurš solījis atjaunot diplomātiskās attiecības ar ASV, sestdienas vakarā paziņoja iekšlietu ministrs Mohammads Mostafa Nadžars.

Rovhani ir ieguvis 18 613 329 balsis jeb 50,68% balsu un līdz ar to uzvarējis jau vēlēšanu pirmajā kārtā. Vēlēšanās nobalsoja 36 704 156 miljoni cilvēku jeb 72,7% no 50,5 miljoniem balsstiesīgo iedzīvotāju.

Tālu otrajā vietā ir konservatīvais Teherānas mērs Mohammads Bakers Kalibafs ar 6 077 292 balsīm jeb 16,56% balsu.

Trešajā vietā ar 4 168 946 balsīm jeb 11,36% balsu ir Irānas galvenais pārstāvis sarunās par tās kodolprogrammu Saīds Džalili, kurš ir tuvs Irānas augstākajam reliģiskajam vadītājam ajatollam Ali Hameneji, tomēr viņam trūkst izpildvaras pieredzes. Ceturtajā vietā ar 3 884 412 balsīm jeb 10,58% balsu ir ekonomikas doktors un bijušais Revolucionārās gvardes komandieris Mohsens Rezajs.

Abi pārējie kandidāti – bijušais ārlietu ministrs Ali Akbars Velajati un eksministrs Mohammads Garazi – ieguva mazāk nekā 10% balsu katrs, ierindojoties attiecīgi piektajā un sestajā vietā.

Ja piektdien rīkotajās vēlēšanās neviens kandidāts nebūtu ieguvis vismaz 50% plus vēl vienu balsi, abi visvairāk balsu ieguvušie kandidāti balotētos vēlēšanu otrajā kārtā 21.jūnijā.

Balsošanas iecirkņiem piektdien bija paredzēts strādāt no no pulksten astoņiem (pulksten 6.30 pēc Latvijas laika) līdz pulksten 18 (pulksten 16.30 pēc Latvijas laika), taču lielās vēlētāju aktivitātes dēļ to darba laiks tika pagarināts vispirms par divām stundām, bet vēlāk – vēl par stundu, tātad kopumā par trim stundām.

Pašreizējais valsts vadītājs Mahmuds Ahmadinedžads vēlēšanās nevarēja kandidēt, jo jau ir bijis prezidents divus amata termiņus pēc kārtas.

Prezidenta vēlēšanās bija pavisam seši kandidāti. Viņu skaits saruka līdz sešiem, kad pirmdien savu kandidatūru atsauca bijušais konservatīvais parlamenta spīkers Golams Ali Hadads Adels un otrdien to izdarīja vienīgais reformators starp kandidātiem Mohammads Reza Arefs.

Vēlēšanās kandidēja 64 gadus vecais Rovhani, 51 gadu vecais Kalibafs, 47 gadus vecais Džalili, 58 gadus vecais Rezajs, 67 gadus vecais Velajati un 72 gadus vecais Garazi.

Rovhani ir ieguvis plašu reformatoru atbalstu, bet pārējie pieci kandidāti pārstāv konservatīvos spēkus.  

Vēlēšanu rezultātu 3.augustā apstiprinās Irānas augstākais garīgais vadītājs ajatolla Ali Hameneji. Pēc tam jaunais prezidents dos zvērestu parlamentā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+