×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
28. novembris, 2014
Drukāt

Irbenē nocelta 32 metru diametra radioastronomijas centra antena (Foto) (2)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Šo pēcpusdien tika veikti vērienīgi darbi Ventspils Augstskolas “Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra” (VSRC) Irbenes kompleksā, kur tika nocelta radioteleskopa 32 metru diametra antena ar tās balsts struktūru, informē VSRC.

Līdz 1994. gadam radioteleskopi bija militārie objekti, kurus, armijai atstājot, tika iznīcināta arī visa dokumentācija un iekārtas tika sabojātas. Vēlāk objektā darbojās zinātnieki – entuziasti, kas centās saglābt un atjaunot tur esošās iekārtas un informāciju par to darbību. 2004. gadā visu Irbenē esošo kompleksu ar radioteleskopiem RT 16 un RT 32 pārņēma Ventspils Augstskola no Zinātņu akadēmijas. Kopš 2004. gada pakāpeniski notiek atjaunošanas, rekonstrukcijas un modernizācijas darbi, taču projekta “IKSA-CENTRS – Informācijas, komunikāciju un signālapstrādes tehnoloģiju valsts nozīmes pētniecības centra izveide” ietvaros modernizācijas darbi būs iespējami vēl nebijušā apmērā.

Vācu inženieri, kas veic pasaules mērogā šādu objektu uzraudzību, būvniecību un modernizāciju ir iesaistīti darbos un ir veikuši ļoti nopietnu un smalku izpēti, ir uzskaitītas visas iespējamās objektā esošās detaļas, veikta detaļu slodžu noteikšana, pārnešu veiktspēja un citi nozīmīgi darbi.

VeA VSRC ir saņēmis uzaicinājumu kļūt par “Eiropas Lielās bāzes interferometrijas tīkla” pilntiesīgiem partneriem, līdz ar to VeA VSRC ir starptautiski novērtēti kā būtisku pētījumu veicēji un dos nozīmīgu pienesumu zinātnisko darbu veikšanai pasaules mērogā. Jāatzīmē arī, ka šī joma Eiropā saņem aizvien pieaugošu investīciju apjomu.

VeA VSRC Irbenes radioteleskopu komplekss ir Eiropas nozīmes pētniecības objekts, kas Ziemeļvalstu padomes sekretariāta organizētajā starptautiskajā zinātnes vērtējumā ieguva vērtējumu kā viena no 15 labākajām starptautiski konkurētspējīgām zinātniskajām institūcijām. Šobrīd radioteleskopu komplekss ir iesaistīts nozīmīgās pētnieciskajās aktivitātēs, kuru objektus un pētnieciskos rezultātus izmanto Eiropas un pasaules vadošie pētnieciskie centri.

Radioteleskopu komplekss ir valstiski svarīgs zinātniskais objekts un tā modernizācija ir nepieciešama, lai veicinātu valsts izaugsmi, zinātnisko iespēju paaugstināšanos un jau pieejamo resursu efektīvāku realizēšanu. Līdz šim novirzītie līdzekļi, lai pilnībā sakārtotu unikālo Irbenes radioteleskopu kompleksa infrastruktūru, nav bijuši pietiekami. Ventspils Augstskola cer, ka Izglītības un zinātnes ministrija spēs novērtēt šī objekta nozīmīgumu un izdosies atrast papildus līdzekļus, lai darbus būtu iespējams veikt pilnā apjomā un valsts varētu iegūt izcilus zinātniskos pētījumus, ar kuriem nākotnē ieinteresēt Eiropas un pasaules līmenī.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Šis monstrs jau ļoti ilgi gaidīja savu atdzimšanu. Tas ir ļoti labi, ka šādu objektu (lai arī celtu padomju gados) neatstāja sabrukšanai.

  2. Man prieks , ka arī kas labs notiek Latvijā , jo zinātne jau bija atstāta iznīcībai !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+